Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Črna gora uzakonila poroke med istospolnimi partnerji

Zakon istospolnim partnerjem poleg sklepanja zakonskih zvez in pravice do dedovanja omogoča še vrsto pomembnih pravic.
Prvo črnogorsko parado ponosa leta 2013 je spremljalo nasilje. FOTO: Stevo Vasiljević/Reuters
Prvo črnogorsko parado ponosa leta 2013 je spremljalo nasilje. FOTO: Stevo Vasiljević/Reuters
STA
2. 7. 2020 | 10:00
2. 7. 2020 | 10:34
3:25
Črnogorski parlament je včeraj z glasovi poslancev dela vladajoče koalicije in dveh opozicijskih strank potrdil zakon o istospolnih partnerstvih.



Zakon istospolnim partnerjem poleg sklepanja zakonskih zvez in pravice do dedovanja daje še vrsto pomembnih pravic ter jih tako večinoma izenačuje s heteroseksualnimi pari.
 

Izrecne določbe o pravici do posvojitve v zakonu ni


Med drugim bodo lahko imeli istospolni partnerji po novem skupno premoženje, pravice iz pokojninskega, zdravstvenega in socialnega zavarovanja ter pravico do obiskov v bolnišnicah.

Zakon jim poleg tega omogoča skupno skrbništvo za otroke, a jih hkrati obvezuje, da poskrbijo za partnerjevega otroka, če ta nima ožjih sorodnikov. Izrecne določbe o pravici do posvojitve v zakonu ni, dovoljuje pa skupno skrbništvo za otroka enega od partnerjev, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.



FOTO: Pilar Olivares/Reuters
FOTO: Pilar Olivares/Reuters

 

Velika zmaga


Organizacije LGBTIQ v Črni gori so sprejetje zakona, na katerega čakajo že leta, označile kot veliko zmago in zgodovinski korak v boju za človekove pravice pripadnikov črnogorske skupnosti LGBTIQ ter kot »neizmeren napredek za črnogorsko družbo«. Sprejetje zakona sta na twitterju nemudoma z odobravanjem odzvali tudi veleposlaništvi ZDA in Velike Britanije, prav tako sta zadovoljstvo izrazila črnogorski predsednik Milo Đukanović in premier Duško Marković, piše Hina.

Đukanović je na twitterju sprejetje zakona označil kot potrditev, da postaja črnogorska družba zrelejša, saj vse bolj sprejema in živi različnost. To je po njegovem še en korak Črne gore v smeri najrazvitejših demokracij sveta. Premier Marković se je skupnosti LGBTIQ zahvalil za dialog in njihov prispevek ter dodal, da v »evropski Črni gori ni in ne sme biti prostora za diskriminacijo na podlagi spolne opredelitve«.

Na vladi so sicer poudarjali, da je sprejetje zakona del obveznosti države pri približevanju Evropski uniji. Homoseksualne skupnosti so poskušali uzakoniti že leta 2014, a neuspešno. Širjenju pravic istospolno usmerjenih še posebej ostro nasprotuje vplivna Pravoslavna cerkev.

Prvo parado ponosa v Črni gori pred sedmimi leti je spremljalo nasilje, od takrat pa so večinoma potekale mirno, piše nemška tiskovna agencija DPA.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine