Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Komu v Ljubljani koristi ovadba v Beogradu

Za Milana Kučana vojna za osamosvojitev tudi po 28 letih še ni zgodovina.
Milan Kučan očitke odločno zavrača. FOTO: Leon Vidic/Delo
Milan Kučan očitke odločno zavrača. FOTO: Leon Vidic/Delo
28. 6. 2019 | 06:00
3:10
Ljubljana – Ovadba nekdanjemu predsedniku Slovenije Milanu Kučanu in še petim slovenskim državljanom očita odgovornost za uboj pripadnikov nekdanje JLA. Odziv Janeza Janše kaže, da Kučan doma ne bo dobil podpore z druge strani prepada, ki ločuje levico in desnico.

»Vse države nekdanje Jugoslavije, tudi Srbija, so nastale tudi na težkih kaznivih dejanjih. Če ostanejo storilci nekaznovani, smo obsojeni na ponavljanje zgodovine,« je ovadbo proti Milanu Kučanu 28 let po vojni v Sloveniji utemeljil beograjski odvetnik Dušan Bratić. Mož, ki je nekoč delal tudi za NLB, zdaj zastopa starše nekaterih v Sloveniji ubitih vojakov JNA. Ti trdijo, da je slovenska stran kršila ženevsko konvencijo. Bratić pričakuje, da bo srbska oblast pritisnila na tožilstvo za vojne zločine, da za ohranitev dobrih odnosov s Slovenijo ustavi postopek. 

Šele po preteku daljšega obdobja v državah, nastalih na območju nekdanje Jugoslavije, nastanejo pogoji za sodni pregon najhujših kaznivih dejanj, je za Delo sicer pojasnil Bratić, ko smo spraševali, zakaj so sorodniki pobitih vojakov z ovadbo Kučana čakali 28 let.

Za Milana Kučana vojna za osamosvojitev tudi po 28 letih še ni zgodovina. FOTO: Leon Vidic/Delo
Za Milana Kučana vojna za osamosvojitev tudi po 28 letih še ni zgodovina. FOTO: Leon Vidic/Delo


Milan Kučan očitke odločno zavrača. Nekdanji predsednik republike je v odzivu zapisal: »Verjamem, da bosta srbska politika in družba sami zmogli objektivno soočenje s politiko Srbije v 90. letih prejšnjega stoletja, ki je sprožila odpor pri praktično vseh narodih nekdanje skupne države. To je bila retrogradna politika, ki je za dolgo obdobje zaustavila razvoj predvsem Srbije, pa tudi drugih republik. Prepričan sem, da samorefleksija o tem obdobju, pa tudi celovitejše ocene takratne politike in njenih posledic Srbijo še čakajo, zato da bi zmogla resen korak naprej na poti do članstva v Evropski uniji. Obtoževanje drugih je beg pred lastno odgovornostjo. Kar pa zadeva mojo odgovornost, o njej bo sodila zgodovina.«

»Gospod odvetnik ne ve ničesar, razen tega da je treba braniti srbsko politiko, ki se do dogajanj v tistem času nikoli ni opredelila in še zdaj ne zmore samorefleksije do tega obdobja,« nam je še povedal nekdanji predsednik republike Slovenij. 

Medtem ko je Andrej Lovšin stopil v bran Kučanu, je Janez Janša spomnil, da JLA vojne napovedi ni naslovila na Kučana kot vrhovnega poveljnika, ampak na premiera Lojzeta Peterleta. »Zakaj? Ker se je Kučan brez vednosti vlade sestajal s Kolškom na vikendu Ivana Dolničarja,« je Janša v svojem odzivu na twitterju okrcal Kučana. In še: »V bistvu se je ovadil že Kučan sam, ko je obtoževal Krkoviča za sestrelitev pilota agresorske JLA.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine