Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Nobelovemu nagrajencu za mir preklicali vizum

Kostaričan Óscar Arias, Nobelov nagrajenec iz leta 1987 in nekdanji predsednik Kostarike, je bil kritičen do Trumpa in njegove politike.
Združene države Amerike so preklicale vizum nekdanjemu kostariškemu predsedniku in Nobelovemu nagrajencu za mir Óscarju Ariasu, je ta sporočil na novinarski konferenci v San Joséju. FOTO: Jonathan Nackstrand/AFP
Združene države Amerike so preklicale vizum nekdanjemu kostariškemu predsedniku in Nobelovemu nagrajencu za mir Óscarju Ariasu, je ta sporočil na novinarski konferenci v San Joséju. FOTO: Jonathan Nackstrand/AFP
Ž. U.
3. 4. 2025 | 05:00
3. 4. 2025 | 09:17
5:17

Združene države Amerike so preklicale vizum nekdanjemu kostariškemu predsedniku in Nobelovemu nagrajencu za mir Óscarju Ariasu, je ta sporočil na novinarski konferenci v San Joséju. Odločitev je prišla le nekaj tednov po tem, ko je Arias javno kritiziral ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegovo obnašanje primerjal z ravnanjem »rimskega cesarja«.

Štiriinosemdesetletni Arias, ki je leta 1987 prejel Nobelovo nagrado za mir za svojo vlogo pri končanju državljanskih vojn v Srednji Ameriki, je dejal, da mu ameriške oblasti niso podale nobene obrazložitve za svojo odločitev, poroča BBC News.

Arias je v torek zjutraj od ameriške vlade prejel le kratko elektronsko sporočilo, ki ga je obvestilo o preklicu vizuma, je povedal novinarjem. V sporočilu so se menda sklicevali na ameriški zakon o priseljevanju in državljanstvu, ki državnemu sekretarju in konzularnim uradnikom omogoča preklic vizumov po lastni presoji, navaja The New York Times. Ne vem, zakaj so mi vizum preklicali, je dejal Arias, kot ga citira BBC. Meni, da odločitve ni sprejel predsednik Trump osebno, temveč ameriško ministrstvo za zunanje zadeve.

Čeprav je poudaril, da bi bilo ugibanje o razlogih zgolj »domneva«, pa je vendarle namignil na dve možni razlagi. Prva je povezana z njegovo kritiko ameriškega predsednika. Februarja je na družbenem omrežju facebook zapisal: »Majhni državi nikoli ni bilo lahko nasprotovati vladi ZDA, še manj pa, ko se njen predsednik obnaša kot rimski cesar, ki preostalemu svetu govori, kaj naj počne.«

V isti objavi je dodal: »V času mojega predsedovanja Kostarika nikoli ni prejemala ukazov iz Washingtona, kot da bi bili 'banana republika'«. Na novinarski konferenci je odločno povedal: »Če me kdo želi kaznovati v upanju, da me bo utišal, mu to ne bo uspelo.« Kot je njegove besede povzel New York Times, trenutno ne načrtuje obiskov ZDA.

Arias je novinarjem povedal, da je v torek zjutraj prejel kratko elektronsko sporočilo ameriške vlade, ki ga je obvestilo o preklicu vizuma. FOTO: Mayela Lopez/Reuters
Arias je novinarjem povedal, da je v torek zjutraj prejel kratko elektronsko sporočilo ameriške vlade, ki ga je obvestilo o preklicu vizuma. FOTO: Mayela Lopez/Reuters

Kot drugi možni razlog pa je Arias omenil svojo odločitev iz leta 2007, ko je kot predsednik Kostarike prekinil diplomatske odnose s Tajvanom in jih vzpostavil z Ljudsko republiko Kitajsko. »To, seveda, ve ves svet,« je dejal novinarjem, kot poroča BBC. Znano je namreč, da si Trumpova administracija prizadeva omejiti vpliv Kitajske na zahodni polobli in je več srednjeameriškim vladam očitala preveliko naklonjenost Pekingu in kitajskim podjetjem.

Arias, ki je bil predsednik Kostarike v dveh mandatih (1986–1990 in 2006–2010), velja za enega najuglednejših državnikov v svoji domovini in vodi fundacijo za spodbujanje miru in demokracije. Preklic vizuma je eden najodmevnejših primerov v vrsti podobnih ukrepov Trumpove administracije, ki zavrača vstop ali preklicuje vizume posameznikom, o katerih meni, da izražajo »sovražen odnos« do Združenih držav.

Ameriški državni sekretar Marco Rubio je, kot poroča New York Times, diplomatom naročil natančen pregled objav na družbenih omrežjih nekaterih prosilcev za vizum. Telegram, poslan predstavništvom v tujini 25. marca, navaja, da se lahko prošnja za vizum zavrne, če vedenje ali dejanja prosilca kažejo »sovražen odnos do državljanov ZDA ali ameriške kulture (vključno z vlado, institucijami ali ustanovnimi načeli)«.

Rubio je prejšnji teden sam dejal, da je podpisal morda več kot 300 pisem o preklicu vizumov za študente, obiskovalce in druge, da bi jih izgnali iz ZDA zaradi njihovih zunanjepolitičnih pogledov ali kriminalnih dejavnosti.

Situacija je še bolj kompleksna v luči nedavnih dogodkov v Kostariki. Kot izpostavljata BBC in Reuters, Arias ni edini Kostaričan, ki so mu v zadnjem času preklicali ameriški vizum. Enaka usoda je doletela tudi tri (po poročanju Reutersa celo štiri) poslance kostariškega parlamenta. Ti poslanci so nasprotovali odloku sedanjega predsednika Rodriga Chavesa, s katerim je ta, skladno z zahtevami ZDA, izključil kitajska podjetja iz sodelovanja pri razvoju omrežja 5G v državi.

Na torkovi novinarski konferenci je odločno povedal: »Če me kdo želi kaznovati v upanju, da me bo utišal, mu to ne bo uspelo.« FOTO: Ezequiel Becerra/AFP
Na torkovi novinarski konferenci je odločno povedal: »Če me kdo želi kaznovati v upanju, da me bo utišal, mu to ne bo uspelo.« FOTO: Ezequiel Becerra/AFP

Prav to Chavesovo popuščanje ameriškim pritiskom je Arias kritiziral v svoji februarski objavi na družbenih omrežjih. Zanimivo je, da je ameriški državni sekretar Rubio na začetku februarja obiskal Kostariko in predsedniku Chavesu ponudil pomoč pri »kaznovanju« kostariških uradnikov, ki sodelujejo s »tujimi akterji, ki predstavljajo grožnjo kibernetski varnosti države«, še dodaja Reuters.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine