
Neomejen dostop | že od 14,99€
»Ni lahko biti na tem mestu. Eno je slišati o tem, kar se je tu zgodilo. Drugo pa je v resnici biti tukaj in to začutiti. In ko to doživiš, se zamisliš nad veliko stvarmi. Nad tem, kdo smo mi kot ljudje. In tem, kaj je prav in kaj ni,« je predsednik vlade Robert Golob povedal med slovesnostjo v spomin na civilne žrtve vojne v Ukrajini, ki se je je v Buči udeležil z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ter voditelji Hrvaške, Slovaške in Moldavije.
Besede visokih gostov so bile poleg rdečega srca v napisu »Rad imam Bučo«, pred katerim je stal govorniški oder, osamljena točka opore na dogodku, s katerim se je Ukrajina spomnila enega najbolj pretresljivih trenutkov vojne. Kijevsko predmestje je v dneh po osvoboditvi postalo sinonim za ruske zločine, zagrešene na ukrajinskih tleh. Leto dni zatem, ko so svet obkrožili posnetki ulic, polnih človeških trupel, in vsesplošnega razdejanja, ki so ga za seboj pustili ruski vojaki, so bili voditelji enotni v mnenju, da mora agresorska država za svoja dejanja odgovarjati.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Če je že Golob tako zelo pogumen, naj podoben poziv po sankcioniranju vojnih zločinov naslovi tudi na Američane, Britance, Avstralce, Norvežane - za vse njihove, nikoli kaznovane vojne zločine nad civilnim prebivalstvom v Iraku, Afganistanu, Libiji, Somaliji, Pakistanu... Sej res - mi smo tudi aktivno sodelovali pri nelegalni invaziji na Afganistan: lepo bi bilo, če bi šel Golob tudi tja, pokleknil in se opravičil za naše sodelovanje. Lahko bi se pozanimal kako je to storil Willy Brandt v Varšavi leta 1970, v imenu Nemcev in nemškega rajha. Ah ja, verjetno ga niti ne zanima kako to delajo res veliki državniki.
Golob bi urejal svet, pa še lastnega kurnika ne more.