New York – Borke proti suženjstvu in za žensko volilno pravico
Harriet Tubman najverjetneje ne bo na ameriških bankovcih za 20 dolarjev do odhoda
Donalda Trumpa iz Bele hiše, se bojijo zagovorniki tovrstnega zaznamovanja prizadevanj temnopoltih in žensk za enakopravnost. Roki za uresničitev prizadevanj administracije prejšnjega predsednika Baracka Obame se odmikajo.
Leta 1913 umrla Harriet Tubman je bila rojena v suženjstvo, po pobegu pa je s pomočjo mreže skrivališč za pomoč pobeglim sužnjem, imenovane podzemna železnica, mnogim pomagala na svobodo. Bičanja in drugi kruti udarci so trajno vplivali na njeno zdravje, a se je kljub temu pozneje zavzemala še za žensko volilno pravico. Finančni minister prejšnjega predsednika Baracka Obame Jack Lew je predlagal, da bi podobo neupogljive ženske ovekovečili na bankovcu za 20 dolarjev, a bi morali za to vsaj s sprednje strani umakniti nekdanjega predsednika
Andrewa Jacksona. General in kongresnik, ki je vladal med letoma 1829 in 1837, je bil lastnik sužnjev, poleg tega je organiziral pregone prvotnih prebivalcev ZDA z ozemelj ob reki Misisipi. S »poti solza« se mnogi niso vrnili.
Harriet Tubman na fotografiji H. B. Lindsleyja. FOTO: Reuters
Do leta 2026 ne bo spremembe
Sedanji finančni minister Steven Mnuchin je razglasil, da najmanj do leta 2026 ne bodo spremenili podobe bankovcev v obtoku, zdaj se izteka tudi rok, ki so si ga postavili v Obamovi administraciji. Do Trumpove kritični ameriški mediji so obtožili Mnuchina, da Lewovega predloga ni razveljavil samo zaradi strahu pred jezo temnopoltih državljanov. »Zakaj ga demokrati ne razrešijo, kaj čakajo?« je v četrtek v Washingtonu spraševal temnopolti voznik podjetja za prevoz potnikov Lyft. »Kvari odnose med nami, radi bi se le razumeli!«
Če bi podoba neupogljive ženske krasila bankovec za 20 dolarjev, bi morali vsaj s sprednje strani umakniti nekdanjega predsednika Andrewa Jacksona. FOTO: Wikipedija
Med vožnjo po središču ameriške prestolnice je spomnil na nemire po uboju borca za človekove pravice Martina Luthra Kinga, po katerih si Washington dolgo ni opomogel. Tako kot številna druga velemesta je danes tudi ameriška prestolnica neprimerno varnejša. Številni temnopolti Američani Trumpa še naprej obtožujejo pristranskosti do belcev. Nekateri med njimi celo zahtevajo reparacije zaradi suženjstva, drugi pa opozarjajo, da imajo potomci sužnjev že dolgo enake pravice kot vsi drugi Američani, med državljansko vojno pa so za njihovo svobodo žrtvovali življenje tudi številni belci. Zaradi slabšega življenjskega standarda in drugih težav ameriške temnopolte manjšine so nekateri prepričani, da bi si zaslužili še več posebne podpore.
Tudi Trump je označil prizadevanja za odstranitev Jacksona z bankovca za 20 dolarjev za pretirano politično korektnost in predlagal, da bi »fantastično« Harriet Tubman ovekovečili na tistih za dva dolarja. Jacksonovo sliko ima celo razstavljeno v Ovalni pisarni in kmalu po prevzemu oblasti je na grob sedmega ameriškega predsednika na nekdanji plantaži v Nashvillu položil venec ter hvalil njegovo soočenje z arogantno elito. »Vam zveni znano?« je spraševal navzoče.
Komentarji