Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Srbija dobiva pogojno vlado narodne enotnosti

V novem sklicu parlamenta ni kritične opozicije, ki je bojkotirala volitve zaradi protesta proti Vučićevemu avtoritarnemu vodenju države.
Aleksandar Vučić se je odločil za skrajšan mandat vlade, ker bodo ­ministri morali dokazati, da lahko v poldrugem letu potegnejo državo iz gospodarske krize. Foto: Marko Djurica/Reuters
Aleksandar Vučić se je odločil za skrajšan mandat vlade, ker bodo ­ministri morali dokazati, da lahko v poldrugem letu potegnejo državo iz gospodarske krize. Foto: Marko Djurica/Reuters
23. 10. 2020 | 21:30
23. 10. 2020 | 21:34
4:45
Na ustanovni seji srbskega parlamenta je bil za predsednika skupščine potrjen Ivica Dačić. V demokratičnih državah je funkcija vodje hrama demokracije pomembna, v Srbiji pa nima prave teže, ker vse niti oblasti drži v rokah predsednik Aleksandar Vučić.

Dosedanji zunanji minister Ivica Dačić, ki je tudi prvak Socialistične stranke Srbije (SPS), je bil izvoljen z 225 glasovi od skupno 250 poslancev. Na čelu parlamenta je nasledil Majo Gojković, ki ga je vodila dva mandata. Aleksandar Vučić je napovedal, da bo Dačić predsednik novega sklica parlamenta pred ustanovnim zasedanjem, proti njegovi izvolitvi je bil le samostojni poslanec Vladan Glišić. Dačić je pojasnil, da ni bil postavljen pred dejstvo »vzemi ali pusti«, parlament pa bo varoval pred napadi tistih, ki ga hočejo degradirati tako kot celotno Srbijo.


Delitev odgovornosti za vladanje


Čeprav Vučić ni potreboval nikogar za popoln prevzem oblasti, je ta teden pričakovano napovedal, da bodo v novi vladi, ki jo bo drugi mandat vodila Ana Brnabić, ob njegovi Srbski napredni stranki (SNS) še dosedanja koalicijska partnerica SPS in nacionalistična stranka Aleksandra Šapića Spas. Slednja je bila ena redkih opozicijskih strank, ki niso bojkotirale volitev. Če bo SNS res sodelovala z njo, to pomeni, da bodo v vladi sedele vse tri stranke, ki so se uvrstile v parlament.

Glede na to, da v parlamentu ni več kritične opozicije, ki je bojkotirala volitve v znak protesta zaradi Vučićevega avtoritarnega vodenja države, v Srbiji ne bo več političnega pluralizma. V opoziciji ne verjamejo Vučićevi obljubi, da bianko menica volivcev listi Aleksandar Vučić – za naše otroke, ki ima v novem sklicu parlamenta absolutno večino 188 poslancev, še ne pomeni, da lahko SNS dela, kar hoče.

Srbsko vlado bo že drugi mandat vodila Ana Brnabić. Foto Marko Djurica/Reuters
Srbsko vlado bo že drugi mandat vodila Ana Brnabić. Foto Marko Djurica/Reuters


V skupščino so prišle tudi štiri liste manjšin, za katere ni veljal volilni prag, a so že doslej sodelovale z oblastjo. Zveza vojvodinskih Madžarov ima deset sedežev, Stranka pravičnosti in sprave Muamerja Zukorlića štiri poslance, Stranka demokratske akcije Sandžaka Sulejmana Ugljanina in koalicija albanskih strank Albanska demokratska alternativa pa po tri mandate. Vučić jim je ponudil položaje v vladi na podministrski ravni in v javnih podjetjih, nekaj položajev v vladi naj bi dobili tudi predstavniki hrvaške skupnosti, čeprav ni zastopana v parlamentu. Srbija bo tako dobila pogojno vlado narodne enotnosti, SNS pa se bo lahko otresla popolne odgovornosti za vladanje.


Vlada z omejenim rokom trajanja


Z napovedjo novih predčasnih parlamentarnih volitev najpozneje 3. aprila 2022 je Vučić znova pohodil pravila parlamentarne demokracije. Vladajoča SNS je že med kampanjo samovoljno zmanjšala volilni prag s 5 na 3 odstotke glasov. Ta poteza je bila namenjena temu, da bodo v parlament namesto znanih opozicijskih strank za potrebe volitev prišle šele ustanovljene stranke, ki bodo dokaz, da ima Srbija res »opozicijo« in da je demokratična država.

image_alt
Srbija ne potrebuje vlade, dokler ima Vučića


Sedanji položaj Vučiću ni povsem po volji zaradi tujih pritiskov, predvsem od Bruslja, ki je ob volitvah kritiziral medijski monopol vladajoče stranke in omejeno izbiro volivcev. V EU so mnogi ocenili, da je bojkot opozicije utrl pot Vučićevi prevladi. Na prihodnjih volitvah bi lahko dosegel več legitimnosti izvoljene skupščine, če ne bo opozicijskega bojkota.

Kritična opozicija od Vučića ne zahteva novih volitev, temveč dialog z oblastjo. Izredne volitve naj bi bile skupaj s predsedniškimi, kar pomeni, da bo imela vlada, kot je pojasnil predsednik, le omejeno trajanje. Za skrajšan mandat vlade se je odločil, ker bodo ministri morali dokazati, da lahko v poldrugem letu potegnejo Srbijo iz gospodarske krize, ki je tudi posledica pandemije, ter jo popeljejo skozi težke pogovore o Kosovu. Kot cilj je izpostavil ohranitev neodvisnosti in nevtralnosti države. Vučić je napovedal, da bo nova ministrska ekipa, ki bo potrjena v ponedeljek, znana jutri po sestanku predsedstva SNS. Rok za izvolitev nove vlade se bo iztekel 1. novembra.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine