V ponedeljek so zmago Joesepha Bidna na predsedniških volitvah 3. novembra v ZDA uradno potrdili elektorji, Bidnu pa so za zmago na ameriških volitvah čestitali še nekateri voditelji svetovnih sil, ki tega niso storili po novembrskih volitvah.
Po novembrskih volitvah je Bidnu čestitala večina voditeljev evropskih držav, med njimi tudi predsednik RS
Borut Pahor (premier
Janez Janša doslej še ni čestital novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku), ter tudi večji del voditeljev držav latinskoameriške regije. Seznamu voditeljev, ki so čestitali novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku, so se včeraj pridružili
ruski predsednik Vladimir Putin – Biden je Rusijo v predvolilni kampanji označil za grožnjo –, brazilski predsednik
Jair Bolsonaro in mehiški predsednik
Andrés Manuel López Obrador (AMLO).
V nasprotju z brazilskim predsednikom Bolsonarom, ki ga zaradi podobnih političnih usmeritev mnogi imenujejo »tropski Trump« – oba predsednika sta prav tako zanikala nevarnost novega koronavirusa –, AMLO, ki je vodenje Mehike prevzel leta 2018, prihaja iz levega političnega pola. Ne glede na to sta s Trumpom zgledno sodelovala, denimo, na področju migracij, pri preprečevanju vstopa migrantov iz srednjeameriških držav v ZDA. V prid tezi, da sta (bila) Trump in AMLO v dobrih odnosih, govori tudi to, da je AMLO za svoje prvo službeno pot v tujino v vlogi predsednika letos poleti izbral Washington.
Mehiški predsednik Andrés Manuel López Obrador. FOTO: Henry Romero/Reuters
Med ključnimi svetovnimi voditelji, ki Bidnu še niso čestitali ob izvolitvi na funkcijo ameriškega predsednika, je po navedbah tiskovne agencije
Reuters severnokorejski voditelj
Kim Džong Un. ZDA in Severna Koreja gojita sovražne odnose vse od vojne na Korejskem polotoku v petdesetih letih prejšnjega stoletja, obdobje Trumpovega predsedniškega mandata pa so zaznamovali pogovori med Washingtonom in Pjongjangom.
Trump se je namreč junija 2018 v Singapurju kot prvi ameriški predsednik srečal z voditeljem Severne Koreje.
Komentarji