Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Voditelji po navedbah virov potrdili podnebni cilj 1,5 stopinje Celzija

Poročilo ZN: Zadnjih sedem let bi bilo lahko najtoplejših doslej.
So vsi voditelji zaželili isto? FOTO: Andreas Solaro/AFP
So vsi voditelji zaželili isto? FOTO: Andreas Solaro/AFP
STA
31. 10. 2021 | 16:17
31. 10. 2021 | 17:56
4:35

Voditelji skupine dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav (G20) so na srečanju v Rimu po navedbah več virov potrdili cilj o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Pri tem pa se jim ni uspelo dogovoriti o tem, da bi podnebno nevtralnost dosegli do leta 2050.

V izjavi, ki jo bodo objavili popoldne po koncu vrha, naj bi pisalo, da je treba cilj omejitve globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko raven ohraniti »na dosegu«, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili viri blizu pogajanj.

image_alt
Prihranimo pesimizem za boljše čase

»Ohranjanje cilja 1,5 stopinje na dosegu bo zahtevalo bistvena in učinkovita dejanja in zaveze vseh držav, pri čemer je treba upoštevati različne pristope,« piše v izjavi, ki so jo pridobile tuje tiskovne agencije. Voditelji pozivajo k jasnim nacionalnim načrtom, v katerih bodo dolgoročni cilji usklajeni s kratko- in srednjeročnimi cilji ter tudi z mednarodnim sodelovanjem in podporo.

Današnja zaveza je v primerjavi s tisto v pariškem podnebnem sporazumu iz leta 2015 precej večja. Tedaj so se na podnebni konferenci dogovorili, da naj bi države globalno segrevanje omejile na precej pod dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko ravnjo in si prizadevale za njegovo omejitev na 1,5 stopinje. Trenutno zastavljeni prostovoljni nacionalni cilji sicer vodijo proti 2,7 stopinje.

Se pa voditeljem ni uspelo uskladiti glede podnebne nevtralnosti do leta 2050. Skupna izjava govori zgolj o tem, da bi ničelno stopnjo neto toplogrednih izpustov dosegli do ali okoli sredine stoletja.

image_alt
Biden in Erdogan za izboljšanje odnosov med državama

Po drugi strani so se strinjali, da bodo do konca tega leta končali financiranje novih termoelektrarn na premog v tujini.

Države G20 so odgovorne za skoraj 80 odstotkov vseh s strani človeka proizvedenih toplogrednih emisij, njihove zaveze pa so zelo pomembne tudi za uspeh podnebne konference ZN COP26, ki se je začela danes v škotskem Glasgowu.

To je ob začetku današnjega drugega dne vrha skupine G20 v Rimu poudaril tudi italijanski premier Mario Draghi, ki je pozval k visokim ciljem. »Odločitve, ki jih bomo sprejeli danes, bodo neposredno vplivale na uspeh vrha v Glasgowu in tudi na naš boj s podnebno krizo,« je povedal.

»Postaviti moramo dolgoročne cilje, ki so v skladu s cilji pariškega sporazuma, in narediti kratkoročne spremembe, da jih bomo dosegli,« je še dejal po poročanju AFP.

image_alt
Podnebna konferenca se je začela s pozivi k ukrepanju

V nevladnih okoljskih organizacijah so že bili kritični do končne izjave, ki sicer še ni bila javno objavljena. Po njihovem mnenju je izjava »šibka, manjka pa ji tudi ambicioznosti in vizije«, so povedali v organizaciji Greenpeace.

Vrh se je sicer začel v soboto, ko so voditelji potrdili dogovor o uvedbi 15-odstotnega minimalnega davka na globalne korporacije. Veliko pa je bilo govora tudi o boju proti pandemiji covida-19.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine