Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Usodno načeto zaupanje v britansko premierko

Theresa May nima podpore, da bi skozi parlament spravila v torek sklenjeni osnutek ločitvenega dogovora o brexitu. 
Britanska premierka Theresa May. FOTO: REUTERS/Henry Nicholls 
Britanska premierka Theresa May. FOTO: REUTERS/Henry Nicholls 
15. 11. 2018 | 21:02
15. 11. 2018 | 21:10
4:32
Odstop že drugega ministra za brexit v manj kot pol leta in odhod ene vidnejših evroskeptičnih ministric v vladi najverjetneje predstavljata začetek konca premierkinih načrtov o urejenem brexitu, izpeljanem na podlagi ločitvenega dogovora z Evropsko unijo.

»Theresa May živi v iluziji. Dejstva se niso spremenila. Za njene načrte v parlamentu ni večine,« je v odzivu na vztrajanje britanske premierke, da je njen dogovor z EU edini način, kako se lahko Združeno kraljestvo izogne kaotičnemu brexitu oziroma obstanku v Uniji, povedal vodja britanskih liberalnih demokratov Vince Cable in Thereso May pozval, naj se zavzame za nov referendum in z njim reši vse svoje težave.

Ko bi le bilo tako preprosto. Nov referendum ne bi rešil ničesar, ampak kvečjemu samo še bolj zapletel že tako zapleten položaj. Kritiki te ideje, med njimi britanska premierka, upravičeno opozarjajo, da bi poglobil razkol v britanski družbi in zelo verjetno ne bi prinesel jasnega odgovora na vprašanje, kako naj Združeno kraljestvo izstopi iz EU. Toda to še ne pomeni, da prvi del Cableove izjave ne drži. Theresa May v spodnjem domu parlamenta ne obvladuje zadostne podpore, da bi dogovor, ki so ga v torek dosegli evropski in britanski pogajalci, spravila skozi.


Ogrožena celovitost


Poleg znatnega dela konservativnih poslancev, evroskeptičnih in proevropskih, mu nasprotuje tako rekoč vsa opozicija. Vodja laburistov Jeremy Corbyn ga je označil za »velik in škodljiv neuspeh«, svoje poslance pa opozoril, da se mora stranka pripraviti na možnost predčasnih volitev, v zelo verjetnem scenariju, da parlament dogovor zavrne.

Vplivni evroskeptični poslanec Jacob Rees Mogg. FOTO: Matt Dunham/AP
Vplivni evroskeptični poslanec Jacob Rees Mogg. FOTO: Matt Dunham/AP
Proti dogovoru so se odločno postavili tudi severnoirski demokratični unionisti (DUP), ki manjšinsko konservativno vlado s svojimi desetimi poslanskimi glasovi podpirajo vse od lanskih predčasnih parlamentarnih volitev. Njihovo nasprotovanje dogovoru z EU de facto napoveduje konec programskega sodelovanja s konservativno stranko. DUP je svojo podporo vezala na premierkino zagotovilo, da med Severno Irsko in ostalimi Združenega kraljestva po brexitu ne bodo zrasle nikakršne nove carinske oziroma trgovinske ovire. Premierki očitajo, da je z dogovorom prelomila svoje obljube in ogrozila celovitost Združenega kraljestva.

Natanko to sta v svojih odstopnih izjavah Theresi May očitala tudi minister za brexit Dominic Raab in ministrica za delo Esther McVey. Oba sta vztrajala, da dogovor z EU ne uresničuje referendumske volje britanskih volivcev in ogroža celovitost države, s tem ko za Severno Irsko ustvarja ločen pravni in regulatorni režim od tistega, ki bo veljal v drugih delih Združenega kraljestva.

Zdi se, da evropskeptika, ki sta na referendumu leta 2016 oba podprla britanski izstop iz EU, nista govorila le v svojem imenu, ampak tudi v imenu številnih poslancev in članov vladajoče konservativne stranke, ki so v zadnjih mesecih z napetostjo in brezupom opazovali, kako se vladna pogajalska strategija čedalje bolj odmika od izhodišč, ki jih je stranka opredelila v svojem lanskem volilnem programu, in kako evropski pogajalci britanske počasi stiskajo v kot.


Najboljše v danih okoliščinah


Da dogovor ni idealen, je med nastopom v parlamentu priznala tudi Theresa May, a vztrajala, da je to najboljše, kar lahko Združeno kraljestvo izpogaja v danih okoliščinah. Svojih kritikov s tem argumentom po pričakovanjih ni uspela prepričati. Ugibanja o novih odstopih so se nadaljevala, popoldan pa je več konservativnih poslancev objavilo pisma, v katerih se je zavzelo k preverjanju premierkine podpore v stranki. Glasovanje o nezaupnici mora podpreti vsaj 48 poslancev konservativne stranke, preden ga lahko strankini organi uradno razpišejo. Eden glavnih pobudnikov glasovanja, vplivni evroskeptik Jacob Rees Mogg, je izrazil prepričanje, da konservativci potrebujejo novega voditelja in novo pogajalsko strategijo za uresničitev referenduma o izstopu iz EU.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine