Proti nekdanjemu sodelavcu slovenskega veleposlaništva na Dunaju se je danes začel sodni proces zaradi goljufije pri nakupih v brezcarinski prodajalni urada Združenih narodov. Leta 2018 naj bi Avstrijec s ponarejeno dokumentacijo tam osemkrat kupil alkohol in cigarete. Grozi mu do tri leta zapora.
Gre za
Draška M.
Kot smo poročali že v petek, je v avstrijski prestolnici začel delati v času veleposlanika
Ernesta Petriča, zdaj svetovalca predsednika republike, ki je tam služboval od leta 2002 do leta 2008. Petrič izjav ne daje, pravi, da je »že večkrat povedal, da o aferi ne ve nič«.
Pravico do ugodnih nakupov v brezcarinski prodajalni urada ZN imajo diplomati in uslužbenci predstavništva ZN. Kvota nakupov je za določene izdelke omejena, da bi preprečili njihovo nadaljnjo preprodajo. Avstrijski državljan pa naj bi si ponaredil dokumentacijo, s katero je potem nakupoval poceni alkohol in cigarete. Glede na ugotovitve preiskovalcev je nakupil za 5000 evrov izdelkov. Zaradi goljufije mu grozi do tri leta zapora, poroča avstrijska tiskovna agencija
APA.
Kako so se lahko zgodili nakupi?
Ko so odkrili »nenavadnosti« pri transakcijah, so uslužbencu slovenskega veleposlaništva na Dunaju dostop do brezcarinske prodajalne na predstavništvu OZN onemogočili. Na zunanjem ministrstvu so po naših informacijah odločili, naj veleposlaništvo zaradi suma kaznivega dejanja omenjenega sodelavca odpusti, ponudbe o finančni poravnavi ni sprejel, avstrijsko tožilstvo pa je spisalo kazensko prijavo.
Odpuščeni sicer trdi, da je v brezcarinski prodajalni OZN prevzemal in kupoval na temelju naročilnic, ki so mu jih dali na veleposlaništvu, ter da je le izpolnjeval navodila delodajalca. Stvari, ki jih je nabavljal, naj bi bile namenjene reprezentanci in darilom ob obiskih predstavnikov naše države na Dunaju. Neuradno naj bi vztrajal tudi, da naj bi koriščenje kvote v brezcarinski prodajalni uredilo vodstvo veleposlaništva, ki ga vodi veleposlanica
Ksenija Škrilec.
Listine, ki jih je treba predložiti
Poleg posebnega obrazca, ki sploh omogoča nakupe, je treba predložiti tudi kopijo slovenskega diplomatskega potnega lista in tudi avstrijske diplomatske izkaznice, iz teh dokumentov je nato razvidno, ali so osebe do nakupov v teh prodajalnah upravičene.
V brezcarinski prodajalni OZN lahko diplomat kupuje brezcarinsko blago na svoje ime, pri čemer se izkaže ob vhodu v prodajalno in potem še ob plačilu pri blagajni z identifikacijsko izkaznico Dunajskega mednarodnega centra, ki je elektronsko prebrana.
Komentarji