Neomejen dostop | že od 9,99€
Že od nekdaj si je želel dobiti izkušnje iz tujine; po pregledu in obisku držav ter njihovih prestolnic je Žan Virtnik ugotovil, da je London edino mesto, kjer se je – tudi zaradi jezika – počutil dovolj samozavestnega, da bi v njem živel. Njegov cilj je bil, da se preseli do konca leta 2017, da mu brexit ne bi pokvaril načrtov, če bi želel tam ostati. Po petih letih ve, da je London čudovit dom, kjer se vidi tudi v prihodnje.
Danes dela kot vodja trga za Veliko Britanijo v mednarodnem informacijskem podjetju, ki deluje na področju digitalne transformacije zdravstva. Pisarne imajo v Ljubljani, Londonu, na Nizozemskem in na Dunaju.
»Za eno od regij v Angliji smo, denimo, implementirali rešitev za paciente, ki so imeli diagnosticiranega raka, preživeli zdravljenje in pri katerih je glede na klinični protokol obstajala majhna verjetnost, da se jim bo rak ponovil. Pacienti – z rakom na dojki, na prostati, s črevesnim in ginekološkim rakom – gredo na petletni program. Rešitev jim je omogočila, da ostanejo v stiku s svojo oskrbno ekipo in se na letni ravni udeležijo vseh terminov.« Sogovornik na primeru ženske z rakom na dojki ponazori delovanje sistema: pacientka mora imeti enkrat na leto mamogram, da preverjajo, ali se je rak ponovil. V podjetju, za katero dela, so poskrbeli za digitalizacijo tega programa, da ima klinična ekipa dostop do vseh relevantnih dokumentov; denimo rezultatov testov, kliničnih dopisov, da je pot pacienta po zdravljenem raku definirana in jasna ter pregledna.
Žan Virtnik
London je njegov dom že pet let, o njem govori s posebnim zanosom. Všeč so mu multikulturnost, odprtost duha in pestrost vsebin, ki jih ponuja britanska prestolnica. Zaposlen je v mednarodnem informacijskem podjetju, ki deluje na področju digitalne transformacije zdravstva, in je vodja trga za Veliko Britanijo. V njegove stavke se vriva vse več angleških besed, domov v Slovenijo pride štirikrat ali petkrat na leto. Pogreša slovensko hrano. London je, kot pravi, ves čas »busy«, ustavi se ob »ekstremnih vremenskih razmerah«.
Kot pojasni, je britanski zdravstveni sistem precej bolj digitaliziran od slovenskega. Imata pa veliko skupnih težav, od pomanjkanja zdravnikov in medicinskih sester do predolgih čakalnih dob, ki so se s covidom še podaljšale. Sam z NHS nima slabih izkušenj, a prizna, da se pri resnejših težavah zaradi čakalnih vrst raje obrne na zasebno zdravstvo.
Žan Virtnik pravi, da rad živi v Londonu. Mesto je odprto, multikulturno, veliko je muzejev, koncertov. Prizna, da najbolj pogreša domačo kuhinjo, ki je neprimerljivo boljša od britanske. V Londonu sploh ne dežuje ves čas, na rahlo pršenje se človek navadi. Pravi kaos pa nastane ob »ekstremnih razmerah«, ko na primer zapade nekaj centimetrov snega, v smehu doda. Tudi kadar se temperatura spusti nekaj stopinj pod ničlo, razglasijo alarm in opozarjajo na »nizke temperature«, mi razlaga v času, ko je tudi Slovenijo pobelil sneg.
V mestu, kjer ni poznal skoraj nikogar, je potreboval vsaj dve, tri leta, da si je našel socialni krog, hobije. Britanci so precej manj neposredni od Slovencev, česar se je ob preselitvi težko navadil. So pa precej navezani na monarhijo.
Ob zadnjem dogajanju in nedavnem izidu knjige princa Harryja Spare (Rezerva) sva spregovorila tudi o tem. »Ljudje so vsekakor nekako zaščitniški do kraljeve družine. Zavedajo se afer v delovanju te 'institucije', kakor sta jo poimenovala Harry in Meghan. Vedo za njene rasistične poglede, rigidnost, a kljub temu čutijo, da ji pripadajo. Do kraljeve družine so veliko bolj zaščitniški, kot smo Slovenci do predsednika oziroma predsednice države. Mogoče v Sloveniji premalokrat poudarimo, pohvalimo stvari, ki so dobre. Vsekakor je pokojna Elizabeta II. v očeh Britancev zapisana zelo dobro. Tudi moji prijatelji Britanci oziroma ljudje, ki so tu rojeni, čutijo neko pripadnost monarhiji, a ne tolikšne, da bi hodili okoli Buckinghamske palače in se zgrinjali k njej.«
OB KAVI:
① Najpomembnejši izum v zgodovini človeštva? Računalnik.
② 3 stvari, brez katerih si ne predstavljate življenja? Hiter in zdrav zajtrk Huel, telefon in dobra knjiga.
③ Koga najbolj občudujete? Tima Cooka – zaradi njegovih vodstvenih sposobnosti.
④ Katero knjigo imate trenutno na nočni omarici? Finding Me (Viola Davis).
⑤ Slovenija ali tujina? Tujina, vendar se zelo rad vračam v Slovenijo.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji