Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Po vzporednih volitvah izenačenje strank Netanjahuja in Ganca

Uradni izidi volitev naj bi bili znani v sredo, sta pa tako Netanjahu kot Ganc že razglasila zmago.
V preteklosti se vzporedne volitve v Izraelu niso izkazale za zelo zanesljive. FOTO: Menahem Kahana/AFP
V preteklosti se vzporedne volitve v Izraelu niso izkazale za zelo zanesljive. FOTO: Menahem Kahana/AFP
STA
9. 4. 2019 | 21:32
9. 4. 2019 | 22:04
2:50
Stranka Likud izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja ter Modro in belo zavezništvo Benija Ganca sta glede na izide vzporednih volitev v Izraelu precej izenačeni, poročajo tuje tiskovne agencije.

Troje različnih vzporednih volitev izraelskih televizij kaže, da naj bi Likud dobil med 33 in 36 sedežev v 120-članskem parlamentu, Modro in belo zavezništvo pa 36 ali 37. Vzporedne volitve so obenem pokazale, da ima več možnosti za oblikovanje koalicije Netanjahu s pomočjo manjših desnih strank.

V preteklosti se sicer vzporedne volitve v Izraelu niso izkazale za zelo zanesljive, opozarja francoska tiskovna agencija AFP. Uradni izidi volitev naj bi bili znani v sredo, sta pa tako Netanjahu kot Ganc že razglasila zmago.

Volivci odločali, ali bo Netanjahu (desno) še petič sedel na premierski stolček ali pa ga bo moral prepustiti Gancu (levo). FOTO: Amir Cohen/Reuters
Volivci odločali, ali bo Netanjahu (desno) še petič sedel na premierski stolček ali pa ga bo moral prepustiti Gancu (levo). FOTO: Amir Cohen/Reuters


»Desni blok pod vodstvom Likuda je nedvoumno zmagal,« je izjavil Netanjahu in se volivcem zahvalil za zaupanje. Povedal je, da bo še danes začel pogovore za oblikovanje desne vlade.

Ganc pa je izjavil: »Zmagali smo. Te volitve imajo jasnega zmagovalca in jasnega poraženca. Netanjahu je obljubljal 40 sedežev in izgubil.«

V Izraelu so se ob 21. uri po srednjeevropskem času zaprla volišča, na katerih so volivci odločali, ali bo Netanjahu še petič sedel na premierski stolček in tako postal premier z najdaljšim stažem ali pa ga bodo odnesle obtožbe o korupciji oziroma po dolgih letih najnevarnejši tekmec, nekdanji načelnik generalštaba izraelske vojske Ganc.

FOTO: Ahmad Gharabli/AFP
FOTO: Ahmad Gharabli/AFP


Ko se je Netanjahu decembra lani odločil sklicati predčasne volitve – redne bi morale potekati novembra - se je zdelo, da je njegova zmaga zagotovljena. Številni so v tej potezi spretnega politika videti taktiko, da se z očitki o korupciji, ki se začeli zgrinjati nanj, sooči že z novim mandatom volivcev za sabo.

A nato je priljubljenost začela rast Gancu. Politični novinec, a izkušen vojak, lahko to pripiše predvsem odločitvi, da združi moči z dvema prav tako bivšima načelnikoma generalštaba izraelskih obrambnih sil, Mošejem Jalonom in Gabijem Aškenazijem, ter nekdanjim finančnim ministrom Jairjem Lapidom in njegovo stranko Ješ Atid.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine