![FOTO: Seizmološka Služba Hrvaške](https://www.delo.si/media/images/20250211/1989072.width-660.png?rev=1)
Neomejen dostop | že od 14,99€
Dalmacijo je prizadel močan potres z magnitudo 4,8, poroča Slobodna Dalmacija. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa 13 km od Posedarja. Potres so močno čutili v Splitu in na širšem območju Zadra. Po zadnjih podatkih Jutarnjega lista je bilo žarišče potresa, kot kaže, v narodnem parku Paklenica na višini 1600 metrov nad morjem.
Ob 18.43 so seizmografi Seizmološke službe republike Hrvaške zabeležili močan potres z epicentrom 15 kilometrov severovzhodno od Starigrada Paklenice. Magnituda potresa je bila 4,8 po Richterjevi lestvici, intenziteta v epicentru pa VI. stopnje po EMS lestvici. Magnituda potresa je bila 4,6, navaja EMSC - Evro-mediteranski seizmološki center.
Močan tresljaj naj bi trajal 10 sekund, poročajo prebivalci Hrvaške.
Ob 18.52 je območje Zadra prizadel še en manjši potres z magnitudo 2,5. Epicenter je bil 2,3 kilometra od mesta Benkovac, na globini 15 kilometrov.
Iz Zadra poročajo, da je bil prvi udarec močan in da ga je bilo slišati tako v Šibeniku kot v Splitu. Iz Pule javljajo o »rahlem pozibavanju«.
Po prvih podatkih so v Sloveniji potres čutili posamezni prebivalci vse države.
O gmotni škodi zaenkrat ni podatkov, piše Jutarnji list.
»V višini šestega nadstropja je grozljivo,« pišejo prebivalci Hrvaške na družbenih omrežjih.
Ljudje so poročali o močnem tresenju tal, po besedah očividcev pa so številni v paniki zbežali s svojih domov.
»Tako se je streslo, da so ljudje bežali na ulico,« je poročal bralec spletnega portala Lika.
V 20 minutah po potresu so prestrašeni meščani na uradni spletni strani EMSC pustili več kot sto komentarjev: -
»Pok, nato tišina in nato tresk,« so poročali Ličani in Dalmatinci. Precej močno so potres čutili prebivalci Splita in Šibenika, nekoliko manj Reke in Karlovca, več bralcev, predvsem tistih iz višjih nadstropij, pa trdi, da so tresenje čutili tudi v Zagrebu.
Potrese so čutili tudi v BiH, o njih so poročali prebivalci Bihaća in celo Banja Luke, čeprav so bistveno dlje od epicentra ...
Ličko-senjski župan Ernest Petry je za Jutarnji iist povedal, da je bil potres v Gospiću zelo močan: »Treslo se je zelo močno, zelo intenzivno, trajalo je 3 do 4 sekunde, streslo je mojo hišo.«
Tik pred tem se je pogovarjal z ministroma Tomom Medvedom in Brankom Bačićem.
»Poklical me je minister Medved, dal je na voljo sistem domovinske varnosti, sklical sem dežurno skupino Civilne zaščite. Imam informacijo, da so občani klicali Center 112, a zaenkrat nismo prijavili nobene škode. Zdaj bomo delali na tem, zbirali podatke o morebitni škodi,« je povedal župan.
Načelnik štaba civilne zaščite Zadarske županije Šime Vicković, ki se je po telefonu pogovarjal z vodji vseh lokalnih samoupravnih enot, je za Hino povedal, da potres z magnitudo 4,8 po trenutno dostopnih podatkih ni povzročil gmotne škode.
»Pravo stanje bomo izvedeli šele zjutraj. Čeprav je bil potres močan, se zdi, da ni bilo škode, predvsem pa ni bil nihče poškodovan,« je dodal Vicković. Zadarska policija je izvedela, da klicev v zvezi s potresom niso prejeli.
»Vse kontakte za nujne primere smo zapisali v obvestilu vsem občanom. Na terenu so pripadniki DVD s poveljnikom Željkom Šarlijo , ki so si ogledali območje Maslenice, sedaj pa bodo obiskali območje Rovanjske. Zaenkrat nimamo prijav škode,« je za Zadarski.hr povedal Stipe Vulić, župan občine Jasenice.
Na vprašanje, ali je možno, da številka 112 zataji in se nanjo nihče ne oglasi, je direktor Uprave notranjega ministrstva Republike Hrvaške Damir Trut za Danas.hr povedal:
»Ne bi smel, saj je sistem povezan v eno celoto po vsej republiki Hrvaški. Ima 20 centrov. In kadar koli pride do takšnih situacij, ki bi lahko na nek način ogrozile delo enega centra, drugi prevzamejo njegove dejavnosti. Vsi klici so informativne narave, na številko pa se pokliče, če je treba, če je kje nastala škoda ali je bil kdo poškodovan.«
Župan občine Starigrad Marin Čavić je le deset minut po potresu za Zadarski.hr povedal, da so potres čutili zelo močno, a da zaenkrat ni poročil o škodi, jih pa glede na moč potresa pričakuje. »Že sem stopil v stik z vodjo Civilne zaščite Mariom Zubčićem in že smo šli na teren,« je dodal župan Občine Starigrad.
Z direktorjem Narodnega parka Paklenica se je pogovarjala novinarka RTL Nikolina Radić. Povedala je, da je bilo žarišče potresa visoko nad planinskim domom Paklenica, nekje na nadmorski višini 1600 metrov.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji