Po podatkih zadnjega poročila Evropskega azilnega podpornega urada (EASO) je lani v Evropski uniji za azil zaprosilo 728.470 ljudi, kar je 44 odstotkov manj kot leto poprej, ko je za mednarodno zaščito zaprosilo 1,3 milijona ljudi. Ta trend se je nadaljeval tudi v prvih štirih mesecih tega leta, ko je vsak mesec za azil zaprosilo manj kot 50.000 ljudi.
Kot še piše v poročilu, je bil lani migracijski pritisk na zunanje meje EU še vedno visok, vendar se je število pribežnikov že drugo leto zapored zmanjševalo, predvsem na vzhodni in osrednji sredozemski poti. Medtem se je močno povečalo število migrantov na zahodni sredozemski poti.
Največ prosilcev za azil je prišlo iz Sirije, Iraka in Afganistana. Velik delež pribežnikov je prišel tudi iz Nigerije, Pakistana, Eritreje, Albanije, Bangladeša, Gvineje in Irana. FOTO: Reuters
V Sloveniji je lani za azil zaprosilo 1450 ljudi (med njimi 388 mladoletnikov brez spremstva), kar je 13 odstotkov več kot leto poprej. Največ prosilcev je bilo iz Afganistana, in sicer 39 odstotkov. Število prosilcev za azil je v Sloveniji spomladi strmo naraslo, junija pa je drastično upadlo, je ob predstavitvi knjige o evropski begunski politiki povedala
Katarina Bervar Sternad iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij.
Policisti so v torek zvečer v Ilirski Bistrici zaustavili osebni avtomobil nemških registrskih oznak, v katerem je iraški državljan vozil štiri Irance, v prtljažnem delu pa še dva Iranca brez potnega lista. Zaradi ilegalnega prehoda državne meje je Iračan pristal v priporu, Iranci pa so zaprosili za azil, so sporočili s PU Koper.
Policisti iz Bosne in Hercegovine so danes ob mejnem prehodu Maljevac s Hrvaško ustavili približno 100 migrantov, ki so se organizirano peš napotili iz Velike Kladuše z namenom, da bi vstopili na Hrvaško. Po pogajanjih s policisti so se migranti vrnili proti Veliki Kladuši, so poročali hrvaški mediji.
Komentarji