
Neomejen dostop | že od 14,99€
V Slovenijo so danes popoldne pripeljali še dva poškodovana v požaru v Kočanih, oba bodo zdravili v mariborskem kliničnem centru. Dva pacienta s hudimi opeklinami sta že včeraj prispela v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. Oba sta življenjsko ogrožena, je v izjavi za medije poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher.
»Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili,« je povedala in dodala, da je dolžina zdravljenja nepredvidljiva. »Gre za kritične opekline s prizadetostjo dihal in multiorgansko celotnega sistema,« je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline na UKC Ljubljana Klemen Rogelj. Poškodovanca so ob prihodu umetno ventilirali, oskrbeli vse opeklinske rane in opravili potrebne posege, nato pa nadaljevali z intenzivnim zdravljenjem.
Bolnika bosta potrebovala kirurško zdravljenje v več fazah, gotovo pa bosta utrpela dolgoročne posledice: »Dokler se poškodbe kože in dihal ne zacelijo, je vedno možnost zapletov.« Osebje jima zagotavlja 24-urno oskrbo, saj sodita v intenzivno terapijo tretje stopnje. Naporna je bila že pot, ki sta ju z letalom Slovenske vojske opravila iz Severne Makedonije, saj je na višini težko vzdrževati vse življenjske funkcije in bolnika predihavati s kisikom.
Generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug je danes dejal, da so pripravljeni sprejeti več bolnikov, vendar že dva vplivata na delovanje klinike. Naslednji teden so namreč želeli povečati kapacitete oddelka za opekline, vendar se to ne bo zgodilo zaradi sprejema poškodovancev. Vsak od njiju potrebuje približno 15 oskrbovalcev na dan.
Izmed dveh Makednocev, ki so ju danes sprejeli v UKC Maribor je, po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena, je ena še v življenjski nevarnosti.
Poškodovanca so z vojaškim letalom in v spremstvu ekipe iz UKC Ljubljana pripeljali na mariborsko letališče, od tam pa z reševalnim vozilom v UKC Maribor. »Eden izmed pacientov je potreboval dihalno podporo z dihalno cevko, bil je torej intubiran, mehansko ventiliran, drugi ne,« je v izjavi za medije pozno popoldne povedal Prosen.
»Poškodbe so pretežno opekline dihalnih poti, zato je bila takoj opravljena diagnostika, nadaljevalo se bo z oceno potrebnih ukrepov. Oba pacienta sta bila že hospitalizirana, pri enem izmed poškodovancev bo verjetno potreben manjši poseg oziroma vsaj pregled stanja poškodb opeklin, ki jih je utrpel. Načeloma bosta oba sprejeta v enoto intenzivne terapije. Za zdaj se zdi, da je eden še vedno v življenjski nevarnosti, drugi, upajmo, da ne več,« je dodal.
Potrebne operativne posege naj bi izvedli še danes. »Za enega izmed njiju se bo nadaljevalo intenzivno zdravljenje s podporo vseh življenjskih funkcij, se pravi mehanska ventilacija. Verjetno pri tem operacije zaradi opeklin ne bodo potrebne. Za drugega bo pa verjetno potrebna predvsem oskrba v smislu opeklin, za kar pa bodo naši kolegi specialisti šele po prvem pogledu in razvoju ugotovili dinamiko,« je pojasnil Prosen.
Huje poškodovani ima opekline dihalnih poti, posledično s prizadetostjo pljuč, zato so možni zapleti. Intenzivno zdravljenje lahko traja tudi več tednov, rehabilitacija pa je še bolj dolgotrajna, je še povedal Prosen.
Dodal je še, da so navezali stike z veleposlaništvom Severne Makedonije, pa tudi s svojci, ki naj bi v sredo tudi prišli na obisk k bolnikoma.
Požar v Kočanih je zahteval 59 življenj, več kot 150 ljudi je bilo poškodovanih. Nočni klub Pulse, v katerem je bilo ob izbruhu požara približno 1500 ljudi, je imel le en izhod, zadnji pa je bil zaklenjen. Panika, ki je izbruhnila med mladimi obiskovalci, je privedla do smrtonosnega stampeda.
Reševanje poškodovanih je bilo zelo zahtevno, prav tako zdravljenje hudo poškodovanih. V kritičnem stanju je po včerajšnjih podatkih še vedno 45 ljudi. Ker Severna Makedonija nima zadostnih zmogljivosti za zdravljenje hudih opeklin, so zaprosili za pomoč sosednje države in države EU. Po zadnjih podatkih je največ pacientov sprejela Srbija, skupno 29, sledi Bolgarija z 19, Grčija je sprejela 18 poškodovanih, Turčija devet, Avstrija šest, Slovenija, Hrvaška in Litva po štiri, Madžarska pa dva. Poleg tega so v Severno Makedonijo prispeli zdravniki iz Češke, Izraela in Srbije, ki pomagajo pri oskrbi poškodovanih.
Oblasti so se znašle pod plazom kritik. Preiskava je razkrila, da je klub deloval brez ustreznega dovoljenja, pridobili so ga s podkupovanjem visokih politikov. Objekt, nekoč skladišče preprog, ni imel zagotovljenih osnovnih varnostnih ukrepov – ne požarnega alarma, ne gasilnih aparatov, ne zasilnih izhodov. Jeza prebivalcev je hitro prerasla v množične proteste.
Tisoči so se zbrali v Kočanih in Skopju z napisi, kot sta Ne umiramo zaradi nesreč, umiramo zaradi korupcije in Tu je vse zakonito, če imaš zveze. Nekateri protesti so prerasli v nasilje – jezni prebivalci so napadli lokale, povezane z lastnikom kluba, in obmetavali hišo kočanskega župana.
Vlada je po tragediji razglasila sedemdnevno žalovanje in napovedala inšpekcijske preglede vseh nočnih lokalov. A te obljube niso pomirile javnosti. Šokantno je bilo tudi razkritje, da je država lani uradno izdala le 12 licenc za nočne klube, čeprav je tovrstnih prizorišč veliko več. Premier Hristijan Mickoski je ob obisku poškodovanih v bolnišnici matere Tereze v Skopju dejal: »Stanje na tem področju je šokantno.«
Študentje so se v ponedeljek množično zbrali na Univerzi v Skopju, kjer so izvedli tihi protest. Obljubili so, da bodo protestirali vsak dan v naslednjem tednu. Civilne iniciative so pozvale k množičnim shodom v mestnih središčih po vsej državi, da bi pritisnile na vladajočo politiko in zahtevale konec korupcije.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je makedonske bolnike v Univerzitetnem kliničnem centru Srbije obiskal pred kamerami. Z njimi se je fotografiral, jih nagovarjal in jim zagotovil, da bodo v Srbiji dobili vrhunsko zdravstveno oskrbo. »Tragedija v Kočanih je za nas enaka, kot če bi se zgodila kjerkoli pri nas,« je izjavil.
Na družbenih omrežjih so se vrstili očitki, da je Vučić izkoristil tragedijo za lastno promocijo. »Samo v Srbiji predsednik vstopi na intenzivno nego s tropom kamermanov in fotografov,« je zapisal eden od uporabnikov. Drugi so opozorili, da se politiki v drugih državah niso fotografirali ob bolnikih in da so takšni obiski nevzdržni. »Hvala Srbiji za pomoč, toda predsednik se tukaj ne bi smel slikati,« je na omrežju X zapisala uporabnica iz Skopja.
Številni so predsednikov obisk razumeli kot cinično politično predstavo. Na posnetkih se vidi, da se je Vučić med obiskom dotaknil pacienta, kar je pri ljudeh vzbudilo zaskrbljenost. Opečeni pacienti so izredno dovzetni za okužbe, vsakršen nesterilen fizični stik pa pomeni veliko tveganje za njihovo zdravje.
Komentarji