Olbia - Ladja Aquarius z rešenimi migranti je po treh dneh plovbe zaplula mimo Sardinije na odprto morje. Ponoči je imela postanek pred pristaniščem Olbia na Sardiniji, kjer so ji dostavili nove zaloge hrane in goriva. Če bo šlo vse po načrtih, naj bi v špansko Valencio prispela v nedeljo zjutraj.
Migrante z Aquariusa, ki sta jih zavrnili Italija in Malta, je poleg Španije pripravljena sprejeti tudi Francija. Kot je po pogovorih s španskim zunanjim ministrom
Josepom Borrellom dejal vodja francoske diplomacije
Jean-Yves Le Drian, je Francija pripravljena sprejeti tiste od skupno 629 migrantov, ki izpolnjujejo kriterije za odobritev azila. Pred tem naj bi migrante preverili uradniki francoskega urada za begunce. Španija je francosko ponudbo sprejela.
Negotovost prekinila nova španska vlada
Ladja Aquarius je v soboto obtičala v Sredozemskem morju med Italijo in Malto, ker ji nova populistična italijanska vlada ni dovolila ladji pristati v Italiji. Zahtevala je, da jih sprejme Malta, ta pa zavrača odgovornost zanje. Negotovost je v ponedeljek prekinila nova španska vlada, ki je sporočila, da bo ladjo sprejela Španija. Aquarius je tako zdaj v spremstvu dveh italijanskih ladij na poti v špansko pristanišče Valencia.
A težava z migranti, rešenimi v Sredozemskem morju, s špansko ponudbo za potnike Aquariusa ni rešena. Negotova je namreč tudi usoda 40 prebežnikov, ki jih je pred tremi dnevi pred obalo Libije rešila ladja Trenton ameriške mornarice.
Kje točno se nahaja ladja in ali bo lahko pristala v Italiji, po besedah tiskovnega predstavnika visokega komisariata ZN za begunce še ni jasno.
Italijanski notranji minister
Matteo Salvini želi predvsem zasebnim ladjam, ki v Sredozemskem morju rešujejo migrante, preprečiti vplutje v italijanska pristanišča. V četrtek je na vprašanje o Trentonu dejal le, da »delajo na tem primeru«. Dodal je, da težava ni 40 migrantov na krovu ameriške ladje, temveč 650.000 prebežnikov, ki so v Italijo prišli lani.
Komentarji