Neomejen dostop | že od 9,99€
Italijanska novinarka Cecilia Sala je bila v Iranu aretirana, je sporočilo italijansko zunanje ministrstvo. Sala, novinarka časopisa Il Foglio, je bila pridržana 19. decembra, a je javnost za pridržanje izvedela šele danes. Po navedbah ministrstva je italijanska veleposlanica v Iranu, Paola Amadei, obiskala Salo v zaporu, da bi preverila pogoje njenega pridržanja.
Sala, ki ima 29 let, je priznana novinarka, ki je obširno poročala o Iranu. Pred kratkim je v svojem podkastu Stories v epizodi gostila iransko standup komičarko Zeinab Musavi, ki je v svojih videih kritizirala obvezno nošenje hidžaba. Musavi je bila letos tudi sama pridržana, a je bila pozneje izpuščena.
Po poročanju časopisa Il Foglio je Sala pridržana v razvpitem teheranskem zaporu Evin, ki slovi po slabih pogojih in številnih obtožbah kršenja človekovih pravic. »Novinarstvo ni zločin, niti v državah, ki zatirajo svobodo izražanja, vključno s svobodo tiska. Pripeljimo jo domov,« je zapisal Il Foglio.
Pridržanje Sale sovpada z aretacijo iranskega državljana v Italiji, ki je obtožen dobave komponent za drone iranskim oblastem. Iransko zunanje ministrstvo je aretacijo kritiziralo.
Iran je znan po uporabi diplomatskega izsiljevanja, pri katerem aretira državljane zahodnih držav z namenom izmenjave za svoje uradnike, ki so pridržani v Evropi zaradi obtožb, kot so vohunjenje, terorizem ali kršenje človekovih pravic.
Cecilio Sala je teheranska policija ustavila med opravljanjem novinarskega dela. Na svoje potovanje v Iran je odšla 12. decembra z veljavnim novinarskim vizumom. Po navedbah Chora Media so novico o njeni aretaciji sprva zadržali v tajnosti na zahtevo družine in italijanske oblasti, ki sta upali na njeno hitro izpustitev.
Claudio Cerasa, urednik časopisa Il Foglio, je zapisal: »Njen glas je bil utišan, Italija in Evropa pa ne smeta tolerirati tega samovoljnega pridržanja. Cecilia Sala mora biti nemudoma izpuščena.«
Italijanski obrambni minister Guido Crosetto je na družbenem omrežju x zapisal, da se celotna vlada trudi, da bi zagotovila njeno izpustitev. Opozoril je, da se pogajanja z Iranom ne morejo reševati z zahodno javno kritiko, temveč le z visoko ravnijo politične in diplomatske dejavnosti.
Sala je bila pred aretacijo znana po svojih prispevkih o spreminjajočih se razmerah v Iranu. Poročala je o vse večjem številu žensk, ki ne nosijo hidžaba, o protivladnih protestih pod geslom »Ženska, življenje, svoboda« ter o visokih stopnjah inflacije in političnih nemirih.
Sala je vrnitev v Rim načrtovala 20. decembra, vendar se na letališču v Teheranu ni pojavila.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji