Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

ZDA s pomočjo iz zraka ubile pet Palestincev

Dobava humanitarne pomoči v Gazo iz zraka ali po morju ne more dovolj nadomestiti dostave po kopnem.
Dobava humanitarne pomoči iz zraka ali po morju sicer ne more v zadostni meri nadomestiti dostave po kopnem. FOTO: Afp
Dobava humanitarne pomoči iz zraka ali po morju sicer ne more v zadostni meri nadomestiti dostave po kopnem. FOTO: Afp
STA
8. 3. 2024 | 08:32
8. 3. 2024 | 17:59
6:00

Na območju Gaze je med dostavo humanitarne pomoči iz zraka umrlo pet ljudi, potem ko se padalo, ki naj bi pomoč nadzorovano dostavilo na tla, ni odprlo, je danes sporočilo ministrstvo za zdravje v enklavi. Da je bilo med dostavo pomoči ubitih pet ljudi, deset pa poškodovanih, je potrdil tudi uslužbenec bolnišnice Al Šifa v mestu Gaza.

ZDA in več drugih držav je v soboto iz zraka začelo dostavljati humanitarno pomoč Palestincem v Gazi, ki jih je pet mesecev trajajoča izraelska ofenziva pahnila na rob lakote in preživetja. Po navedbah Centralnega poveljstva ameriške vojske (Centcom) so tri transportna vojaška letala v enklavo odvrgla okoli 38.000 obrokov hrane.

Palestinci v Gazi zaradi izraelske blokade umirajo od lakote. FOTO: Mohammed Abed/AFP
Palestinci v Gazi zaradi izraelske blokade umirajo od lakote. FOTO: Mohammed Abed/AFP

Vendar pa se med spuščanjem paketov pomoči s pomočjo padal najmanj eno od teh ni pravilno odprlo, zaradi česar so paketi s skoraj polno hitrostjo padli na tla in pri tem pod seboj pokopali pet ljudi, je danes po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočilo tamkajšnje zdravstveno ministrstvo.

Poškodovane so prepeljali v bolnišnico Al Šifa v mestu Gaza. Da je med spuščanjem pomoči umrlo pet ljudi, še deset pa jih je bilo poškodovanih, je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil uslužbenec bolnišnice.

Po navedbah spletnega portala katarske televizije Al Jazeera sta dve osebi umrli na kraju samem, tri pa so hudim poškodbam podlegle kasneje v bolnišnici.

ZN: Izralelske naselbine na Zahodnem bregu so vojni zločin

Izraelske naselbine na zasedenem Zahodnem bregu so vojni zločin, je ocenil visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk. Opozoril je, da gradnja in širitev naselbin vodi v to, da Izrael na zasedena območja preseljuje svoje civilno prebivalstvo, kar pa po mednarodnem pravu predstavlja vojni zločin.

Türk je v Svetu ZN za človekove pravice predstavil svoje redno poročilo o stanju na zasedenih palestinskih območjih v času od novembra 2022 do oktobra 2023. V tem času se je potrdila gradnja oz. se je zgradilo 24.000 novih stanovanjskih enot, kar je največ v enem letu, odkar so začeli leta 2017 spremljati te aktivnosti. Lani so pri pisarni komisarja ocenili, da na Zahodnem bregu živi okoli 700.000 izraelskih naseljencev.

Humanitarno pomoč prebivalcem Gaze bo treba vzdrževati dlje časa. FOTO: AFP
Humanitarno pomoč prebivalcem Gaze bo treba vzdrževati dlje časa. FOTO: AFP

Visoki komisar ZN je danes obsodil nasilje naseljencev proti Palestincem, preganjanje in uničevanje palestinskih hiš. »Nasilje naseljencev in kršitve, povezane z naseljevanjem, so dosegle šokantno raven in lahko uničijo vsako praktično možnost za vzpostavitev uspešne palestinske države,« je dejal Türk.

»Edina pot naprej je izvedljiva politična rešitev, ki bi končala okupacijo, omogočila vzpostavitev neodvisne palestinske države in zagotovila uresničevanje temeljnih pravic palestinskega ljudstva,« je še poudaril.

Dobava humanitarne pomoči v Gazo iz zraka ali po morju ne more dovolj nadomestiti dostave po kopnem, je sicer v četrtek po zasedanju varnostnega sveta dejala koordinatorica ZN za pomoč palestinskemu ozemlju Sigrid Kaag. »Diverzifikacija dobavnih poti po kopnem ostaja optimalna rešitev,« je dejala.

Palestinec med ruševinami uničenih stavb nosi svoje uborno imetje. FOTO: AFP
Palestinec med ruševinami uničenih stavb nosi svoje uborno imetje. FOTO: AFP

Po zasedanju, zaprtem za javnost, je Kaagova pojasnila, da je dostava pomoči po kopnem lažja, hitrejša in cenejša, zlasti ob zavedanju, da bo treba humanitarno pomoč prebivalcem Gaze vzdrževati dlje časa.

Izrazila je zadovoljstvo z dobavo pomoči iz zraka, ki je po njenih besedah simbol podpore civilistom v Gazi in dokaz skupne človečnosti. »Vendar je to kaplja v morje, še zdaleč ni dovolj,« je dejala in pozvala k obsežni pomoči Gazi.

Na vprašanje o glavnih ovirah pri dostavi pomoči prebivalcem Gaze je Kaagova opozorila na zapleten in dolgotrajen postopek inšpekcije na meji. Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN Stephane Dujarric je dejal, da je treba tovornjake, ki prispejo na mejni prehod Rafa na meji med Egiptom in Gazo, po pregledu raztovoriti in nato pomoč znova naložiti, pogosto na manjše tovornjake. Nato je treba še najti načine, kako pomoč razdeliti, kar zahteva usklajevanje z izraelskimi silami, je pojasnil.

Kaagova je opozorila, da je ob nadaljevanju spopadov, vse večjem obupu ljudi in naraščanju brezpravnosti vse težje varno razdeliti humanitarno pomoč.

Kot je še povedala, je varnostnemu svetu sporočila, da mora mednarodna skupnost preplaviti trg v Gazi s humanitarnim blagom in znova spodbuditi zasebni sektor, da bo na trg lahko prišlo več blaga za civiliste. Kaagova se je tako odzvala na četrtkovo napoved Bele hiše o zgraditvi pristanišča v Gazi za dobavo pomoči in po tem, ko je več držav, vključno z ZDA, v zadnjih dneh na območje odvrglo humanitarno pomoč iz letal.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine