Na sodišču v Barceloni so danes začeli soditi katalonskemu predsedniku
Quimu Torri, ki mu tožilstvo očita državljansko nepokorščino. Grozi mu prepoved opravljanja javnih funkcij. Torra je na sodišču zatrdil, da španska volilna komisija ni imela pravice zahtevati umika simbolov katalonske neodvisnosti s poslopja katalonske vlade.
Špansko tožilstvo je katalonskega predsednika Quima Torro obtožilo državljanske nepokorščine, ker s poslopja sedeža katalonske vlade ni odstranil simbolov katalonske neodvisnosti. Šlo je za napis v podporo priprtim katalonskim voditeljem, ki so jih medtem že obsodili, in rumene pentlje.
Tožilstvo za Torro zahteva 20-mesečno prepoved opravljanja javnih funkcij, kar pomeni, da bi moral zapustiti položaj katalonskega predsednika. FOTO: Lluis Gene/AFP
To je od katalonskih oblasti zahtevala španska volilna komisija, češ da bi bila s tem pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami kršena institucionalna nevtralnost. Regionalne oblasti dvakrat niso do roka odstranile simbolov, nato so nazadnje rumene pentlje zamenjali z belimi pentljami z rdečimi črtami. To komisije ni zadovoljilo. Torra je nato popustil in odstranil simbole.
Katalonski predsednik je danes na sodišču priznal, da ni upošteval navodil volilne komisije. »Ravnanje v skladu z nezakonito odredbo je bilo nemogoče,« je poudaril. Dodal je, da je komisija s tem kršila svoje pristojnosti. »Volilna komisija ni imela pravice do takšne odredbe,« je poudaril po poročanju katalonske tiskovne agencije
Catalan News.
Na sodišču je danes pričalo tudi več policistov, ki so povedali, da jim je bilo naročeno, da morajo preveriti, ali so v zgradbi katalonske vlade »ideološki simboli«. Potrdili so, da so videli simbole, vključno z rumenimi pentljami.
Ob prihodu na sodišče je predsednika Katalonije pozdravila množica podpornikov. FOTO: Enrique Calvo/Reuters
Tožilstvo za Torro zahteva 20-mesečno prepoved opravljanja javnih funkcij, kar pomeni, da bi moral zapustiti položaj katalonskega predsednika. Torra je sicer prvi katalonski predsednik po skoraj 80 letih, ki je moral v času mandata sesti na zatožno klop.
Ob prihodu na sodišče je predsednika Katalonije, ki ta položaj zaseda od junija 2018, pozdravila množica podpornikov. Sojenje Torri se je začelo mesec dni po tistem, ko je špansko vrhovno sodišče zaradi vstajništva in zlorabe javnih sredstev devet nekdanjih katalonskih voditeljev obsodilo na zaporno kazen od devet do 13 let zapora. Simboli in napis, ki so viseli na zgradbi katalonske vlade, so bili namenjeni njim v podporo.
Komentarji