London - V Veliki Britaniji bodo obeležili prvo obletnico tragedije v stolpnici Grenfell na zahodu Londona. V najhujšem požaru na Otoku po drugi svetovni vojni je umrlo 71 ljudi.
Prebivalci zahodnega Londona si leto dni po katastrofalnem požaru še niso opomogli, številni so razočarani nad politiki in gasilci.
»Ne razumem, zakaj kot država ne dvignemo glasu, zakaj ne povemo vladi, da se morajo stvari spremeniti zdaj,« je dejala
Tasha Brade, domačinka in aktivistka organizacije
Justice4Grenfell, ki nudi podporo preživelim.
Ljudje zahtevajo aretacije
Aktivisti pričakujejo, da bo preiskava privedla do aretacij, zahtevajo tudi prepoved fasadne obloge, zaradi katere se je požar v stolpnici tako hitro razširil.
Jezni so tudi zaradi počasnega zagotavljanja novih stanovanj za preživele. Od 203 gospodinjstev, ki so ostala brez strehe nad glavo, jih 43 še vedno živi po hotelih.
Konec maja se je začela prva javna preiskava tragedije. Najprej so besedo dobili svojci žrtev, ki so pričali o zadnjih trenutkih svojih dragih in Britance spomnili na razsežnost katastrofe.
Življenje je izgubilo 71 ljudi, ena od stanovalk je kasneje zaradi požara rodila mrtvega otroka. FOTO: Reuters
Brez ustreznih standardov
Požar, ki je v zgodnjih jutranjih urah 14. junija 2017 izbruhnil v kuhinji stanovanja v četrtem nadstropju, se je hitro razširil po 24-nadstropni stolpnici. Življenje je izgubilo 71 ljudi, ena od stanovalk pa je kasneje zaradi požara rodila mrtvega otroka.
Blok, zgrajen leta 1974, je bil prenovljen med letoma 2014 in 2016, ko je dobil novo fasadno oblogo. Glede na strokovno poročilo materiala pred tem niso preizkusili, ali je ognjevaren, prav tako ni ustrezal gradbenim varnostnim standardom.
Gasilci so stanovalcem naročili, naj ostanejo v stanovanjih, kar je standarden postopek v primeru požarov v visokih zgradbah. Navodilo je veljalo skoraj dve uri, čeprav so ognjeni zublji streho dosegli v pol ure. Svojci žrtev so bili zelo kritični do takšnega ravnanja gasilcev.
Kerry O'Hara, ki je živela v šestem nadstropju, je povedala, da je vesela, da ni upoštevala tega navodila. »Raje ne pomislim, kaj bi se zgodilo, če bi ostala tam.«
Požar je v zgodnjih jutranjih urah 14. junija 2017 izbruhnil v kuhinji stanovanja v četrtem nadstropju. FOTO: Reuters
Premierka se je opravičila
Kritike so letele tudi premierko
Thereso May, med drugim zato, ker je njena vlada oklevala pri prepovedi sporne fasadne obloge, potem ko je poročilo ugotovilo, da samo to ne bi preprečilo ponovitve tragedije.
Mayeva se je pred dnevi v pismu, objavljenem v enem od časnikov, opravičila, ker se je po požaru sestala samo s pripadniki reševalnih služb, ne pa tudi s stanovalci.
V Londonu že cel teden potekajo spominske slovesnosti ob prvi obletnici nesreče. Med drugim naj bi trenutek, ko je izbruhnil požar, obeležili s polaganjem 72 belih vrtnic in 72 sekundami molka.
Aktivisti pričakujejo, da bo preiskava privedla do aretacij, zahtevajo tudi prepoved fasadne obloge. FOTO: Reuters
Komentarji