Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Intenzivno bombardiranje sili v beg na tisoče ljudi

Zračni napadi v Idlibu, kamor so se iz drugih sirskih provinc zatekli številni uporniki poleg smrtnih žrtev, pomenijo tudi »humanitarni izziv«. 
Uničenje v mestu Saraquib (Idlib). FOTO: Ibrahim Yasouf/AFP
Uničenje v mestu Saraquib (Idlib). FOTO: Ibrahim Yasouf/AFP
Ka. M.
21. 12. 2019 | 16:43
21. 12. 2019 | 16:59
2:17
Zaradi vse bolj intenzivnega bombardiranja v provinci Idlib na severozahodu Sirije v zadnjem tednu je po podatkih Združenih narodov, objavljenih v petek, v štiriindvajsetih urah z domov zbežalo 18.000 oseb. Ta teden je bilo po navedbah sirske organizacije Response Coordination Group v beg prisiljenih 80.000 ljudi.

Bombardiranje v provinci izvajajo sile sirskega predsednika Bašarja Al Asada ob podpori Kremlja. Zračni napadi v Idlibu, kamor so se iz drugih delov Sirije zatekli številni (radikalni) uporniki poleg smrtnih žrtev – od četrtka je izgubilo življenje več kot dvajset civilistov –, pomenijo tudi »humanitarni izziv«. 



Ob meji s Turčijo, kamor se ljudje umikajo, živi približno milijon beguncev – polovica prebivalstva province –, ki se med drugim spopadajo z vedno bolj neugodnimi, zimskimi vremenskimi pogoji, opozarjajo tuji mediji. Ker prostora za nove prišleke v uradnih begunskih taboriščih ni več, so ti pogosto primorani živeti v zasilnih taboriščih, kjer so pošiljke pomoči redkejše. Tudi sicer usoda humanitarne pomoči razseljenim osebam v Idlibu ostaja neznana. Medtem ko se humanitarni mandat Združenih narodov izteče 10. januarja, članice varnostnega sveta še niso dosegle konsenza o vsebini nove resolucije, navaja medijska hiša Al Džazira. 

Tarča zračnih napadov sirskih vladnih sil so tudi civilni objekti. FOTO: Abdulazez Ketaz/AFP
Tarča zračnih napadov sirskih vladnih sil so tudi civilni objekti. FOTO: Abdulazez Ketaz/AFP


V znak nasprotovanju napadov sirskih vladnih sil se je v petek več sto ljudi podalo na ulice mest v provinci. Med drugim zahtevajo prekinitev zračnih napadov, ki so nediskriminatorni. Njihove tarče so tudi bolnišnice, domovi in tržnice.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine