Neomejen dostop | že od 9,99€
Izraelska vojska je ponoči znova izvajala napade po celotnem območju Gaze, pri čemer je bilo ubitih ali ranjenih več deset ljudi. Nasilje se nadaljuje tudi na zasedenem Zahodnem bregu, kjer so izraelske sile ponoči izvedle racijo v Dženinu in skupno aretirale skoraj 30 ljudi, v spopadih je umrl en izraelski vojak.
Izraelska vojska je ponoči in zgodaj davi napadala mesto Gaza in begunsko taborišče Bureidž v osrednjem delu Gaze, pri čemer je bilo ubitih najmanj osem ljudi, več jih še pogrešajo, poroča spletni portal katarske televizije Al Džazira.
Med drugim so napadli tudi taborišče Džabalija na severu Gaze, pa tudi Han Junis in Rafo na jugu. V napadih je bilo skupno ubitih ali ranjenih več deset ljudi, več jih ostaja ujetih pod ruševinami. Iz mesta Rafa poročajo tudi o sistematičnem uničevanju stanovanjskih stavb.
Nasilje se nadaljuje tudi na zasedenem Zahodnem bregu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Izraelska vojska je ponoči izvedla racijo v Dženinu, pri čemer je bil ubit en izraelski vojak, še eden pa je bil huje ranjen. Po navedbah prič je to povzročila improvizirana eksplozivna naprava.
Izraelska vojska je za AFP potrdila, da je ponoči izvedla racijo in se nato umaknila iz Dženina, več podrobnosti pa ni izdala. Po navedbah palestinske tiskovne agencije Wafa je v raciji med drugim sodelovalo več deset izraelskih ostrostrelcev, po navedbah prič je bilo vso noč slišati streljanje in spopade.
Po celotnem območju Zahodnega brega so izraelske sile po navedbah palestinskih organizacij skupno aretirale 28 ljudi – večino v Dženinu, nekaj pa tudi v Hebronu, Betlehemu, Ramali, Nablusu in Jeruzalemu. Pri tem naj bi grozili tudi njihovim družinskim članom in jih pretepali.
Nasilje na Zahodnem bregu, ki je od leta 1967 pod izraelsko okupacijo, je naraščalo že pred začetkom vojne v Gazi 7. oktobra lani. Od takrat je doseglo najvišjo raven v približno dveh desetletjih, navaja AFP.
Izraelske sile so od 7. oktobra v skoraj vsakodnevnih racijah na Zahodnem bregu aretirale okrog 9400 Palestincev, izraelski vojaki ali naseljenci so ob tem ubili nekaj več kot 500 ljudi. Na drugi strani so napadi palestinskih borcev na Zahodnem bregu terjali 15 življenj, večinoma je šlo za izraelske vojake.
Egiptovski Rdeči polmesec je danes sporočil, da so iz Gaze v Egipt pripeljali 21 otrok z rakom, ki jih bodo zdravili v tamkajšnjih bolnišnicah, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Ministrstvo za zdravje v Gazi je sicer sporočilo, da bi zdravljenje v tujini potrebovalo več kot 25.000 otrok.
Premestitev bolnih otrok je potekala prek palestinsko-izraelskega mejnega prehoda Karem Abu Salem oz. Kerem Šalom pod nadzorom Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Šlo je za prvo tovrstno premestitev pacientov iz Gaze v skoraj dveh mesecih, so še sporočili iz egiptovskega Rdečega polmeseca.
Omenjeni prehod med Gazo in Izraelom, prek katerega so prepeljali bolne otroke, je pod nadzorom izraelskih sil. Prek tega mejnega prehoda se od konca maja nadaljujejo tudi dostave humanitarne pomoči v Gazo, potem ko je Egipt o tem dosegel dogovor z ZDA.
Izrael je namreč v začetku maja prevzel nadzor nad bližnjim mejnim prehodom Rafa, ki Gazo povezuje z Egiptom, zaradi česar so dostave humanitarne pomoči za prebivalce oblegane palestinske enklave zastale. Egipt je vztrajal pri umiku izraelskih sil, preden bi nadaljeval s koordiniranjem dostave pomoči.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji