Zagreb – V zadnjih dveh tednih je v Zagrebu za ošpicami zbolelo sedem oseb, ki so jih sprejeli v Kliniki za infekcijske bolezni Dr. Fran Mihaljević. Oboleli so imeli značilne bolezenske znake: visoko temperaturo, solzne oči in curljalo jim je iz nosu, poroča
Hrvaška radiotelevizija (HRT).
Tri bolnike so sicer hospitalizirali, vendar so pacientko že odpustili v domačo oskrbo, medtem ko sta dve osebi ostali v bolnišnični negi. Izvedelo se je, da je enega od njiju okužil francoski turist, za preostale vir okužbe še ni znan. Letos je na Hrvaškem za ošpicami zbolelo 32 oseb, lani 23. Oboleli so stari od 20 do 55 let.
Osebe, ki prebolijo ošpice, so trajno zaščitene proti tej bolezni.
FOTO: Shutterstock
»Od sedmih obolelih oseb jih šest ni bilo cepljenih, en bolnik pa je prejel zgolj eno dozo cepiva, in ne dveh, kolikor jih je po programu sicer predvideno,« je povedal dr.
Neven Papić iz zagrebške klinike.
32
oseb je letos zbolelo za ošpicami
Za ošpicami jih je letos največ zbolelo na območju Splitsko-dalmatinske županije, in sicer 14 oseb, sledi Zagreb z devetimi bolniki, šest so jih našteli na območju Brodsko-posavske županije, po dve osebi pa v Zadarski in Dubrovniško-neretvanski županiji.
Hrvaška pod evropskim povprečjem
Hrvaška je do pred kratkim imela najnižji odstotek cepljenih oseb v zadnjih 20 letih. Stanje se je v zadnjem času vendarle izboljšalo, saj je število cepljenih oseb z 89 odstotkov naraslo na 93 odstotkov.
Bolnik z ošpicami je kužen že približno štiri dni pred pojavom izpuščaja in še štiri dni po pojavi. FOTO: Shutterstock
»Vendar je precepljenost prebivalstva kljub vsemu nizka. Hrvaška je nekoč imela najboljšo precepljenost v Evropi, zdaj pa smo dve odstotni točki pod povprečjem Evropske unije,« je opozoril primarij
Bernard Kaić, vodja službe za epidemiologijo nalezljivih bolezni hrvaškega zavoda za javno zdravstvo.
Le posamezni primeri ošpic
V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95. V zadnjih letih v Sloveniji beležimo le še posamične uvožene primere bolezni, ki povzročijo nekaj sekundarnih primerov.
Komentarji