Neomejen dostop | že od 9,99€
Katar je sporočil, da se umika s položaja ključnega posrednika med Izraelom in palestinskim islamističnim Hamasom v pogajanjih za premirje v Gazi in o osvoboditvi talcev. Ob tem je opozoril gibanje Hamas, da njegov urad v Dohi ne služi več namenu, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal diplomatski vir.
»Katarci so Izraelce in Hamas obvestili, da dokler se v dobri veri ne bodo hoteli pogajati o sporazumu, ne morejo več posredovati,« je za AFP povedal vir, ki želi ostati anonimen. Obenem je dodal, da »politični urad Hamasa posledično ne služi več svojemu namenu«.
Vir je za AFP še dejal, da je Katar o svoji odločitvi že obvestil tudi ameriško administracijo. Kot je pojasnil, so Katarci sporočili ZDA, da so se pripravljeni ponovno vključiti v posredovanje, ko bosta obe strani pokazali iskreno pripravljenost za vrnitev za pogajalsko mizo.
Prebivalcem na severu Gaze grozi lakota, so v petek v poročilu opozorili mednarodni strokovnjaki iz odbora za preverjanje in potrjevanje ocen tveganja za lakoto (FRC). Izpostavili so, da se razmere hitro slabšajo, in pozvali k takojšnjemu ukrepanju.
Humanitarne razmere na območju Gaze so zelo resne in se hitro slabšajo, piše v poročilu FRC, ki so ga posredovali tudi medijem.
Kot so izpostavili mednarodni strokovnjaki, obstaja velika verjetnost, da bo na območjih na severu Gaze nastopila lakota. Ob tem so dodali, da je bil prag morda že presežen ali pa bo presežen v bližnji prihodnosti.
Kot še navaja poročilo, so se v Gazi sesuli prehranski sistemi, zmanjšala se je humanitarna pomoč, kritične pa so tudi razmere na področjih zagotavljanja pitne vode in higiene. Zato je mogoče domnevati, da se na območju hitro povečujejo lakota, podhranjenost ter umrljivost zaradi podhranjenosti in bolezni.
Mednarodne organizacije že dlje časa svarijo, da v palestinski enklavi po več kot enem letu nenehnih izraelskih napadov in blokad dobav pomoči primanjkuje vode, hrane, elektrike in goriva, širijo se bolezni, omejene so zdravstvene in bolnišnične zmogljivosti.
V nepričakovanem napadu na Izrael 7. oktobra lani so borci Hamasa ubili okoli 1200 ljudi, še 250 pa jih zajeli. Okoli sto jih še ostaja v ujetništvu. Sledilo je silovito maščevanje Izraela, v katerem je bilo ubitih več kot 43.000 Palestincev, večinoma žensk in otrok.
Katar se je skupaj z ZDA in Egiptom več mesecev brezplodno pogajal o premirju in izpustitvi talcev. Hamas je sicer izrazil strinjanje z načrtom za premirje in izmenjavo ujetnikov, ki ga je junija odobril tudi Varnostni svet ZN, a temu ni naklonjena izraelska vlada, ki vztraja pri vojaški rešitvi konflikta.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji