Nekdanji direktor Nissana
Carlos Ghosn je plačal milijardo jenov (okoli 7,9 milijona evrov) varščine in si, zatem ko je v priporu v Tokiu preživel tri mesece, omogočil odhod na prostost. Plačilo varščine je potrdilo tokijsko sodišče, kar pomeni, da je zavrnilo zahtevo tožilstva, ki je hotelo onemogočiti Ghosnovo zapustitev pripora.
Kot poročajo tiskovne agencije, je zapor že zapustil. Pred vhodom v svoj dom bo moral imeti nameščeno kamero, onemogočeno mu bo tudi potovanje v tujino.
Ghosn, ki so ga aretirali 19. novembra lani, je na sodišču zaradi treh obtožnic finančnih malverzacij. Zavrnil je obtožbe tožilstva, ki mu očita finančne malverzacije v Nissanu, in sicer s prikrivanjem svojih prihodkov in prenašanjem osebnih izgub na Nissan. »Ni enega jena, ki sem ga prejel in ga nisem prijavil,« je dejal. Preiskovalci tudi preiskujejo, ali je res Ghosn svoje zasebne investicijske izgube prenesel v Nissanove knjige.
Carlos Ghosn je zavrnil obtožbe tožilstva, ki mu očita finančne malverzacije v Nissanu, in sicer s prikrivanjem svojih prihodkov. FOTO: Regis Duvignau/Reuters
Po aretaciji sta ga upravna odbora Nissana in Mitsubishija odstavila kot predsednika, odstopil pa je tudi kot prvi mož Renaulta. Novi glavni izvršni direktor je postal
Thierry Bollore, predsednik skupine pa
Jean-Dominique Senard, ki bo tudi zastopal Renault v zavezništvu z Nissanom in Mitsubishijem.
Sodišče je Ghosnu možnost plačila varščine sprva odreklo zaradi begosumnosti in možnosti uničevanja dokazov. Japonske pristojne službe niso imele posluha za njegove obljube, da bo nosil sledilno napravo in plačal varnostnike, ki bi ga spremljali in bi jih izbralo tožilstvo.
Njegova nekdanja desna roka
Greg Kelly, ki so ga prav tako aretirali 19. novembra, je že pred časom poravnal varščino 70 milijonov jenov (okoli 555.000 evrov) in je od božiča začasno na prostosti.
Komentarji