V Teheranu so včeraj potekale demonstracije zaradi sestrelitve ukrajinskega letala. Kot poroča mednarodni tisk, se protesti nadaljujejo tudi danes, oblast pa je znova mobilizirala policijske enote. Policija je sicer protestnike včeraj razgnala tudi s solzivcem.
Po poročanju Reutersa je do protestov danes prišlo tudi drugod po državi, ne le v prestolnici. Med mesti, kjer so se ali se še odvijajo, omenjajo Mašad, Rašt, Kašan, Sanandaj in Amol. Po družbenih omrežjih krožijo posnetki, ki se nanašajo na današnji protest ob osrednjem trgu Azadi (Trgu svobode) v Teheranu oziroma v njegovi okolici. Posnetki večinoma prikazujejo množice protestnikov na poti na trg, na katerem so varnostne sile. Oblast je zaustavila promet na podzemni železnici.
Protestniki naj bi prepevali »smrt diktatorju« in druga protivladna sporočila, poročajo o napetih razmerah. Italijanska Ansa navaja, da so se slišali tudi streli, drugi viri navajajo, da so varnostne sile opremljene z vodnimi topovi in puškami za paintball. Z barvo naj bi označevali protestnike.
V zahodnem tisku odmeva tudi dejstvo, da je iranska policija včeraj med protesti v Teheranu za nekaj časa pridržala tudi britanskega veleposlanika
Roba Macaira. Uradni London je zaradi dogodka že protestiral. Odzvali so se tudi podporniki oblasti, danes so pripravili protest pred britansko ambasado.
Britanski veleposlanik je svoj pogled na zaplet objavil v tvitu. Potrdil je, da je bil na shodu, ki pa je bil napovedan kot shod v poklon žrtvam sestrelitve letala. Udeležil se ga je, ker so bili med njimi tudi Britanci, je zapisal in dodal, da so aretacije diplomatov po vsem svetu nezakonite.
Študenti so se sicer zvečer zbrali na univerzi Amirja Kabira, da bi se poklonili žrtvam sestreljenega letala, dogajanje pa se je po navedbah francoske tiskovne agencije
AFP stopnjevalo v jezne demonstracije.
Študenti so se zvečer zbrali na univerzi Amir Kabir, da bi se poklonili žrtvam sestreljenega letala. FOTO: AFP
Študenti so med drugim vzklikali »Vrhovni vodja, odstopi« in »Lažnivci« ter zahtevali odstop in kazenski pregon odgovornih za sredino sestrelitev ukrajinskega potniškega letala, v kateri je umrlo vseh 176 ljudi na krovu, pa tudi krivcev za poskus prikritja tega incidenta. Ob tem so tudi trgali fotografije generala
Kasema Sulejmanija, ki so ga likvidirale ZDA, temu pa so sledili iranski povračilni ukrepi.
Trgali sp tudi fotografije generala Kasema Sulejmanija, ki so ga likvidirale ZDA, temu pa so sledili iranski povračilni ukrepi. FOTO: AFP
»Aretacija našega veleposlanika v Teheranu brez razloga ali pojasnila pomeni očitno kršenje mednarodnega prava,« je po aretaciji Macaira v sporočilu zapisal britanski zunanji minister
Dominic Raab.
Ob tem je opozoril, da je Iran na razpotju, kjer se mora odločiti med potjo v odpadništvo ali pa narediti korake za popuščanje napetosti in nadaljevati po diplomatski poti.
Študenti so med drugim vzklikali »Vrhovni vodja, odstopi« in »Lažnivci«. FOTO: AFP
Oglasil se je tudi ameriški predsednik
Donald Trump, ki je v tvitu sporočil, da pozorno spremlja demonstracije v Iranu ter tamkajšnje oblasti posvaril pred novim pokolom protestnikov, pri čemer je imel v mislih novembrsko nasilno zatrtje protestov, v katerem je bilo po podatkih Amnesty International ubitih več kot 300 ljudi.
»Pogumnim ljudem Irana, ki že dolgo trpijo, sporočam: Stal sem vam ob strani od začetka predsedovanja in moja administracija vam bo še naprej stala ob strani. Vaše proteste pozorno spremljamo in vaš pogum nas navdihuje. Ne sme biti novega pokola mirnih protestnikov ali odklopa interneta,« je še posvaril Trump.
FOTO: AFP
Uradne iranske oblasti so v soboto priznale, da je letalo po pomoti sestrelila iranska vojska. Za napako so se opravičili in napovedali kaznovanje odgovornih.
Evropska agencija za letalsko varnost (EASA) je medtem evropske letalske družbe opozorila, naj se do nadaljnjega izogibajo iranskemu zračnemu prostoru.
Komentarji