Neomejen dostop | že od 9,99€
Hrvaška je predsednika črnogorskega parlamenta in še dva vidna politika zaradi »krhanja dobrososedskih odnosov« razglasila za nezaželene osebe, je danes sporočilo zunanje ministrstvo v Zagrebu. Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman je pojasnil, da je za to odločitvijo resolucija o genocidu v Jasenovcu, ki so jo junija sprejeli v Podgorici.
Predsednik črnogorskega parlamenta Andrija Mandić, podpredsednik vlade Aleksa Bečić in Milan Knežević so vsi voditelji strank v nedavno preoblikovani vladi.
Zagreb je sporočil, da je trojica nezaželena zaradi »krhanja dobrososedskih odnosov« in »zlorabe Republike Hrvaške za notranjepolitične namene«, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
V uradnem pojasnilu je zunanje ministrstvo navedlo, da je večina črnogorskih poslancev potegnila poteze, ki da bi se lahko na negativni način odrazile na bilateralnih odnosih in poti Črne gore v EU.
Grlić Radman je kasneje dejal, da je trojica politikov »vodila do poslabšanja odnosov« med državama, pri tem pa posredno navedel nedavno sprejetje resolucije o Jasenovcu, ki so jo podprli poslanci strank omenjenih voditeljev. Sploh Nova srbska demokracija (NSD), ki jo vodi Mandić, in Demokratska ljudska stranka (DNP), ki jo vodi Knežević, veljata za Beogradu in Moskvi naklonjeni stranki.
Omenjena resolucija je že pred uradnim sprejetjem na Hrvaškem naletela na oster odziv. Poslanci 81-članske črnogorske skupščine so 28. junija z 41 glasovi kljub temu podprli resolucijo o genocidu v taboriščih Jasenovac, Dachau in Mauthausen.
Resolucija se je prvotno nanašala zgolj na taborišče nekdanje Neodvisne hrvaške države (NDH), vendar so med zasedanjem vanjo vključili še nacistični koncentracijski taborišči Dachau in Mauthausen. Opozicija, ki je glasovanje bojkotirala, je trdila, da gre za zlorabo vpliva Beograda v Črni gori s ciljem poslabšanja odnosov med Podgorico in Zagrebom.
Mandić je kot predlagatelj besedila očitke opozicije zavrnil. Predlog o sprejetju resolucije je sicer podal v odgovor na črnogorsko podporo resoluciji o genocidu v Srebrenici v Združenih narodih. Slednja je namreč povzročila veliko razburjenja predvsem v Srbiji in Republiki Srbski.
Hrvaška je mnenja, da je Črna gora s sprejetjem resolucije o ustaškem taborišču, kjer je NDH pobila na desettisoče ljudi, največ Srbov, politizirala žrtve.
Mandić je na današnji seji parlamenta v Podgorici izrazil začudenje nad odločitvijo Zagreba, a povedal, da ne načrtujejo recipročnih ukrepov, navaja črnogorska tiskovna agencija Mina.
Odziv
Mandić, ki vodi Beogradu naklonjeno stranko in je resolucijo predlagal v odgovor na resolucijo ZN o genocidu v Srebrenici, je v odzivu znova povabil delegacijo hrvaškega sabora na obisk. Ob tem pa zatrdil, da ni mogel niti slutiti, »da se bo leta 2024 sodobna Hrvaška identificirana z NDH na način, da bo voditeljem treh strank prepovedan vstop na Hrvaško«.
Podpredsednik črnogorske vlade in vodja sredinske stranke Bečić je spomnil, da je pred leti njegova stranka podprla tudi resolucijo o genocidu v Srebrenici. Poudaril je, da niso ne on niti njegova stranka žrtev nikoli delili po veri in narodnosti, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Vodja desničarske stranke Knežević pa je v odzivu izpostavil, da je njegov dedek leta 1945 umrl med osvobajanjem Karlovca pred ustaši in nacisti ter da torej vse kaže, da »so oni zmagali, mi pa izgubili«. Ob tem je v šaljivem tonu še dodal, da »ga bo ubila žena, ker jim je propadla rezervacija za Rovinj«.
Opozicija je bila proti resoluciji o Jasenovcu, saj je menila, da ni v interesu države, ker bo poslabšala odnose z Zagrebom in ustavila napredovanje Podgorice na poti v EU. Kritično do vlade in vladajoče večine se je odzvala tudi danes. Menila je, da je to sramota za vlado, ki se razglaša za proevropsko, in da razglasitev vodilnih poslancev in članov vlade za nezaželene osebe na Hrvaškem »kaže na značaj in bistvo vladajoče večine«. Gibanje Ura pa je ocenilo, da sedanja večina države ne more pripeljati v EU, vlado in parlament pa pozval k odstopu.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji