Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Hrvaška pred jutrišnjo obravnavo slovenske tožbe ponovila znana stališča

Jutri bo sodišče v Luksemburgu obravnavalo dopustnost tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega pravnega reda kot posledice nespoštovanja arbitražne razsodbe.
FOTO: François Lenoir/Reuters
FOTO: François Lenoir/Reuters
STA
7. 7. 2019 | 16:26
7. 7. 2019 | 16:47
4:29
Hrvaško zunanje ministrstvo je danes ponovilo stališča pred ponedeljkovo ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, ki bo potekala na sodišču EU v Luksemburgu. Na ministrstvu so ponovili, da sodišče ni pristojno za slovensko tožbo. Hrvaško bo zastopala britanska odvetnica Jemima Stratford.

Kot so danes sporočili s hrvaškega zunanjega ministrstva, je Hrvaška decembra lani ugovarjala, da sodišče EU ni pristojno odločati o zahtevah Slovenije v tem postopku, ker »med dvema državama ne gre za spor o uveljavitvi in tolmačenju prava EU«, kar bi sicer bilo v pristojnosti sodišča v Luksemburgu.

»V tem primeru obstaja spor, ki se nanaša na tolmačenje in uveljavitev mednarodnega prava, ki ga je treba reševati po pravilih mednarodnega prava in z zato predvidenimi sredstvi mirnega reševanja sporov, vključno s pogajanji,« so zapisali. Kot so dodali, so dvostranski spori zunaj področja prava EU ter niso v pristojnosti sodišča EU.


 

Sosedje vztrajajo pri dvostranskih pogajanjih


Napovedali so, da bo Hrvaška v ponedeljek argumentirala, da se tožba resnično nanaša na določanje kopenske in morske meje med državama oziroma na bolj konkretno vprašanje, ali sta veljavni arbitražni sporazum in arbitražna odločitev ter ali sta vzpostavila novo mejo.

»Hrvaška meni, da se državi morata vrniti k medsebojnemu dialogu ter v dvostranskih pogajanjih dogovoriti skupno državno mejo. Samo na ta način bo možno priti do obojestransko sprejemljive in trajne rešitve meje«, so ponovili stališča Zagreba.
Večernji list danes poroča, da je pred slovensko tožbo proti Hrvaški v ponedeljek nova ovira, potem ko je ni podprla Evropska komisija. Sodišče EU bo na podlagi hrvaškega ugovora o pristojnosti najprej reševalo to vprašanje, od tega bo odvisno, ali bo tožba sploh prišla na dnevni red sodišča.

Hrvaški predstavniki bodo v ponedeljek na sodišču povedali, da bo sodišče EU moralo najprej rešiti vrsto drugih vprašanj, kot so, kje je sploh meja, ali je arbitražni sporazum veljaven, ali je veljavna arbitražna odločitev in podobno. Gre za vprašanja, ki niso v njihovi pristojnosti, piše časnik.


FOTO: Matej Družnik/Delo
FOTO: Matej Družnik/Delo


Končna odločitev leta 2021?


Hrvaško bosta v ponedeljek zastopala hrvaška državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Andreja Metelko Zgombić ter britanska odvetnica Jemima Stratford, piše časnik. Kot dodaja, se je Stratfordova doslej izkazala v več kot 50 primerih na sodišču EU.

Pri tem časnik ne ugiba o izidih ponedeljkove obravnave. Pričakuje, da bo sodišče odločitev objavilo jeseni. Če se bo sodišče odločilo, da je pristojno za obravnavo slovenske tožbe, je končno odločitev mogoče pričakovati leta 2021, ocenjuje časnik.
Slovenska stran po neuradnih informacijah trdno verjame v svoje argumente in v ponedeljek ne pričakuje presenečenj. Po pričakovanjih bo Ljubljana ponovila že večkrat izraženo stališče, da Hrvaška z nepriznavanjem arbitražne razsodbe o meji krši evropska pravila in politike. Sama arbitražna razsodba pa za Slovenijo ni več vprašanje, ampak dejstvo, ki ga sodišče mora upoštevati.

Slovenija v tožbi, ki jo je vložila po 259. členu pogodbe o delovanju EU, sodišču predlaga, naj ugotovi, da je Hrvaška kršila 2. in 4. člen pogodbe EU, ki govorita o spoštovanju vladavine prave in o lojalnem sodelovanju med članicami EU. Prav tako Slovenija Hrvaški očita kršenje uredbe o skupni ribiški politiki, schengenskih pravil o gibanju oseb prek meja ter direktive glede pomorskega prostorskega načrtovanja.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine