Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Dnevi, ko nič ne sme biti prepuščeno naključju

Operacija Londonski most je sklop pravil, ki veljajo od trenutka, ko kraljica umre, do njenega pogreba čez deset dni.
Bolj ko je naraščala zaskrbljenost glede zdravja britanske monarhinje, bolj je v bilo v ospredju vprašanje, kaj se bo zgodilo po njeni smrti. FOTO: Hannah Mckay/Reuters
Bolj ko je naraščala zaskrbljenost glede zdravja britanske monarhinje, bolj je v bilo v ospredju vprašanje, kaj se bo zgodilo po njeni smrti. FOTO: Hannah Mckay/Reuters
S. B.
8. 9. 2022 | 19:30
9. 9. 2022 | 09:49
5:34

Operacija Londonski most (Operation London Bridge) se imenuje temeljiti načrt, kako ravnati po smrti kraljice Elizabete II. Kot je pričakovati, je pripravljen že desetletja, a so ga v zadnjih letih vsled številnih družbenih sprememb prilagajali, tudi v časih pandemije. Zlasti v zadnjih mesecih, ko je zdravje 96-letne kraljice Združenega kraljestva pešalo, so v javnost curljali posamezni odseki, pred dnevi pa je načrt – z vsemi pomembnimi in banalnimi podrobnostmi vred – objavil Politico.

image_alt
Umrla je britanska kraljica Elizabeta II.

Vsebina dokumenta predvideva ravnanje za vse veje britanske oblasti, vključno z varnostnimi ukrepi, s katerimi naj bi obvladali množice, ki se bodo po pričakovanju ob objavi novice stekale na ulice, in ni omejen le na dan D, kakor so ga poimenovali neuradno, ampak je predviden za deset dni, kolikor naj bi trajalo do kraljičinega pogreba.

image_alt
Novi kralj je Karel III.

Dan D

V urah po smrti britanske monarhinje je predvidena točno določena serija klicev, s katerimi se novica prenese premierki, glavnemu sekretarju kabineta ter ministrom in določenim državnim uradnikom. Premierko Liz Truss o tem obvesti kraljičin osebni sekretar, ki pokliče tudi Urad tajnega sveta, ki koordinira delo vlade v imenu monarhinje.

Nato iz kraljeve družine pošljejo uradno obvestilo, s katerim se novica prenese javnosti.

Pri obveščanju seveda nič ni prepuščeno naključjem; telefonsko sporočilo najvišjim državnim uradnikom se glasi: »Pravkar smo bili obveščeni o smrti Njenega veličanstva kraljice.« Ministrom se tudi zapove diskretnost. Ob tem vsi skupaj z drugimi visokimi državnimi uradniki prejmejo še elektronsko pošto od sekretarja kabineta, katerega osnutek je takšen: »Dragi kolegi, z žalostjo vam pišem, da vas obvestim o smrti Njenega veličanstva kraljice.« Po prejemu tega sporočila se zastave na območju Whitehalla spustijo na pol droga. To naj bi se zgodilo v desetih minutah.

Zadnje, na videz banalno opravilo je že med vajami pred leti sprožilo kar nekaj zaskrbljenosti, saj na Downing Streetu nimajo zaposlenega častnika, ki bi bil vedno na voljo za to nalogo, če bi pa najeli zunanjega izvajalca, bi si lahko v teh ključnih trenutkih nakopali jezo javnosti. Kot je poročal Politico, te zagate baje še niso razrešili.

Pripravljenost v vseh kraljevih palačah in rezidencah. FOTO: Toby Melville Reuters
Pripravljenost v vseh kraljevih palačah in rezidencah. FOTO: Toby Melville Reuters

Ob smrti kraljice britanski parlament ter zakonodajna telesa na Škotskem, v Walesu in na Severnem Irskem prenehajo zasedati. 

Tudi za uradne spletne strani in družbena omrežja so predvideni posebni postopki. Spletno mesto kraljeve družine se obarva v črno s kratko izjavo, ki potrjuje kraljičino smrt, temu sledi objava o pogrebu. Spletno mesto vlade Združenega kraljestva (gov.uk) ima na vrhu črno pasico, prav tako strani ministrstev na družbenih omrežjih. Vsebin, ki niso nujne, ne smejo objavljati. Ponovni tviti so izrecno prepovedani, razen če jih odobri šef vladnega urada za komuniciranje.

Prvo uradno izjavo da premierka, drugi člani vlade se pred pred tem v zvezi s smrtjo kraljice ne smejo oglašati. 

Ministrstvo za obrambo organizira salve s strelnim orožjem, razglašena je državna minuta molka. Premierka ima nato avdienco pri bodočem kralju Karlu III., ki naj bi ob 18. uri nagovoril narod. Sočasno bo v katedrali Svetega Pavla v središču Londona maša, ki naj bi delovala, kot da je pripravljena »spontano«, kakor je poročal Politico.

Dan D + 1 z razglasitvijo novega kralja

Dan po kraljičini smrti se že začnejo postopki za razglasitev princa Charlesa za novega kralja, prav tako s strogo določeno avdienco in pravili, ki vključujejo kodo oblačenja. Novi monarh bo najprej obiskal škotski parlament. 

Tretji dan krsto s kraljico prepeljejo v Buckinghamsko palačo. Posebna postopka sta spet predvidena, če bi umrla bodisi v Sandrighamu (operacija Overstudy), svoji rezidenci v Norfolku, bodisi v Balmoralu na Škotskem (operacija Samorog), kjer se sicer trenutno nahaja.

Načrt vključuje tudi varnostne ukrepe, s katerimi naj bi obvladali množice, ki se bodo ob objavi novice po pričakovanju zgrinjale na ulice. FOTO: Daniel Leal/AFP
Načrt vključuje tudi varnostne ukrepe, s katerimi naj bi obvladali množice, ki se bodo ob objavi novice po pričakovanju zgrinjale na ulice. FOTO: Daniel Leal/AFP

Tudi dnevi, ki sledijo in so načrtovani različni sprejemi predvsem za novega kralja in družino, imajo točno določen plan in pogosto tudi posebna imena, kot so operacija Lev (Operation Lion) za sprevod krste od Buckinghamske do Westminstrske palače ali operacija Pero (Operation Feather), s katero so poimenovali sklop pravil, ki bodo veljala tiste tri dni, ko bo krsta s kraljico v Westminstrski palači; takrat bo odprta 23 ur na dan.

Državni pogreb bo deseti dan v Westminstrski opatiji, med obredom je ob poldnevu predvideno dve minuti molka za vso državo. Po Londonu in Windsorju bosta potekali procesiji, obred pa bo v kapeli sv. Jurija na gradu Windsor. Kraljico bodo v grajski spominski kapeli kralja Jurija VI. tudi pokopali.

Dan kraljičinega pogreba bo predvidoma nacionalni dan žalovanja.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine