Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Svet

Dogovori, po katerih bo v Venezueli vse po starem

Na pogajanjih v Mehiki se režim venezuelskega predsednika Nicolása Madura se zavzema za dvig sankcij, opozicija za svobodne in poštene volitve.
Konca politične in humaniatrne krize v Venezueli ni videti. Za veliko Venezuelcev je edini izhod beg iz države. Foto Schneyder Mendoza/AFP
Konca politične in humaniatrne krize v Venezueli ni videti. Za veliko Venezuelcev je edini izhod beg iz države. Foto Schneyder Mendoza/AFP
9. 9. 2021 | 20:24
9. 9. 2021 | 20:25
6:43

V nadaljevanju preberite:


Pogajanja predstavnikov režima Nicolása Madura z venezuelsko opozicijo, zbrano okoli Juana Guaidója, so bila sinonim za neuspeh. Od leta 2019 sta obe strani štirikrat sedli za skupno mizo, a pogovori niso pripomogli k temu, da bi karibska država prebrodila politično in humanitarne krizo ter avtoritarizem. Bi lahko preboj prinesel nov poskus zbliževanja stališč, ki se je sredi avgusta začel v Mehiki?

Čeprav z obeh strani prihajajo indici, da bi bili dogovori mogoči, in pogajanja pozdravlja tudi mednarodna skupnost, nekateri poznavalci spremljajo dogajanje z več pragmatizma. »Upoštevati je treba, da so najpomembnejše zahteve akterjev za mizo maksimalne,« je v pogovoru za Delo razmišljal politolog s Centralne univerze v Venezueli Luis Salamanca. »Vsaka stran si želi doseči absolutni izkupiček in to je samo po sebi ovira za pogajanja.« Ob tem po njegovem mnenju Maduro nasprotni strani v zameno ne more ponuditi ničesar enakovrednega. »Bo za odpravo sankcij, denimo, dovolil svobodne, demokratične in poštene predsedniške volitve ter legaliziral vse stranke brez izključevanja,« je zanimalo sogovornika. »Ne verjamem.«
 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine