Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Iran aretiral italijansko novinarko, ki je kritično poročala o Iranu

Italijanska novinarka Cecilia Sala je bila 19. decembra pridržana v Iranu. Italija zahteva njeno izpustitev.
Italijanska novinarka Cecilia Sala (desno). FOTO: Instagram/@ceciliasala
Italijanska novinarka Cecilia Sala (desno). FOTO: Instagram/@ceciliasala
Ž. U.
27. 12. 2024 | 17:20
27. 12. 2024 | 18:09
3:32

Italijanska novinarka Cecilia Sala je bila v Iranu aretirana, je sporočilo italijansko zunanje ministrstvo. Sala, novinarka časopisa Il Foglio, je bila pridržana 19. decembra, a je javnost za pridržanje izvedela šele danes. Po navedbah ministrstva je italijanska veleposlanica v Iranu, Paola Amadei, obiskala Salo v zaporu, da bi preverila pogoje njenega pridržanja.

Sala, ki ima 29 let, je priznana novinarka, ki je obširno poročala o Iranu. Pred kratkim je v svojem podkastu Stories v epizodi gostila iransko standup komičarko Zeinab Musavi, ki je v svojih videih kritizirala obvezno nošenje hidžaba. Musavi je bila letos tudi sama pridržana, a je bila pozneje izpuščena.

Po poročanju časopisa Il Foglio je Sala pridržana v razvpitem teheranskem zaporu Evin, ki slovi po slabih pogojih in številnih obtožbah kršenja človekovih pravic. »Novinarstvo ni zločin, niti v državah, ki zatirajo svobodo izražanja, vključno s svobodo tiska. Pripeljimo jo domov,« je zapisal Il Foglio.

Pridržanje Sale sovpada z aretacijo iranskega državljana v Italiji, ki je obtožen dobave komponent za drone iranskim oblastem. Iransko zunanje ministrstvo je aretacijo kritiziralo.

 

Iran je znan po uporabi diplomatskega izsiljevanja, pri katerem aretira državljane zahodnih držav z namenom izmenjave za svoje uradnike, ki so pridržani v Evropi zaradi obtožb, kot so vohunjenje, terorizem ali kršenje človekovih pravic.

Cecilio Sala je teheranska policija ustavila med opravljanjem novinarskega dela. Na svoje potovanje v Iran je odšla 12. decembra z veljavnim novinarskim vizumom. Po navedbah Chora Media so novico o njeni aretaciji sprva zadržali v tajnosti na zahtevo družine in italijanske oblasti, ki sta upali na njeno hitro izpustitev.

Claudio Cerasa, urednik časopisa Il Foglio, je zapisal: »Njen glas je bil utišan, Italija in Evropa pa ne smeta tolerirati tega samovoljnega pridržanja. Cecilia Sala mora biti nemudoma izpuščena.«

Italijanski obrambni minister Guido Crosetto je na družbenem omrežju x zapisal, da se celotna vlada trudi, da bi zagotovila njeno izpustitev. Opozoril je, da se pogajanja z Iranom ne morejo reševati z zahodno javno kritiko, temveč le z visoko ravnijo politične in diplomatske dejavnosti.

Zloglasni zapor Evin v Iranu leta 2008. FOTO: Wikipedia/Ehsan Iran - 88
Zloglasni zapor Evin v Iranu leta 2008. FOTO: Wikipedia/Ehsan Iran - 88

Sala je bila pred aretacijo znana po svojih prispevkih o spreminjajočih se razmerah v Iranu. Poročala je o vse večjem številu žensk, ki ne nosijo hidžaba, o protivladnih protestih pod geslom »Ženska, življenje, svoboda« ter o visokih stopnjah inflacije in političnih nemirih.

Sala je vrnitev v Rim načrtovala 20. decembra, vendar se na letališču v Teheranu ni pojavila.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine