Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Izrael napadel položaje mirovnih sil Združenih narodov

Izrael namerno napada zdravstvene ustanove ter ubija in muči medicinsko osebje v Gazi, so danes sporočili preiskovalci Združenih narodov.
Izrael je napadel mirovne sile Združenih narodov. FOTO: Thaier Al-sudani/Reuters
Izrael je napadel mirovne sile Združenih narodov. FOTO: Thaier Al-sudani/Reuters
STA
10. 10. 2024 | 07:37
10. 10. 2024 | 22:22
13:32

Izraelska vojska je nocoj izvedla nove zračne napade na središče Bejruta, v katerih je bilo po navedbah libanonskega ministrstva za zdravje ubitih najmanj 22 ljudi, 117 pa ranjenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Gre za tretji napad na središče Bejruta, odkar je Izrael septembra začel napade na Libanon, usmerjene proti proiranskemu šiitskemu gibanju Hezbolah, kar je sprožilo bojazni pred izbruhom vsesplošne regionalne vojne, poroča AFP.

Izraelska vojska je v zadnjih 24 urah izvedla tudi več napadov na položaje mirovnih sil Združenih narodov na jugu Libanona, je danes sporočila mirovna misija ZN v Libanonu (Unifil). Pojasnila je, da je v enem od napadov tank zadel opazovalni stolp, pri čemer sta bila ranjena indonezijska pripadnika. Italija je zaradi incidentov na pogovor pozvala izraelskega veleposlanika.

»Danes zjutraj sta bila dva pripadnika mirovnih sil ranjena, potem ko je tank izraelske vojske merkava izstrelil izstrelek proti opazovalnemu stolpu na sedežu Unifila v Nakuri in ga zadel. Poškodbe na srečo za zdaj niso hude, vendar ostajata v bolnišnici,« je sporočil Unifil in dodal, da so bili tako sedež kot bližnji položaji misije večkrat napadeni.

Poleg opazovalnega stolpa je bil po navedbah Unifila zadet vhod v bunker mirovne misije, izraelska vojska pa je v sredo namerno napadla varnostne kamere ZN in jih onesposobila, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Vsak nameren napad na pripadnike mirovnih sil pomeni hudo kršitev mednarodnega humanitarnega prava,« je po poročanju britanskega BBC opozoril Unifil in izraelsko vojsko spomnil na njihovo obveznost, da zagotovi varnost osebja in lastnine ZN.

Italija in Irska obsodili napad

Italija, ki ima z več kot tisoč vojaki enega največjih kontingentov v misiji, nameščeni pa so prav v napadenem oporišču, je danes na pogovor poklicala izraelskega veleposlanika v državi. Obrambni minister Guido Crosetto mu je izrazil protest zaradi napada.

»Tovrstni incidenti so nesprejemljivi in se jim je treba izogniti,« je sporočil Crosetto in dodal, da je Izrael v tem primeru morda zagrešil vojne zločine. Kot je poudaril, je varnost italijanskih vojakov v Libanonu zanj in celotno vlado absolutna prioriteta.

Glede incidentov se je oglasila tudi premierka Giorgia Meloni, ki je dogajanje v okolici oporišč označila kot nesprejemljivo. Incidente je po poročanju irske javne radiotelevizije RTE obsodil tudi premier Irske Simon Harris, ki je napad na mirovne sile označil kot »jasno kršitev mednarodnega prava«. Irska v misiji ZN sodeluje s 370 vojaki.

Naslednji teden naj bi Francija in Italija organizirali sestanek evropskih držav, ki sodelujejo v Unifilu, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Glede na podatke na spletni strani misije svoje vojake v Unifilu prispeva 16 držav članic EU. Slovenija je dolgoletno sodelovanje v misiji zaključila lani poleti.

ZN so Unifil ustanovili leta 1978, ko naj bi v okviru misije nadzorovali umik izraelskih oboroženih sil iz Libanona in premirje med državama. V misiji sodeluje več kot 10.000 vojakov iz več kot 50 držav.

Preiskava ZN obtožuje Izrael namernega uničevanja zdravstva v Gazi

Izrael namerno napada zdravstvene ustanove ter ubija in muči medicinsko osebje v Gazi, so danes sporočili preiskovalci Združenih narodov in dodali, da si Izrael prizadeva uničiti zdravstveni sistem v enklavi. Preiskava tako Izrael kot palestinske oborožene skupine obtožuje zločinov proti človečnosti ter opozarja na zlorabe ujetnikov.

»Izrael izvaja usklajeno politiko uničevanja zdravstvenega sistema v Gazi,« je sporočila tričlanska neodvisna mednarodna preiskovalna komisija ZN, ki jo je maja 2021 ustanovil Svet ZN za človekove pravice. Opozorila je, da Izrael z neusmiljenimi in namernimi napadi na zdravstveno osebje in objekte izvaja vojne zločine in zločine proti človečnosti.

Izraelske sile so po navedbah komisije »namerno ubijale, pridržale in mučile zdravstveno osebje ter napadale zdravstvena vozila v Gazi«. Dejanja Izraela prav tako uničujejo generacije palestinskih otrok in morda tudi palestinski narod kot skupino, je dodala komisija.

image_alt
Leto dni groze v Gazi, pokopališču civilizacije

Poročilo kot enega izmed primerov zločinov izpostavlja smrt deklice Hind Radžab. Ta je januarja po napadu na avtomobil njene družine poklicala palestinski Rdeči polmesec in prosila za pomoč. Njeno truplo so pozneje našli skupaj s šestimi sorodniki in dvema reševalcema, ki sta priskočila na pomoč. Komisija je ugotovila, da je za smrt odgovorna 162. divizija izraelske vojske.

Poročilo opozarja tudi na zlorabe palestinskih zapornikov v Izraelu in talcev v Gazi, Izrael in palestinske oborožene skupine pa obtožuje mučenja, spolnih zlorab in nasilja na podlagi spola, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po navedbah komisije je bilo na tisoče palestinskih zapornikov v Izraelu podvrženih sistematični zlorabi, fizičnemu in psihološkemu nasilju ter spolnemu nasilju.

Kot ugotavlja komisija, je »institucionalizirano slabo ravnanje s palestinskimi zaporniki potekalo po neposrednem ukazu ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben-Gvira«.

Komisija je prav tako opozorila, da so številni talci, ki jih v Gazi zadržujejo palestinske oborožene skupine s Hamasom na čelu, med drugim izpostavljeni nasilju, spolnim zlorabam, poniževanju ter omejenemu dostopu do hrane in vode. V luči tega tudi oborožene skupine obtožuje mučenja in zločinov proti človečnosti.

Izrael nadaljuje napade

Izraelska vojska je po lastnih navedbah ponoči nadaljevala napade na cilje Hezbolaha v predmestjih Bejruta in na jugu Libanona, kjer je menda med drugim ubila še dva poveljnika šiitskega gibanja. Ob tem je, kot zatrjuje, nad severnim Izraelom prestregla več deset izstrelkov iz Libanona in napadla tudi cesto, ki povezuje Libanon in Sirijo.

Izraelska vojska je menda med drugim napadla sosesko Haret Hreik na jugu Bejruta, kjer je zadela stanovanjsko stavbo. Na jugu Libanona je po lastnih navedbah uničila »teroristično infrastrukturo« in ubila več pripadnikov Hezbolaha, vključno s še dvema poveljnikoma.

V napadih na jugu države je bilo po trditvah libanonskih oblasti ubitih tudi pet zdravstvenih delavcev. Skupno je sicer izraelska vojska v zadnjih 24 urah zadela domnevno 110 ciljev šiitskega gibanja.

Jug Libanona FOTO: Kawnat Haju/AFP
Jug Libanona FOTO: Kawnat Haju/AFP

Med napadi je izraelska vojska tudi poškodovala cesto, ki povezuje Libanon in Sirijo. V slednjo se je pred nasiljem v zadnjih dveh tednih zateklo na stotisoče ljudi, zlasti sirskih beguncev, ki so pred časom zaradi državljanske vojne v domovini pobegnili v Libanon.

Hezbolah je medtem sporočil, da je odbil poskus vdora izraelskih sil na območje obalnega mesta Nakura na jugozahodu Libanona blizu meje z Izraelom. Davi je nato gibanje po navedbah izraelske vojske proti Zgornji Galileji na severu Izraela izstrelilo okoli 40 raket in drugih izstrelkov.

ZDA svarijo Izrael

ZDA so v sredo posvarile Izrael pred vojaškimi akcijami v Libanonu po vzoru tistih iz Gaze, je po telefonskem pogovoru med ameriškim predsednikom Joejem Bidnom in izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem sporočila Bela hiša. Kot so dodali, je Biden Netanjahuju dejal, naj čim bolj zmanjša škodo za civiliste v Libanonu.

Predsednik ZDA Joe Biden je po skoraj dveh mescih znova govoril z Benjaminom Netanjahujem. FOTO: The White House via Reuters
Predsednik ZDA Joe Biden je po skoraj dveh mescih znova govoril z Benjaminom Netanjahujem. FOTO: The White House via Reuters

»V Libanonu ne bi smelo biti nobenega vojaškega ukrepa, ki bi bil podoben tistemu v Gazi in bi pustil posledice, ki bi bile podobne tistim v Gazi,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP novinarjem povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller.

Netanjahu je v torek v videonagovoru libanonskemu ljudstvu dejal, da ima priložnost rešiti Libanon, preden pade v brezno dolge vojne, ki bo privedla do uničenja in trpljenja, kot smo mu priča v Gazi. »Osvobodite svojo državo od Hezbolaha, da se bo ta vojna končala,« je dodal.

Biden in Netanjahu naj bi se sicer v pogovoru, prvem po skoraj dveh mesecih, osredotočila na izraelski odziv na iranski raketni napad prejšnji teden. Biden je Izrael posvaril, naj ne poskuša napasti iranskega jedrskega programa, saj bi s tem tvegal obsežna povračilna dejanja, in naj prav tako ne napada naftnih objektov v tej državi, saj bi to povzročilo skok svetovnih cen nafte.

Izrael je po obsežnem iranskem raketnem napadu v začetku meseca obljubil povračilne ukrepe. V času vse večjih napetosti na Bližnjem vzhodu si predsednik ZDA prizadeva preprečiti, da bi konflikt prerasel v regionalno vojno, v katero bi bil neposredno vpleten Iran.

Samuel Žbogar je obsodil teroristični napad palestinskega gibanja Hamas 7. oktobra lani in zajetje talcev. »Ne razumemo pa, kako lahko izraelski odgovor na teroristični napad povzroči brezobziren posredni poboj več kot 40.000 ljudi, večinoma žensk in otrok,« je dodal. FOTO: Mark Garten ZN
Samuel Žbogar je obsodil teroristični napad palestinskega gibanja Hamas 7. oktobra lani in zajetje talcev. »Ne razumemo pa, kako lahko izraelski odgovor na teroristični napad povzroči brezobziren posredni poboj več kot 40.000 ljudi, večinoma žensk in otrok,« je dodal. FOTO: Mark Garten ZN

Žbogar: Kako lahko odgovor povzroči poboj več kot 40.000 ljudi

Veleposlanik Slovenije pri ZN Samuel Žbogar je medtem v sredo na izrednem zasedanju varnostnega sveta ZN o humanitarnem položaju v Gazi pozval svet k boljšemu odgovoru na izraelska grozodejstva v palestinski enklavi. »Trdno verjamemo, da mora mednarodna skupnost bolje odgovoriti na takšna grozodejstva,« je dejal.

Na zasedanju, sklicanem na pobudo Alžirije in Slovenije, je Žbogar znova obsodil teroristični napad palestinskega gibanja Hamas 7. oktobra lani in zajetje talcev. »Ne razumemo pa, kako lahko izraelski odgovor na teroristični napad povzroči brezobziren posredni poboj več kot 40.000 ljudi, večinoma žensk in otrok,« je dodal.

Ponovil je, da se pozivi k spoštovanju mednarodnega prava in resolucije varnostnega sveta ne spoštujejo. Humanitarni izzivi v Gazi so zelo zapleteni, humanitarni delavci pozivajo k odločnejšim ukrepom, je dejal Žbogar in se strinjal z njimi, da lahko le prekinitev ognja omogoči ustrezen humanitarni odgovor na tragedijo v Gazi. Vendar tudi prekinitev ognja ne bo odpravila tragedije in obnova bo trajala desetletja, je dejal.

Z drugimi člani varnostnega sveta je kritiziral izraelska prizadevanja za prepoved delovanja Agencije za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA).»UNRWA je življenjska nit za Gazo in jo je treba zaščititi,« je dejal ter kot nesprejemljive označil tudi napade Izraela na generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa.

»Z globoko zaskrbljenostjo spremljamo izraelska zakonodajna predloga, ki lahko spremenita pravni status UNRWA. To lahko onemogoči komunikacijo z izraelskimi vladnimi uradniki in ukine privilegije ter imunitete, ki jih uživajo agencije ZN in njihovo osebje po svetu,« je povedala ameriška veleposlanica Linda Thomas Greenfield.

Vodja UNRWA Philippe Lazzarini je v svojem poročilu varnostnemu svetu povedal, da je bilo v 12 mesecih ubitih 226 sodelavcev agencije. Opozoril je tudi, da bi prepoved delovanja na izraelskem ozemlju imela izjemno resne posledice, saj lahko razpade ves sistem humanitarnega posredovanja v Gazi.

Izraelski veleposlanik Danny Danon pa je ponovil očitke, da je UNRWA v Gazi v svoje vrste sprejela pripadnike Hamasa. Notranja preiskava je ugotovila, da je bilo devet lokalnih uslužbencev UNRWA morda vpletenih v napad 7. oktobra.

Žbogar je dejal še, da se je položaj v Gazi spremenil v grožnjo mednarodnemu miru in varnosti, saj se spopadi širijo kot požar po celotni regiji Bližnjega vzhoda. »Požar moramo pogasiti. Več vojn ne bo prineslo miru ali vrnilo izraelskih talcev,« je dejal in pozval k takojšnjemu premirju po celotni regiji ter vrnitev k diplomaciji.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine