Prekinitev trgovinskih pogajanj med Brusljem in Londonom so analitiki prejšnji teden opisali kot nadzorovano eksplozijo. Za odločitev, ki jo je sprejela britanska vlada, bi težko našli boljši izraz. Z njo namreč ni hotela pokazati, da je obupala nad procesom pogajanj o prihodnjih odnosih, ampak predvsem spodbuditi evropsko stran k iskanju kompromisov.
Težava pri nadzorovanih eksplozijah je, da ne gredo vedno po načrtu. Povsem možno je bilo, da bo britanska odločitev o prekinitvi trgovinskih pogajanj načela temelje maratonskega procesa, ki se mora končati v mesecu dni, če si želita London in Bruselj še letos spraviti pod streho dogovor in tako preprečiti kaotičen iztek tako imenovanega prehodnega obdobja.
Pripravljeni na pogajanja
Današnje izjave visokih predstavnikov evropske in britanske strani še niso dale jasnega odgovora na to, kdaj se bodo trgovinska pogajanja znova nadaljevala, a so vseeno nakazale obojestranski interes, da bi se to zgodilo čim prej.
Britanski premier Boris Johnson. Foto: Eddie Mulholland/Afp
Glavni pogajalec evropske komisije
Michel Barnier je med telefonskim pogovorom z britanskim pogajalcem
Davidom Frostom poudaril, da si želi EU z Združenim kraljestvom doseči dogovor o prihodnjih odnosih in da se je v okviru pogajanj, ki potekajo od marca, še ta teden pripravljena začeti »intenzivno« pogovarjati »o vseh vprašanjih na podlagi pravnih besedil«.
Francozove besede so bile skrbno izbrane, saj so potrdile natanko tisto, kar je Johnsonova vlada pogrešala v dosedanjih interakcijah z evropsko stranjo. Pred dnevi so v Londonu poudarili, da Barnierju ta teden ni treba odpotovati na Otok, če se ni pripravljen »na hiter način pogovarjati o vseh vprašanjih na podlagi pravnih besedil«. S tem so ponovili znan očitek, da se EU do zdaj ni hotela pogajati o dejanski vsebini trgovinskega dogovora, ampak je najprej hotela doseči napredek na področjih konkurenčnosti, državne pomoči in ribištva.
Michael Gove, minister, zadolžen za priprave na brexit, je med nastopom v britanskem parlamentu pozdravil Barnierjeve besede ter jih označil za znaten premik. Pohvalil je tudi sodelovanje z evropsko stranjo v okviru skupnega odbora za implementacijo ločitvenega dogovora o brexitu, kjer je bil po poročanju irskih medijev dosežen napredek pri izvajanju tako imenovanega severnoirskega protokola. A predstavniki britanske vlade so kljub temu vztrajali, da pogoji za nadaljevanje pogajanj še vedno niso izpolnjeni. Težava je po njihovem v tem, da EU ni pripravljena sklepati kompromisov.
Michael Gove med današnjim nastopom v britanskem parlamentu. Foto: Jessica Taylor/Afp
Srečen razplet ni zagotovljen
Tudi če bosta strani v prihodnjih dneh znova sedli za pogajalsko mizo, to ne pomeni, da bodo pogajanja prinesla srečen razplet. Nekdanja članica EU od prvega januarja 2021 ne bo več del evropskega enotnega trga in carinske unije. Tako v Bruslju kot v Londonu si želijo, da bi s trgovinskim dogovorom ohranili čim bolj neoviran pretok blaga in storitev prek Rokavskega preliva ter preprečili nastanek ovir, ki bi jih v primeru razpleta brez dogovora prineslo trgovanje na podlagi pravil Svetovne trgovinske organizacije. Toda na obeh straneh hkrati vztrajajo, da si dogovora ne želijo za vsako ceno.
Komentarji