Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Golob: Izrael v Gazi prekoračil pravico do samoobrambe

Izrael je pod vse večjim pritiskom, naj se dogovori za osvoboditev talcev. Od 7. oktobra je bilo v Gazi ubitih več kot 18.000 ljudi.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je opozorila, da je bolnišnica Kamal Advan tako rekoč uničena in da je umrlo osem pacientov. FOTO: Reuters
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je opozorila, da je bolnišnica Kamal Advan tako rekoč uničena in da je umrlo osem pacientov. FOTO: Reuters
A. I., STA
18. 12. 2023 | 08:13
18. 12. 2023 | 16:31
10:21

Spremljamo dogajanje na Bližnjem vzhodu:

15.09 Golob: Izrael v Gazi prekoračil pravico do samoobrambe

Izrael ima pravico do samoobrambe, vendar je to, čemur smo danes priča v Gazi, prekoračitev te pravice, je danes v odgovoru na poslansko vprašanje na seji DZ izjavil predsednik vlade Robert Golob. Opozoril je na katastrofalne humanitarne razmere v Gazi in poudaril, da mora biti mednarodna skupnost pripravljena na obdobje, ki bo sledilo spopadom.

»7. oktobra je teroristično gibanje Hamas, ki je žal tudi oblast v Gazi, izvedlo teroristični napad na Izrael. Pobilo je več kot tisoč civilistov, med njimi marsikaterega tujca, saj so pobijali nediskriminatorno. Njihov cilj je bil sejati teror in sprovocirati odziv druge strani,« je na vprašanje poslanke Svobode Tereze Novak dejal Golob.

Zajetje talcev je ponovno označil za nedopustno in poudaril, da ima Izrael pravico do samoobrambe, ki mora potekati v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom. »To, čemur smo danes priča, pa je prekoračitev pravice do samoobrambe,« je opozoril.

»Slovenija je glede tega jasna pri vseh svojih nastopih. Ne samo pri pozivih k sorazmernosti v napadih na Gazo, temveč tudi pri temu, da je treba čim prej pripeljati do prekinitve spopadov, do premirja in do politične rešitve konflikta,« je dodal.

Pot do politične rešitve bo po njegovem mnenju dolga, saj Zahod še vedno ni enoten pri oceni krize na Bližnjem vzhodu. Prepričan je, da mora biti mednarodna skupnost pripravljena na obdobje, ki bo sledilo spopadom med Hamasom in Izraelom. »Pri iskanju te rešitve pa se EU ne bo mogla izogniti odgovornosti. Politična rešitev za Palestino je namreč odgovornost EU,« je povedal.

Opozoril je na ogroženost rešitve dveh držav, proti kateri v tem trenutku po njegovem mnenju delajo mnogi na Bližnjem vzhodu, od Hamasa na eni strani do izraelskih naseljencev na Zahodnem bregu na drugi strani.

»Ko bo spopadov konec, bo treba dati odločen ne Hamasu, odločen ne vojaški okupaciji Izraela in odločen ne izgonu Palestincev. Edina velesila, ki lahko k temu prispeva, pa so Združeni narodi,« je še dodal.

14.06 Izraelske sile na Zahodnem bregu ubile štiri Palestince

Izraelske oborožene sile so danes v begunskem taborišču na okupiranem Zahodnem bregu ustrelile štiri Palestince, je sporočilo palestinsko ministrstvo za zdravje. Na Zahodnem bregu, ki ga Izrael zaseda od leta 1967, so izraelski vojaki in nasilni naseljenci od 7. oktobra skupno ubili več kot 300 Palestincev.

Palestinsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da so izraelske sile danes v begunskem taborišču Al Fara na okupiranem Zahodnem bregu ubile štiri mlade Palestince, stare med 17 in 24 let. Tri izmed njih so ustrelili v glavo, enega pa v prsni koš, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poleg tega je bila danes v ločenem incidentu severno od Ramale ranjena 27-letna ženska, potem ko so vojaki streljali na avto, v katerem je potovala skupaj z možem in enomesečnim dojenčkom. Odpeljali so jo na zdravljenje v bolnišnico, je sporočila izraelska služba za nujno medicinsko pomoč Magen David Adom.

Od 7. oktobra, ko so v Gazi izbruhnili spopadi med izraelskimi silami in palestinskim gibanjem Hamas, se je nasilje okrepilo tudi na zasedenem Zahodnem bregu. Izraelski vojaki in tamkajšnji naseljenci so od takrat ubili več kot 300 Palestincev. Izraelska vojska se na prošnjo AFP za komentar za zdaj ni odzvala.

10.08 Bolnišnica na severu Gaze po umiku izraelskih sil v ruševinah

Izraelska vojska je v soboto zapustila bolnišnico Kamal Advan na severu Gaze, o kateri trdi, da jo je Hamas uporabljal kot poveljniški center. V bolnišnici so menda aretirala 80 pripadnikov palestinskega gibanja Hamas. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je v nedeljo opozorila, da je objekt tako rekoč uničen in da je umrlo osem pacientov.

Izraelska vojska je v bolnišnico Kamal Advan vdrla v torek in v njej ostala vse do sobote, ko je sporočila, da je končala svoje dejavnosti. Po navedbah Izraela je vojska v bolnišnici našla orožje in aretirala okoli 80 pripadnikov Hamasa.

Zaslišala je tudi zdravstveno osebje, ki je po navedbah vojske »priznalo, da je bilo orožje skrito v inkubatorjih, ki naj bi se uporabljali za zdravljenje nedonošenčkov«. Hamas je medtem Izrael obtožil, da je v bolnišnici izvedel pokol, in zatrdil, da so izraelske sile streljale v sobah pacientov, aretirale osebje in z buldožerji uničile šotore razseljenih oseb.

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je v nedeljo obsodil uničenje bolnišnice in poudaril, da je v izraelski operaciji umrlo najmanj osem pacientov, med njimi tudi devetletni otrok.

Opozoril je, da so se morali številni pacienti evakuirati sami, pri čemer sta bila ogrožena njihova varnost in zdravje. »Številni zdravstveni delavci so bili menda tudi pridržani,« je še dodal.

Izraelski veleposlanik pri ZN Gilad Erdan pa je bil kritičen do Tedrosovih izjav, češ da ni omenil Hamasove utrdbe v bolnišnici, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Prenos ranjenega Palestinca v bolnišnici Naser v mestu Han Junis na jugu Gaze. FOTO: Mahmud Hams/AFP
Prenos ranjenega Palestinca v bolnišnici Naser v mestu Han Junis na jugu Gaze. FOTO: Mahmud Hams/AFP

Tarča izraelskih napadov je bila medtem tudi bolnišnica Naser v mestu Han Junis na jugu Gaze. V zadnjih 48 urah je v bližini bolnišnice padla bomba, ki sicer ni eksplodirala, a je poškodovala tri osebe.

Ponoči je menda bolnišnico zadela raketa, ki je uničila del stavbe in poškodovala medicinsko opremo. Po poročanju lokalnih virov je bila v napadu ubita ena oseba, več pa naj bi bilo ranjenih, navaja katarska televizija Al Džazira.

Izraelske enote so doslej že večkrat napadale zdravstvene ustanove v Gazi, med drugim tudi največjo bolnišnico Al Šifa. Izrael obtožuje Hamas, da bolnišnice uporablja kot poveljniške centre, kar palestinsko gibanje vselej zanika.

Izraelski vojaki v taborišču Džabalija. FOTO: Izraelske obrambne sile/Reuters
Izraelski vojaki v taborišču Džabalija. FOTO: Izraelske obrambne sile/Reuters

8.13 V napadu na begunsko taborišče mrtvih najmanj 90 ljudi

Ministrstvo za zdravje, ki ga vodi Hamas, je sporočilo, da je v nedeljo v izraelskih zračnih napadih v begunskem taborišču Džabalija umrlo najmanj 90 ljudi. BBC poroča, da informacije ni mogoče objektivno preveriti. 

Predstavniki izraelske vojske so medtem sporočili, da so vojaki odkrili največji Hamasov predor v Gazi doslej. Od mejnega prehoda Erez med severno Gazo in Izraelom je oddaljen le 400 metrov. Fotograf agencije AFP, ki so mu omogočili vstop vanj, je dejal, da je dovolj širok za vozilo. 

BBC poroča, da gradnjo predora menda nadzira brat Hamasovega poveljnika, ki je menda orkestriral oktobrski napad na Izrael. V predoru so našli shranjene večje količine orožja. Tiskovni predstavnik izraelske vojske, podpolkovnik Richard Hect je povedal, da je Hamas za gradnjo predora namenil ogromna finančna sredstva. Projekt naj bi po njegovih besedah služil enemu samemu namenu: »Napadu na državo Izrael in njene prebivalce.« BBC poroča tudi o posnetkih brezpilotnih letalnikov, ki jih je Hamas objavil konec oktobra in prikazujejo izraelske enote v bližini predora v Erezu. Tedaj naj bi izraelski vojaki identificirali več teroristov, ki so zapuščali jašek predora. 

image_alt
Izraelska vojska v Gazi pomotoma ubila tri izraelske talce

Medtem je Izrael pod vse večjim pritiskom, naj se dogovori za osvoboditev talcev. Tri izraelske talce je v petek ubila izraelska vojska. Oblasti so nato priznale, da so z umorom treh moških, ki so v rokah držali belo zastavo, kršile vojaška pravila. Talci – stari so bili 28, 26 in 22 let – so bili ubiti, ker se je menda eden od izraelskih vojakov počutil »ogroženega«. Moške je označil za »teroriste« in jih ustrelil. Dva sta umrla takoj, tretji pa se je ranjen zatekel v stavbo. Kasneje so tudi njega ubili, poroča BBC. Vojaki so nato preiskali stavbo in v njej na tkanini našli napise »SOS« ter »Na pomoč, 3 talci«.

Izraelski vojaki v predoru, ki so ga odkrili pri mejnem prehodu Erez. FOTO: Amir Cohen/Reuters
Izraelski vojaki v predoru, ki so ga odkrili pri mejnem prehodu Erez. FOTO: Amir Cohen/Reuters

Na območju Gaze je v ujetništvu domnevno še približno 120 talcev. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je zavrnil pozive in vztraja, da »mora Izrael še naprej izvajati pritisk na Hamas«.

Od 7. oktobra je bilo v Gazi ubitih več kot 18.000 ljudi, še več sto tisoč pa pregnanih z domov. 

(Verbalni) pritiski mednarodne skupnosti so vedno glasnejši. V nedeljo je francoska zunanja ministrica Catherine Colonna obiskala Izrael in pozvala k takojšnjemu in trajnemu premirju. Njen izraelski kolega Eli Cohen je dejal, da bi bila prekinitev ognja napaka, in to možnost opisal kot »darilo Hamasu«. Tudi Velika Britanija in Nemčija sta pozvali k prekinitvi ognja, a izpustili, da bi morala biti prekinitev »takojšnja«. 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine