Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Scholz obljubil, da bo Evropa pomagala pri obnovi Sirije

Sirci, ki so že v Nemčiji in so se vključili v družbo, so še dobrodošli, azilna politika pa je ustavljena.
Tabletke, skrite tudi v jabolkih, naj bi financirale padli sirski režim. FOTO: Mohamed Azakir/Reuters
Tabletke, skrite tudi v jabolkih, naj bi financirale padli sirski režim. FOTO: Mohamed Azakir/Reuters
STA, Be. B., B. T.
13. 12. 2024 | 07:13
13. 12. 2024 | 21:34
18:48

Nemški kancler Olaf Scholz je obljubil pomoč pri obnovi Sirije, uničene v državljanski vojni. »Pri obnovi bo pomagala tudi Evropa,« je dejal v videoposnetku, objavljenem na družbenem omrežju X. Sircem v Nemčiji, ki so se vključili v družbo, pa je zagotovil, da ostajajo dobrodošli.

Kot je dejal nemški kancler, si Sirci po vsem trpljenju zaslužijo življenje v svobodi in varnosti. Naloga novih oblasti v državi je, da to zagotovijo, je poudaril. »Z njimi bomo sodelovali na tej podlagi,« je dodal. Nekateri begunci upajo, da se bodo lahko kmalu vrnili v domovino, je še dejal. »Tudi to bomo podprli takoj, ko bodo razmere to dopuščale,« je obljubil.

Obenem pa je Sircem, ki delajo v Nemčiji in so se dobro vključili v nemško družbo, zagotovil, da so v Nemčiji še naprej dobrodošli. Opozoril je, da so nekatere izjave v zadnjih dneh močno vznemirile prebivalce Nemčije sirskega rodu.

V Nemčiji živi največja sirska skupnost v Evropi, ki šteje okoli milijon ljudi. Oblasti v Berlinu so po tistem, ko so sirski uporniki v nedeljo strmoglavile Asadov režim, v ponedeljek sporočile, da zaradi negotovih razmer v Siriji začasno ustavljajo obravnavo vseh prošenj Sircev. To naj bi prizadelo več kot 47.000 prosilcev za azil.

Predsednik sirske prehodne vlade Mohamed al Bašir je v torek pozval k stabilnosti in miru v državi, ki pa še zdaleč ni enotna.

Na severu in vzhodu države ozemlje nadzorujejo Sirske demokratične sile (SDF), ki jih tvorijo lokalne kurdske in arabske enote. Te so v konfliktu s proturško Sirsko nacionalno vojsko (SNA), ki pa je del širše koalicije, ki je privedla do Asadovega strmoglavljenja. Obenem je država tarča Izraela, ki uničuje ostanke opreme poražene sirske vojske, na skrajnem jugozahodu pa je sprožil tudi kopensko invazijo, med katero je zasedel dele razmejitvenega tamponskega območja pod nadzorom sil Združenih narodov.

Našli laboratorij za proizvodnjo amfetaminov

Amfetaminu podobno mamilo captagon je zadnja leta preplavilo Bližnji vzhod in je bilo najbolj znano kot »mamilo džihadistov«, saj so ga sprva predvsem pripadniki skupine Islamska država uporabljali med spopadi za ohranjanje budnosti in zbranosti. A njegova uporaba se je z bojišč v Siriji in v Iraku razširila še v druge arabske in zalivske države, kjer po njej posegajo tako delavci na številnih gradbiščih kot udeleženci zabav arabske elite.

Kot poroča MMC, so zahodne države za milijarde dolarjev vredno nezakonito proizvodnjo in trgovino s captagonom obtoževale Sirijo, od koder naj bi prišlo kar 80 odstotkov tega mamila, katerega osnovna sestavina je poživilo fenetilin, ki pa ga ne smemo zamenjevati s sintetičnim opioidom fentanilom. Asadov režim je vseskozi zanikal vpletenost v proizvodnjo captagona, čeprav so nanj pritiskale zalivske države, kjer sta nezakonita trgovina in uporaba mamila predstavljali vse večji problem.

Proizvodnjo captagona v Siriji naj bi nadzoroval Asadov mlajši brat Maher Al Asad, ki je poveljeval elitni četrti oklepni diviziji sirske vojske, katere glavna naloga je bila zaščita režima pred notranjimi in zunanjimi grožnjami, a je skrbela tudi za nemoteno trgovino z mamili, ki je potekala prek njenih nadzornih točk. Asadov padec po bliskoviti ofenzivi upornikov je prvič omogočil iskanje dokazov o obsežni trgovini s captagonom, in ni bilo treba čakati veliko časa, da so v zapuščenih prostorih v mestu Duma našli na tisoče tablet, ki so bile med drugim skrite v pohištvu, sadju in okrasnih kamenčkih. Številne tablete so imele vtisnjen z logotip dvojnega polmeseca ali besedo "Lexus", s čimer se pogosto označuje captagon.

Amfetamini so imeli pomembno vlogo že v drugi svetovni vojni. FOTO: Mohamed Azakir/Reuters
Amfetamini so imeli pomembno vlogo že v drugi svetovni vojni. FOTO: Mohamed Azakir/Reuters

Direktorica newyorškega Inštituta New Lines Captagon Trade Project Caroline Rose je za Reuters povedala, da je svetovna trgovina s captagonom ocenjena na 10 milijard dolarjev, pri čemer se ocenjuje, da je bil Asadov režim letni dobiček približno 2,4 milijarde dolarjev. Po besedah Rose bi bil lahko objekt v Dumu eden od zdaj največjih odkritih laboratorijev za captagon. »Zelo mogoče je bil to največji v Siriji in pod nadzorom režima,« je dejala.

Največji laboratorij v Siriji, menijo preiskovalci. FOTO: Mohamed Azakir/Reuters
Največji laboratorij v Siriji, menijo preiskovalci. FOTO: Mohamed Azakir/Reuters

Amfetamini so sicer v širši uporabi od druge svetovne vojne, omogočili so tudi nemško bliskovito vojno in prodor v Francijo.  Uspehom nemške vojske so sledili tudi zavezniki, zato je po vojni nastala precejšnja težava z odvisniki in posledicami rednega uživanja tabletk amfetaminov.

UNHCR še ne opaža množičnega vračanja Sircev v domovino

Padec režima predsednika Bašarja al Asada še ni sprožil množičnega vračanja sirskih beguncev v domovino, kažejo podatki, ki so jih danes objavili Združeni narodi. Od minulega konca tedna je mejo med Turčijo in Sirijo prestopilo kakih 3000 ljudi, je povedal predstavnik agencije ZN za begunce (UNHCR) Gonzalo Vargas Llosa.

Odkar je v nedeljo padel režim Bašarja al Asada, je turško-sirsko mejo prestopilo približno 3000 ljudi, je prek videopovezave iz Damaska sporočil Llosa. Iz Libanona se je dan pred tem v Sirijo vrnilo 2000 ljudi, je dodal.

Po besedah Llose številni begunci še odlašajo z vrnitvijo. Predstavnik UNHCR je pri tem opozoril, da po padcu Asadovega režima v državi še nista vzpostavljena zakon in red. Ljudje si ob vrnitvi ne želijo le mirnega prenosa oblasti in sprave po letih državljanske vojne, temveč tudi mednarodno pomoč, da bi si Sirija gospodarsko opomogla, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

»Potrebe so absolutno ogromne,« je novinarjem povedal Llosa. Od padca Asadovega režima je imel urad Visokega komisariata ZN za begunce »nekaj stikov z začasnimi oblastmi«, je pojasnil in dodal, da so prvi signali, ki jih pošiljajo,»konstruktivni«. Oblasti v Siriji so UNHCR zaprosile, da ostane v državi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še dejal Llosa.

Po podatkih UNHCR v izgnanstvu v sosednjih državah kot tudi v severnoafriških državah živi okoli 4,8 milijona Sircev. Po besedah tiskovnega predstavnika UNHCR Williama Spindlerja bi jim morali dovoliti, da se odločijo, kdaj se želijo vrniti, brez kakršnega koli pritiska.

Avstrija ponuja Sircem po tisoč evrov za vrnitev v domovino

Avstrijska vlada je danes sporočila, da bo sirskim beguncem za vrnitev v domovino ponudila po tisoč evrov. Kancler Karl Nehammer je sicer že ob padcu Asadovega režima dejal, da je treba znova oceniti varnostne razmere v Siriji, da bi omogočili vrnitev sirskih beguncev.

»Avstrija bo Sircem, ki se želijo vrniti v domovino, ponudila premijo za vrnitev v višini 1000 evrov. Država zdaj potrebuje svoje državljane, da jo obnovijo. Tekoči azilni postopki za sirske državljane v Avstriji bodo še naprej začasno ustavljeni,« je na družbenem omrežju X danes zapisal Nehammer.

Novi evropski komisar za migracije Magnus Brunner, ki prihaja iz Avstrije, se je v četrtek po zasedanju notranjih ministrov EU v Bruslju zavzel za spodbujanje prostovoljnega vračanja Sircev v domovino in podprl tudi možnost finančnih spodbud za sirske državljane, ki se želijo vrniti. Po njegovem mnenju morajo EU in države članice podpreti prostovoljno vračanje Sircev v domovino.

Izrael se ne umika iz Sirije

Izrael ne namerava kmalu umakniti svoje vojske s sirskih območij, je danes nakazal izraelski obrambni minister Izrael Kac. Meni namreč, da je za varnost Izraela ključno, da ohrani prisotnost znotraj razmejitvenega tamponskega območja, ki ga sicer zadnjih 50 let nadzorujejo mirovne sile Združenih narodov.

Izrael je v nedeljo, le nekaj ur po padcu vlade Bašarja al Asada in prevzemu oblasti uporniških skupin pod vodstvom islamistov, z vojsko vstopil v tamponsko območje, ki ločuje izraelske in sirske položaje, in s tem prekršil dogovor o premirju iz leta 1974. Omenjeno območje, ki ga nadzorujejo sile ZN, razmejuje Sirijo z njenimi ozemlji na Golanski planoti, ki jih Izrael zaseda od vojne leta 1967. Večino Golanske planote si je Izrael enostransko priključil.

Kopenski invaziji, med katero so izraelske sile osvojile tudi vrh gorovja Hermon, le okoli 40 kilometrov od prestolnice Damask, so sledili obsežni večdnevni napadi, s katerimi Izrael uničuje ostanke opreme poražene sirske vojske po celotni državi.

Kac je v današnji izjavi zapisal, da je ključno za varnost Izraela, da ohranijo prisotnost na vrhu gorovja. »Storiti je treba vse, da se zagotovi pripravljenost na kraju samem, da bodo vojaki lahko ostali tam kljub zahtevnim vremenskim razmeram,« je še dodal po poročanju AFP. Vrh Hermona na meji med Sirijo in Libanonom se nahaja na višini 2814 metrov in ga pozimi prekriva sneg.

image_alt
Zahod pogojuje pomoč novim sirskim oblastem

Kac je danes na omrežju X objavil tudi fotografijo sebe in premiera Benjamina Netanjahuja med obiskom Golanske planote in v zapisu ponovno zasedbo vrha gorovja po 51 letih pozdravil kot »razburljiv zgodovinski dogodek«, navaja Al Džazira.

Izrael krši sporazum

Netanjahu je sicer zagotovil, da je namestitev izraelskih sil, ki jo odkrito kritizirajo Združeni narodi, zgolj začasna. Da je zaskrbljen zaradi velikih kršitev suverenosti Sirije in izraelskih napadov na državo, je včeraj opozoril generalni sekretar ZN Antonio Guterres.

»Generalni sekretar je še posebej zaskrbljen zaradi več sto izraelskih zračnih napadov na lokacije po Siriji in poudarja potrebo po koncu nasilja na vseh frontah po Siriji,« je sporočil njegov tiskovni predstavnik Stéphane Dujarric. Kot je dodal, Guterres poziva vse strani, naj izpolnjujejo obveznosti iz sporazuma.

Urad za usklajevanje humanitarne pomoči ZN (Ocha) je medtem včeraj sporočil, da je od začetka uporniške ofenzive na vladne sile 27. novembra z domov zbežalo več kot milijon ljudi. Večinoma gre za ženske in otroke.

Urad ZN za prehrano (WFP) je sporočil, da potrebuje 250 milijonov dolarjev za nujno pomoč razseljenim in ranljivim prebivalcem Sirije v prihodnjih šestih mesecih.

Urad za usklajevanje humanitarne pomoči ZN (Ocha) je medtem v četrtek sporočil, da je od začetka uporniške ofenzive na vladne sile 27. novembra z domov zbežalo več kot milijon ljudi. Večinoma gre za ženske in otroke. FOTO: Yasin Akgul/AFP
Urad za usklajevanje humanitarne pomoči ZN (Ocha) je medtem v četrtek sporočil, da je od začetka uporniške ofenzive na vladne sile 27. novembra z domov zbežalo več kot milijon ljudi. Večinoma gre za ženske in otroke. FOTO: Yasin Akgul/AFP

Včeraj se je s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoğanom o Siriji pogovarjal ameriški državni sekretar Antony Blinken ter se zavzel za zaščito civilistov. Izrazila sta tudi nadaljnjo podporo koaliciji za poraz skupine Islamska država (IS) v Siriji, v sklopu katere Washington podpira kurdske sile, poroča AFP. Blinken je poudaril, da je pomembno, da vsi akterji v Siriji spoštujejo človekove pravice, mednarodno humanitarno pravo in sprejmejo vse izvedljive ukrepe za zaščito civilistov in pripadnikov manjšinskih skupin.

Blinken je še pred omenjenim srečanjem povedal, da priznava interese Ankare glede pripadnikov v Turčiji prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK), ki jih turške oblasti povezujejo s kurdskimi borci, ki delujejo v Siriji. »Želimo se izogniti kakršnim koli dodatnim konfliktom v Siriji,« je dejal Blinken in pojasnil, da imajo pri preprečevanju okrepitve IS ključno vlogo kurdske Sirske demokratične sile (SDF), ki jih ZDA podpirajo.

Erdoğan je na srečanju dejal, da Turčija ne odstopa od boja proti džihadističnim borcem skupine IS v Siriji kljub hkratnim prizadevanjem po oslabitvi kurdskih borcev.

Po 50 letih Asadove krutosti Sirci iščejo umrle svojce, iščejo zaključek

Pa padcu Asadovega režima številni Sirci iščejo umrle svojce, ki jih je pokopal diktatorski režim. Na včerajšnjem javnem pogrebu Mazena al Hamadaha – pred njegovim izginotjem leta 2020 enega najglasnejših preživelih mučenja v zapornem sistemu režima – se je veselje umaknilo žalosti, kot poroča Guardian, ko so se država in njeni prebivalci začeli spopadati z dejstvom, da so mnogi od okoli 130.000 pogrešanih morda za vedno izgubljeni.

Pogreb Mazena al-Hamada FOTO: Ammar Awad/Reuters
Pogreb Mazena al-Hamada FOTO: Ammar Awad/Reuters

Začetna evforija, potem ko so uporniki med napredovanjem v prestolnico razbili vrata zaporniških celic in našli tudi nekatere pogrešane žive, je zbledela; številne družine so preiskale zapore in mrtvašnice ter prečesale izropano režimsko dokumentacijo in zapise, a niso našle ničesar. Kot pri tem piše Guardian, bi bilo sicer javno kazanje žalosti, kakršno je bilo na pogrebu, še pred tednom dni nepredstavljivo.

Trupla niso dobili

Osemnajstletna Šahed Baraki je tiho ihtela, ko je stiskala fotografijo sebe kot majhne deklice s svojim očetom Osamo, še piše Guardian. Njenega očeta pediatra so leta 2012 na kontrolni točki nasilno odpeljali vojaki, ko se je Asadovo zatiranje mirnih protestov arabske pomladi začelo spreminjati v 13 let trajajočo državljansko vojno.

FOTO: Ammar Awad/Reuters
FOTO: Ammar Awad/Reuters

»Aretirali so ga, ker je poskušal pomagati ljudem v naši soseski; odkrili so, da tihotapi zdravila. Čez leta so nam sporočili, da je umrl, vendar nismo dobili njegovega trupla,« je povedala Barakijeva. »Še vedno ne vemo, kaj se je zgodilo. Imel je ledvično bolezen ... mislimo, da so ga pustili počasi umreti.«

Hamadah, ki je politikom in občinstvu po vsem svetu pričal o svojem priporu in mučenju med vstajo leta 2011, je bil dolgo simbol zločinov, ki jih je režim zagrešil nad lastnim ljudstvom. Toda leta 2020 je šokiral svojo družino in širšo sirsko diasporo z vrnitvijo v državo z novega doma na Nizozemskem. Odločitev je bila po prepričanju njegovega 66-letnega brata Amerja al Obaida izsiljena; družina verjame, da so Hamadahu grozili, da bodo ubili člane njegove družine, če ne bo prenehal razkrivati ​​brutalnosti režima in se vrnil v Sirijo. Ob prihodu na letališče v Damasku so ga pridržali.

Usoda aktivista je ostala neznana do ponedeljka, ko so njegovo truplo – ponovno z znaki mučenja – odkrili v mrtvašnici v Sednaji, najbolj zloglasnem Asadovem zaporu. Zdravniki, ki so pregledali truplo, so povedali, da so ga, tako kot mnoge druge pripornike, ubili pred kratkim, preden so njegovi ugrabitelji pobegnili, piše Guardian.

»Vedeli so, da bi jih Mazen znova razkrinkal, zato so ga ubili,« je dejal njegov brat. »Po svoje sem srečen. Mazen je prestal najokrutnejše mučenje, kar si ga je mogoče zamisliti, in umrl je za nas.« Za večino družin s pogrešanimi svojci so odgovori in zaključek še vedno nedosegljivi. Pravica bo terjala leta; medtem se iskanje nadaljuje.

Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je od izbruha državljanske vojne leta 2011 zaradi mučenja ali nevzdržnih razmer v zaporih pod Asadovo vladavino umrlo več deset tisoč ljudi.

FOTO: Aris Messinis/AFP
FOTO: Aris Messinis/AFP

Skrita množična grobišča

Na vojaškem pokopališču, ki meji na mesto, kjer je bil v četrtek pokopan Hamadah, pa je, kot poroča Guardian, 64-letni Mahmud Dahlil parkiral svoj avto in z lopato v roki stopil skozi polomljena vrata. Ni vedel, kje naj začne, vendar je vedel, kaj išče. Leta 2022 se je izkazalo, da je bilo vojaško pokopališče uporabljeno za skrivanje ogromnega množičnega groba, v katerem je bilo na tisoče trupel umorjenih zapornikov, po trditvah več mož, ki so tam delali.

Dahlil je dejal, da je po vsem mestu že iskal svoje štiri bratrance, ki so izginili leta 2012 in 2013. Zdaj je čas, je dejal, da pogleda pod zemljo. »Takšni grobovi so verjetno po vsej državi,« je dejal. »Ne bomo se ustavili, dokler ne najdemo vseh.«

ZDA nekdanjega vodjo zapora v Damasku obtožile mučenja

V ZDA so v četrtek nekdanjega vodjo sirskega zapora Adra v Damasku Samirja Usmana Alšejka obtožili mučenja. Alšejk je več let vodil zloglasni zapor in tudi sam mučil politične nasprotnike režima Bašarja al Asada. Obtožen je treh kaznivih dejanj mučenja in enega dejanja naklepanja mučenja, je sporočilo ameriško pravosodno ministrstvo.

»Korak bliže smo k temu, da bo za grozljive zločine odgovarjal. ZDA nikoli ne bodo ponujale varnega zatočišča tistim, ki v tujini kršijo človekove pravice,« je dejal posebni agent urada za domovinsko varnost v Los Angelesu.

72-letni Alšejk je vodil osrednji zapor v Damasku – ki je znan kot zapor Adra – med letoma 2005 in 2008. Zapornikom je povzročal hude fizične in duševne bolečine ter osebju naročal, naj izvaja takšna dejanja, povzema ameriško tožilstvo francoska tiskovna agencija AFP.

Alšejk je opravljal več funkcij v sirski policiji in sirskem varnostnem aparatu. Povezan je bil tudi z Asadovo stranko Bath. Leta 2020 se je preselil v Združene države Amerike in leta 2023 zaprosil za državljanstvo. Pridržali so ga julija na losangeleškem letališču na podlagi ločenih obtožb o prevari na področju priseljevanja.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine