Neomejen dostop | že od 14,99€
Vstopili smo v leto 2025, ki so ga številni ob jasnem in suhem vremenu pričakali na prostem. Tako današnja sreda kot četrtek bosta dela prosta dneva, ki ju bomo lahko izkoristili za počitek, lepo vreme pa bo številne zvabilo tudi v naravo.
Tudi tokratno najdaljšo noč v letu so mnogi preživeli na prostem, pri tem pa so lahko izbirali med številnimi koncerti in zabavami. Ognjemetom so se v večini slovenskih občin odpovedali, izjema je bila znova Ljubljana, kjer so pripravili petminutni ognjemet. Jasno vreme je bilo kot nalašč za silvestrovanje na prostem.
V Ljubljani so znova pripravili več silvestrovanj za različne okuse. Na Kongresnem trgu so zbrane zabavali Čuki, Nastja Gabor in Luka Basi, na Mestnem trgu Lado Leskovar in Samuel Lucas. Na Pogačarjevem trgu so nastopili Samantha Maya ter glasbeni zasedbi Booom! in Flirrt, na Trgu francoske revolucije pa skupini No OFFENCE! in Koala Voice, nastopil pa je tudi Recycleman ex. Ali En.
V štajerski prestolnici je bilo veselo na Trgu Leona Štuklja, kjer sta nastopila skupina The Schminkers in Alfi Nipič. V Celju je zbrane na Krekovem trgu zabavala Nuša Derenda, množico pa je pred njo ogrela skupina Sanpark. Kranjčane je zabaval Marko Vozelj z Mojstri, Novomeščane Kingstoni in Balkan Boys, Koprčane pa Tabu.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v novoletni poslanici izpostavila pripadnost skupnosti. Ta je močna, vplivna in sočutna toliko, kolikor pogumni in zreli so njeni ljudje. Biti del skupnosti pa pomeni biti odgovoren ljudem, je poudarila. Zaupati, spoštovati, biti pošten, zmeren, čutiti pripadnost, vse to družbi vrača bisere, je spomnila na besede humanitarke Anite Ogulin. »Takšnih biserov ima Slovenija veliko. Vsak je lahko biser. Srečno, prelepa, solidarna, pogumna Slovenija,« je dejala.
Sicer so že mnogi prebivalci sveta že vstopili v leto 2025, vključno z Evropo. Najdaljšo noč v letu so mnogi preživeli na prostem.
Že ob 11. uri po srednjeevropskem času so kot prvi menjavo letnic dočakali prebivalci otoka Kiritimati oz. Božičnega otoka, ki je del pacifiške otoške države Kiribati, ki se razteza v več časovnih pasovih.
Že kmalu so s skokom v novo leto sledili prebivalci Nove Zelandije, ob 14. uri tudi prvi Avstralci, seveda znova tudi z ognjemetom v Sydneyju.
Za Kiritimatijem so novo leto že pozdravili tudi na novozelandskem otočju Chatham Islands. Otoki z okrog 700 prebivalci ležijo približno 800 kilometrov vzhodno od Nove Zelandije in imajo lasten časovni pas.
Ob 12. uri po srednjeevropskem času so v novo leto vstopili na Novi Zelandiji pa tudi na otoških državah Samoa in Tonga. V novozelandskem Aucklandu so priredili veličasten ognjemet, ki je nebo razsvetlil s 328 metrov visokega stolpa Sky Tower. V prestolnici Wellington so se odločili za svetlobno predstavo.
Kmalu zatem je sledil še večji ognjemet v avstralskem Sydneyju, kjer so ob 14. uri po srednjeevropskem času v novo leto tradicionalno vstopili s pirotehnično predstavo ob znameniti operi in pristaniškem mostu. Glede na podatke organizatorjev je v nebo poletelo devet ton pirotehnike.
Ognjemeti so popestrili vstop v novo leto tudi v nekaterih drugih večjih avstralskih mestih, kot so Melbourne, Brisbane in Adelaide.
Ob 16. uri so se v leto 2025 podali na Japonskem in v Severni ter Južni Koreji, uro zatem na Kitajskem in v Maleziji.
Ob 18. uri so se od starega leta poslovili na Tajskem, v Vietnamu in Indoneziji. Poldrugo uro zatem so v novo leto vstopili tudi v Indiji.
Ob 21. uri je začel v leto 2025 vstopati Bližnji vzhod. Najvišja stolpnica na svetu Burdž Kalifa v Dubaju v Združenih arabskih emiratih je bila znova prizorišče spektakularne kombinacije ognjemeta in projekcij. Za rekordno potraten ognjemet v kombinaciji z droni, katerega namen je bil zrušiti več Guinnesovih rekordov, pa so se tokrat odločili v prestolnici Abu Dabi.
Tudi v Evropi so izpeljali številna praznovanja na prostem z bogatim spremljevalnim programom ter ognjemeti, ponekod znova z ekološko bolj prijaznimi svetlobnimi.
Za Evropo se bo novo leto postopoma začenjalo na zahodni polobli. Eden od vrhuncev novoletnega praznovanja je vsako leto v New Yorku, kjer se na Times Squareu zbere okoli milijon ljudi, ki zadnje sekunde letošnjega leta odštevajo ob tradicionalnem spustu kristalne krogle.
Kot zadnja bosta v sredo ob 13. uri po srednjeevropskem času v novo leto vstopila nenaseljena Bakerjev in Howlandov otok v Tihem oceanu.
Sicer pa v Sloveniji nemara lahko pričakujemo, da bo novoletno nebo osvetlil tudi redek pojav, severni sij. Takšna so pričakovanja poznavalca tega naravnega pojava Jureta Atanackova.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji