Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Nov zakon omogoča spremembo spola v dokumentih na upravni enoti

Starejši od 14 let bodo v Nemčiji lahko za spremembo zaprosili sami, vendar bodo potrebovali soglasje staršev.
Osebe, ki se ne počutijo niti moške niti ženske, transspolne in interspolne osebe lahko po novem spremenijo podatke o spolu preprosto na upravni enoti. FOTO: M. B.
Osebe, ki se ne počutijo niti moške niti ženske, transspolne in interspolne osebe lahko po novem spremenijo podatke o spolu preprosto na upravni enoti. FOTO: M. B.
STA, M. B.
12. 4. 2024 | 18:45
12. 4. 2024 | 19:02
2:30

V Nemčiji bo po novem mogoče urediti spremembo podatka o spolu v uradnih dokumentih na upravnih enotah. Za to je danes glasovala večina v spodnjem domu nemškega parlamenta, zgornjemu domu zakona, ki bo stopil v veljavo prvega novembra, ni treba potrditi, poroča nemški portal dnevnika Tagesschau.

Osebe, ki se ne počutijo niti moške niti ženske, transspolne in interspolne osebe lahko po novem spremenijo podatke o spolu preprosto na upravni enoti. Do sedaj je namreč veljalo, da je treba za spremembo podatka o spolu ali imena predložiti dve psihološki mnenji. Na koncu pa je o spremembi odločilo lokalno sodišče. Dele te zakonodaje je ustavno sodišče zavrnilo.

Zakon o samoodločanju je danes potrdilo 374 poslancev, 251 jih je bilo proti, enajst pa se jih je glasovanja vzdržalo.

Polnoletne osebe bodo lahko glede na nov zakon s preprosto izjavo na upravni enoti zaprosile za želeno spremembo podatka o spolu.

To bo pod določenimi pogoji možno tudi za mladoletne. Starejši od 14 let bodo lahko za spremembo zaprosili sami, vendar bodo potrebovali soglasje staršev. Pri otrocih starih do 14 let pa bodo to lahko storili starši. V kolikor je otrok starejši od pet let, bo moral dati soglasje. V primerih mladoletnih je sicer potrebna še izjava o predhodnem svetovanju glede spremembe podatka o spolu.

Zakon ne omejuje števila, kolikokrat lahko posameznik zaprosi za spremembo podatka. Lahko pa se podatek spremeni največkrat enkrat na leto.

Novi zakon nima vpliva na medicinsko spremembo spolnih organov. Za to obstajajo posebna pravila in smernice.

V Sloveniji je področje ostaja pravno povsem neurejeno, osebe, ki se ne identificirajo z družbeno pripisanim spolom pa so še vedno patologizirane. 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine