Zapleti pri štetju glasov na tokratnih ameriških predsedniških volitvah so bili napovedani že dolgo pred odprtjem volišč, in sicer predvsem kot posledica negotovosti, ki jo je povzročila pandemija novega koronavirusa. Rekordno število Američanov je zaradi posebnih okoliščin svojo volilno pravico izkoristilo že pred včerajšnjim volilnim dnem, veliko se jih je tudi odločilo za glasovanje po pošti.
Še pred odprtjem volišč je bilo tudi jasno, da se bo štetje oddanih glasovnic zavleklo v sredo (oziroma v drugo polovico tedna), kar je razburilo predvsem štab predsednika
Donalda Trumpa, kljub temu da je večdnevno štetje glasovnic na volitvah v ZDA sicer povsem običajna praksa.
Obtožbe o kraji volitev
Trump je med enim svojih zadnjih predvolilnih nastopov ostro protestiral proti štetju glasovnic po koncu volilnega dne, medtem ko je eden od njegovih svetovalcev namignil, da bodo demokrati z zavlačevanjem pri štetju glasov poskušali »ukrasti volitve«. »Grozno je, ko v času računalnikov izida volitev ne moremo izvedeti na sam volilni dan,« je predsednik v nedeljo povedal svojim podpornikom v Južni Karolini.
Trumpove trditve in namigovanja, da štetje glasovnic po koncu volilnega dne predstavlja efektivno krajo volitev, so v zadnjih dneh zavrnili tako vidni demokrati kot republikanci, ki so poudarili, da na nobenih ameriških volitvah do zdaj vse glasovnice niso bile preštete na dan glasovanja.
Predsednik je tudi danes na twitterju in med svojim prvim nagovorom po zaprtju volišč demokrate obtožil, da poskušajo ukrasti volitve, ni pa znova problematiziral štetja oddanih glasov po koncu volilnega dne. Namesto tega je samo poudaril, da glasov ni mogoče oddajati po zaprtju volišč. Volišča v ZDA so se sicer že zdavnaj zaprla.
Komentarji