Gibanje 5 zvezd (G5Z) in Demokratska stranka sta dosegla dogovor o novi vladi z novim starim premierom
Giuseppejem Contejem ter ga danes predstavila predsedniku države
Sergiu Mattarelli. Ta je zatem povabil Conteja na jutrišnji dopoldanski sestanek, na katerem naj bi mu po pričakovanjih podelil mandat za sestavo vlade.
V Italiji se nakazuje konec vladne krize, a je več vprašanj ostalo odprtih. Besedi
nikoli ali
vedno v italijanskem političnem prostoru ne obstajata oziroma imata večplasten pomen. Če je bilo še pred mesecem zavezništvo med vladnim Gibanjem 5 zvezd, zmagovalno stranko volitev lanskega marca, in Demokratsko stranko politična fantastika, je to zdaj italijanska realnost.
Po pisanju časnika
Il Corriere della Sera je sekretar demokratov
Nicola Zingaretti, preden so ga marca postavili na čelo stranke, zagotovil, da se nikoli in nikdar ne bo podal v povezavo z G5Z. A se je – s podporo svoje stranke. Danes je izjavil, da nova vlada ne bo pomenila prevzema štafete od prejšnje, pač pa vstop v novo ero: civilno, socialno in politično.
Pogajanja med strankama o novi vladi so potekala do današnjih popoldansko-večernih pogovorov glavnih akterjev strank pri Mattarelli. Predsednik naj bi po pričakovanjih Conteju podelil mandat na jutrišnjem sestanku.
Vodja demokratov Nicola Zingaretti je, preden so ga marca postavili na čelo stranke, zagotovil, da se nikoli in nikdar ne bo podal v povezavo z G5Z. FOTO: Filippo Monteforte/AFP
Če so se demokrati in G5Z dogovorili, da bo Conte vnovič premier, se je zataknilo pri drugih položajih. Vodja G5Z
Luigi Di Maio je zase zahteval mesto podpremiera in Viminal, kot Italijani pravijo notranjemu ministrstvu v istoimenski palači, ki je doslej pripadal vodji Lige
Matteu Salviniju.
Drugo nasprotovanje demokratov se nanaša na napoved iz G5Z, da bodo podporo novemu zavezništvu – morda prihodnji teden – iskali tudi na virtualni platformi
Rousseau, spletnem orodju, s katerim se sklicujejo na neposredno demokracijo. Tako naj bi se o novem zavezništvu na referendumu izreklo »spletno Gibanje 5 zvezd«, ki ima po besedah Di Maia okoli 100.000 registriranih članov. Conte se je po njihovih besedah s tem strinjal, a danes novih informacij o tem še odprtem vprašanju ni bilo.
»Ustavno prostaštvo«
Demokrati temu nasprotujejo, postopek ocenjujejo kot »ustavno prostaštvo« do predsednika republike. Platforma je v končno odločitev o novi vladi vendarle vnesla nov »naj bi«. Včeraj se je oglasil tudi ameriški predsednik
Donald Trump in podprl Contejev morebitni vnovični mandat. »Zelo ljubi svojo domovino in dobro sodeluje z ZDA. Zelo nadarjen človek, upam, da bo ostal prvi minister,« je tvitnil.
Tisk je poročal tudi o podpori Conteju iz Bruslja, kjer suverenista Salvinija ne bi pogrešali, in Vatikana.
Vodja G5Z Luigi Di Maio pričakuje mesto podpremiera in Viminal, kot Italijani pravijo notranjemu ministrstvu v istoimenski palači, ki je doslej pripadal vodji Lige Matteu Salviniju. FOTO: Ciro De Luca/Reuters
Salviniju pada podpora
Rojevanje koalicijskega zavezništva med historičnimi nasprotnicami je tisk komentiral kot potezo, ki naj bi zavarovala vpletene pred predčasnimi volitvami, a tudi Salvini, ki je današnjo odločitev označil za »nečasten teaterček foteljev«, plačuje za svoj prižig vžigalne vrvice za vladno krizo.
Najnovejša javnomnenjska raziskava časnika
Sole 24 Ore je pokazala padec podpore Ligi. Zvezo med demokrati in G5Z je podprlo 62 odstotkov, podpora tema strankama je zrasla tudi sicer. Predčasne volitve je podprlo 40 odstotkov vprašanih. V morebitno novo zavezništvo med Ligo in G5Z ni verjel skoraj nihče.
Podpora Salviniju pada, podpora Conteju raste. Po zadnji anketi
Ipsosa, ki jo je objavil
Il Corriere della Sera, je podpora Salviniju z julijskih 51 odstotkov avgusta strmoglavila na 36, Conte pa še vedno prepriča 52 odstotkov vprašanih. Večina anketirancev si ne želi predčasnih volitev.
Komentarji