Urad evropskega ombudsmana je ta teden uradno zaključil svojo preiskavo spornega imenovanja
Martina Selmayrja z ugotovitvijo, da evropska komisija v odzivu na očitane nepravilnosti ni upoštevala njegovih ključnih priporočil.
Evropska obmudsmanka
Emily O'Reilly je v izjavi za javnost ponovila
že znane ugotovitve odmevne preiskave, med drugim, da je izvršni organ EU z imenovanjem Selmayrja, nekdanjega šefa Junckerjevega kabineta, na najvišji uradniški položaj v evropski komisiji kršil evropsko zakonodajo in svoja lastna pravila delovanja.
Evropski komisar za človeške vire
Günther H. Oettinger je v odzivu na zaprtje preiskave poudaril, da se komisija še naprej ne strinja z ugotovitvami evropskega ombudsmana, in vztrajal, da je bilo imenovanje Selmayra skladno z evropsko zakonodajo ter veljavnimi pravili. »Oseba, ki trenutno zaseda položaj [generalnega sekretarja], izpolnjuje vse kriterije za to delovno mesto,« je Oettinger poudaril v izjavi za javnost.
Štiri ugotovitve evropskega ombudsmana v primeru Selmayr:- evropska komisija ni sprejela ukrepov za izogibanje nastanka konflikta interesov pri postopku imenovanja
- odbor za imenovanje namestnika generalnega sekretarja ni bil imenovan v skladu s pravili
- cilj postopka imenovanja je bilo napredovanje Selmayrja, in ne zapolnitev položaja
- napovedana upokojitev njegovega predhodnika je ostala tajnost, zato da bi bile ustvarjene razmere, v katerih bi lahko Selmayr lažje napredoval
V uradu evropskega ombudsmana so izrazili razočaranje nad odločitvijo evropske komisije, češ da ne upošteva njihovega priporočila o vzpostavitvi posebnega postopka za imenovanje generalnega sekretarja, ki bi v prihodnosti preprečil ponovitev zgodbe s Selmayrjem.
»Obžalovanja vredno je, da se Junckerjeva komisija ni odločila uresničiti tega priporočila. Pričakujemo, da bo to storila njena naslednica,« so še zapisali pri ombudsmanu.
Komentarji