Na pogoriščih v kalifornijskem mestu Paradise so našli še trinajst trupel, kar pomeni, da je v najbolj smrtonosnem požaru v naravi v ZDA umrlo 44 oseb. Oblasti se bojijo, da to ni končna številka, saj pogrešajo še vsaj 228 ljudi. Požar Camp pa divja naprej. Ogenj je pogoltnil skoraj 7200 objektov, grozi še 15.500.
Še vedno gori tudi v južnem delu Kalifornije. Požar Woolsey je terjal dve življenji. Prav tako je uničil in poškodoval nekatera luksuzna območja, vključno z Malibujem.
Opustošenje v Paradisu. FOTO: Sharon Bernstein/Reuters
Po Kaliforniji je moralo domove zapustiti okoli 250.000 ljudi. V državi so razglasili izredne razmere, predsednik
Donald Trump pa je sprostil izredna sredstva.
Iskanje pogrešanih. FOTO: Noah Berger/AP
Nekaj trupel so našli v zoglenelih avtomobilih, s katerimi so bežali pred peklom. »Strašno je. Dolgo časa smo potrebovali, da smo ušli. Ogenj je bil na obeh straneh ceste. Čutil si lahko vročino, ki je udarjala ob avtomobil,« je za
CNN povedala županja mesta Paradise
Jody Jones.
Paradise, Kalifornija. FOTO:Josh Edelson/AFP
Med umrlimi so starejši, ki niso mogli pobegniti, in tisti, ki se kljub ukazani evakuaciji niso umaknili. Pristojni pravijo, da bi lahko iskanje trupel potekalo še več tednov, še dlje bi lahko potekala identifikacija zoglenelih trupel. Na območje so postavili dve mobilni mrtvašnici.
To je bila nekoč osnovna šola v Paradisu. FOTO: Josh Edelson/AFP
Požar Camp je ukročen v le 25 odstotkih. Samo deset odstotkov ga je pod nadzorom v Woosleyju, manjši požar Hill pa je zajezen v 75 odstotkih.
Kalifornija se je poleti in zgodaj jeseni v zgodovini že večkrat soočila z uničujočimi požari. Zdaj se je ta sezona raztegnila na vse leto.
Vzroke lahko iščemo v kombinaciji podnebnih sprememb in trenutnih vremenskih pogojih, saj je vlažnost nizka, svoje dodajajo topli vetrovi.
Paradise, Kalifornija. FOTO:Josh Edelson/AFP
Komentarji