Nasilje, ki se je v Minneapolisu razvnelo po razkritju okoliščin smrti temnopoltega 46-letnika
Georgea Floyda med agresivno policijsko aretacijo, se je včeraj znova stopnjevalo. Kot danes poročajo ameriški mediji, so protestniki zažgali eno izmed policijskih postaj v bližini prizorišča aretacije.
Protesti so se zvrstili tudi v številnih drugih krajih ZDA. V Louisvillu v Kentuckyju, kjer je
13. marca med policijsko intervencijo življenje izgubila zdravstvena reševalka Breonna Taylor, so odjeknili tudi streli.
Poročila o tem, v kolikšnem obsegu je ogenj v Minneapolisu zajel postajo, se razlikujejo. Guverner Minnesote
Tim Walz je včeraj angažiral Nacionalno gardo, ki je okrepila policijske sile. Njeni pripadniki po poročanju CNN varujejo banke, trgovska središča, lekarne in druge objekte. Angažiranih je 500 pripadnikov vojske.
Na območju St. Paula so protestniki uničili, oplenili ali poškodovali več kot 170 objektov.
FOTO: Stephen Maturen/AFP
Okoliščine aretacije
Pri aretaciji Georgea Floyda, ki je domnevno poskušal v lokalu s hrano plačati s ponarejenim bankovcem za 20 dolarjev, so sodelovali štirje policisti, ki so za zdaj le odpuščeni. Po incidentu so trdili, da se je 46-letnik postopku upiral. Incident bi minil brez težav zanje, če ne bi bilo mimoidočih in njihovih kamer. Na posnetku je slišati prepir med policisti in mimoidočimi, ki so slišali Floyda, kako prosi policista, naj ga spusti, ker ne more dihati.
Kmalu je nehal prositi. Reševalci so ga nepremičnega naložili v vozilo. V bolnišnici so ga razglasili za mrtvega. Posnetek sicer ne prikazuje, kaj se je dogajalo prej, kaže pa, kako policist kleči na vratu vklenjenega Floyda brez majice in mu pritiska glavo v asfalt. Policiste, ki so sodelovali v aretaciji, so identificirali kot Dereka Chauvina, Thomasa Lana, Toua Thaa in J. Aleksandra Kuenga. Kot poroča mednarodni tisk, s preiskovalci ne sodelujejo, odločili so se za molk.
FOTO: Carlos Barria/Reuters
Mediji so že včeraj poročali o protestih pred lokalno policijsko postajo in vandalskem uničevanju ter ropanju lokalov. Protestniki zahtevajo aretacijo štirih policistov, vpletenih v usodno aretacijo Floyda.
Revna soseska Longfellow, kot piše
STA, gori, med drugim tudi nova stanovanjska zgradba v gradnji, ki bi imela 200 stanovanj za temnopolte reveže. Policija je včeraj zvečer izgubila nadzor, do polnoči pa še ni bilo poročil o morebitnem prihodu vojske.
Lokalni preiskovalci okoliščin aretacije, njihovi zvezni kolegi iz FBI in tožilci, med njimi
Mike Freeman,
so jih poskušali pomiriti z besedami, naj jim omogočijo čas, da bodo lahko pravici ustrezno zadostili. Glavni tožilec
William Barr je preiskavo označil za preiskavo največjega pomena.
Zaradi smrti Floyda, sicer zaposlenega kot varnostnika v enem izmed nočnih lokalov, so protestirali tudi v Los Angelesu, Denverju, New Yorku in Memphisu.
V Louisvillu streli, ena oseba hudo ranjena
Po protestih v Louisvillu v Kentuckyju, kjer je 13. marca med policijsko intervencijo življenje izgubila zdravstvena reševalka Breonna Taylor, prav tako temnopolta 26-letnica, so odjeknili streli, poroča agencija Reuters. Ustreljenih je bilo sedem ljudi, vsaj ena oseba je v kritičnem stanju.
Predstavnik policije Lamont Washington je negiral, da bi streljala policija, potrdil pa je več aretacij. Župan mesta Greg Fischer je v imenu matere pokojne reševalke objavil poziv protestnikom, naj protestirajo mirno.
FOTO: Carlos Barria/Reuters
»Ne morem dihati«
Protestniki vzklikajo »Ne morem dihati«, eno od gesel gibanja Black Lives Matter. Tokratno policijsko nasilje namreč spominja na
smrt 43-letnega Erica Garnerja, ki je bil leta 2014 v New Yorku prav tako žrtev daviteljskega prijema policista. Porota na sodišču okrožja Staten Island je tedaj presodila, da belemu policistu
Danielu Pantalu ne bo treba na sojenje.
Gwen Carr, mati Erica Garnerja, je zdaj izjavila, da jo je Floydova smrt vrnila v tragični čas izpred šestih let, ko je izgubila sina.
FOTO: Carlos Barria/Reuters
Znova se je oglasil tudi predsednik
Donald Trump. »Kjer se začnejo ropi, se začnejo tudi streli.«
Župana Minneapolisa Jacoba Freya je označil za šibkega voditelja, skrajnega levičarja brez voditeljskih sposobnosti. Na Twitterju so sicer njegov tvit znova označil s komentarjem, da krši pravila s hvaljenjem nasilja.
»Šibkost je, če zavračaš prevzemanje odgovornosti za svoja dejanja. Šibkost je, če v času krize s prstom kažeš na druge. Donald Trump ne ve ničesar o moči Minneapolisa,« se je odzval Frey.
FOTO: Kerem Yucel/AFP
Komentarji