Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Sodišče v Haagu razveljavilo zgodovinsko sodbo proti Shellu zaradi izpustov

Pritožbeno sodišče je presodilo, da Shell že izvaja ukrepe, »ki se od njega pričakujejo«.
Okrožno sodišče v Haagu je pred tremi leti razsodilo, da mora Shell do leta 2030 zmanjšati svoje emisije ogljika za 45 odstotkov. FOTO: Chris Helgren/Reuters
Okrožno sodišče v Haagu je pred tremi leti razsodilo, da mora Shell do leta 2030 zmanjšati svoje emisije ogljika za 45 odstotkov. FOTO: Chris Helgren/Reuters
STA
12. 11. 2024 | 10:45
12. 11. 2024 | 11:23
2:40

Nizozemsko prizivno sodišče je razveljavilo sodbo haaškega prvostopenjskega sodišča izpred treh let, ki je energetskemu velikanu naložilo, da mora zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida, poroča AFP. Shell je tožilo več okoljevarstvenih skupin.

Nizozemsko prizivno sodišče je sodbo razglasilo, medtem ko v Azerbajdžanu poteka podnebna konferenca COP29, na kateri predstavniki približno 200 držav razpravljajo o prihodnosti planeta in prehodu na čisto energijo.

image_alt
Zgodovinska zmaga za okolje, Shell mora zmanjšati emisije

Okrožno sodišče v Haagu je pred tremi leti razsodilo, da mora Shell do leta 2030 zmanjšati svoje emisije ogljika za 45 odstotkov, saj da prispeva k zastrašujočim učinkom podnebnih sprememb. Ta razsodba je veljala za zgodovinsko zmago podnebnih aktivistov, ki so vložili tožbo. Prvič se je namreč zgodilo, da je sodišče podjetje prisililo, da svojo politiko uskladi z zavezami iz pariškega sporazuma iz leta 2015.

Hudo razočaranje predstavnikov okoljevarstvenih organizacij ob razveljavitvi sodbe. FOTO: Yves Herman/Reuters
Hudo razočaranje predstavnikov okoljevarstvenih organizacij ob razveljavitvi sodbe. FOTO: Yves Herman/Reuters

A pritožbeno sodišče je tožbo danes razveljavilo in sporočilo, da Shell že izvaja ukrepe, »ki se od njega pričakujejo«.

Shell, ki je sodne postopke označil za neučinkovite pri reševanju podnebnih sprememb, se je na sodbo iz leta 2021 pritožil, češ da je že sprejel dovolj ukrepov za omejitev svojih emisij toplogrednih plinov. »Ne verjamemo, da je sodna odločba prava rešitev za energetski prehod,« je Shell zapisal na spletni strani.

Današnja razsodba sledi štiridnevnim zaslišanjem aprila letos, med katerimi so Shell in okoljevarstvene skupine predstavili svoje argumente.

»Ta sodba bi lahko bila prelomna točka za podnebno prihodnost,« je na spletni strani zapisala okoljevarstvena skupina Milieudefensie, nizozemska podružnica gibanja Prijatelji Zemlje.

V Shellu poudarjajo, da bodo med letoma 2023 in 2025 v nizkoogljične energetske rešitve vložili približno 10 do 15 milijard dolarjev, kar je približno četrtina njihovih izdatkov.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine