Zanikovalci obstoja novega koronavirusa in nasprotniki cepljenja proti koronavirusni bolezni, ki že več mesecev pred stavbo TV Slovenija zahtevajo programski čas za predstavitev svoje resnice, so v petek zvečer okoli 20.15 vdrli v studio TV Slovenija, kjer snemajo Dnevnik in Odmeve, so zapisali na spletni strani RTV Slovenija (MMC).
FOTO: Voranc Vogel
Protestniki so razdeljevali tudi letake, v katerih zahtevajo »varne šole in fakultete brez nagobčnikov in brez pogojev PCT«. Po informacijah
STA naj bi šlo za gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije (OPS) pod vodstvom
Ladislava Trohe, ki sicer pred stavbo TV Slovenija tedensko protestirajo že od spomladi.
Ob vdoru je morala posredovati policija, ki je približno 20 protestnikov odstranila iz stavbe.
FOTO: Voranc Vogel
Kot poroča časnik
Večer, je Svet delavcev RTV Slovenija ravno danes podal prijavo proti OPS na policijo, ki z večmesečnim protestiranjem pred stavbo TV Slovenija kršijo več členov zakona o javnem redu in miru.
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je obsodil petkov vdor skupine protestnikov, ki nasprotuje cepljenju proti covid-19, v prostore RTV Slovenija. Takšno dogajanje je plod tega, kar spodbujajo eden izmed vidnejših petkovih protestnikov Jaša Jenull, preboldski ravnatelj ter oddaja Tarča na TV Slovenija, je zapisal na Twitterju.
Po Hojsovi oceni je zaradi takšnega dogajanja nujno zaostriti kazensko zakonodajo in zakon o javnem redu in miru.
Policijo so pozvali, naj zaščiti zaposlene in izda članom gibanja prepoved približevanja RTV Slovenija in zaposlenim.
V prijavi je tudi zapisano, da člani gibanja že od 14. maja nadlegujejo zaposlene in goste, na njih kričijo, jih verbalno napadajo in jih sprašujejo, zakaj spoštujejo ukrepe za omejevanje covida-19. Pri tem prek zvočnikov vzklikajo svoja znanstveno nedokazana prepričanja in motijo delovni proces zaposlenih na RTV Slovenija.
Vodstvo RTV: nesprejemljivo in zavržno
V vodstvu RTV Slovenija so najostreje obsodili petkov vdor skupine protestnikov, ki nasprotuje ukrepom za zajezitev širjenja novega koronavirusa, v prostore RTV Slovenija. »Protestniki so z vdorom grobo zlorabili pravico do miroljubnega protestiranja. Od pristojnih institucij pričakujemo odločno ukrepanje,« so zapisali v sporočilu za javnost.
»V vodstvu RTV Slovenija najostreje obsojamo petkovo dejanje in bomo uporabili vsa varnostna in pravna sredstva, da se tovrstni incident ne bo več ponovil. Ob tem od vseh institucij pričakujemo, da se bodo na današnji incident ustrezno odzvale in preprečile, da bi se kaj takega ponovilo,« so poudarili.
RTV Slovenija je po njihovih navedbah po mesecih nadlegovanja s strani protestnikov postala tarča nesprejemljivega in zavržnega napada. »Protestniki, ki že mesece bivajo pred stavbo Televizije Slovenija in nadlegujejo naše zaposlene ter goste, so vdrli v glavno stavbo RTV Slovenija in ogrozili varnost naših zaposlenih. Posredovala je policija in protestnike odstranila iz naših prostorov,« so povzeli.
Policija, ki zadnje mesece spremlja prijavljene proteste nasprotnikov cepljenja, je upravni enoti Ljubljana prepoved shoda neuspešno predlagala že konec julija, to pa bo vnovič storila po petkovem vdoru skupine protestnikov v prostore RTV Slovenija. Okoliščine namreč ne omogočajo varne izvedbe shoda, so ocenili.
Kot so pojasnili na policiji, je ta konec julija prejela prijavo za nadaljevanje shoda na Kolodvorski ulici Ljubljana. Na policijski postaji Ljubljana Center so po preučitvi prijave ter na podlagi preteklih kršitev, nedefiniranega kraja shoda in tudi zaradi pomanjkljivih podatkov o zagotavljanju varnosti prijavo odstopili upravni enoti Ljubljana in predlagali prepoved shoda.
Upravna enota Ljubljana je sklicala ustno obravnavo, konec julija pa je postopek za prepoved shoda ustavila, ker da pogoji za njegovo prepoved niso izpolnjeni. Vlogo za dovolitev shoda je vrnila na policijsko postajo Ljubljana Center. Policisti so bili tako na podlagi odločitve upravne enote skladno z zakonom dolžni zagotoviti, da shod ne bo moten oziroma oviran. V skladu s prijavo shoda, ki je veljavna do konca leta, mora organizator zagotavljati red na shodih z 12 reditelji, so povzeli na policiji.
Na policijski upravi Ljubljana so povzeli tudi petkovo dogajanje. V petek zvečer so bili policisti obveščeni, da je nekaj oseb na silo vstopilo v stavbo RTV Slovenija na Kolodvorski ulici v Ljubljani. Pri tem niso upoštevali ukazov varnostnika, zaradi česar so na kraju posredovali, vzpostavili javni red in protestnike odstranili iz prostorov RTV Slovenija.
»Policisti so pri tem so ugotovili 44 kršitev javnega reda in miru, 18 kršitev zakona o zasebnem varovanju, 26 kršitev zakona o javnih zbiranjih ter dve kršitvi zakona o osebni izkaznici. Policisti so zasegli zvočne naprave z namenom zagotovitve javnega reda in miru. Policija je shod razpustila,« so zapisali.
Kot so dejali, spoštujejo ustavno pravico do svobodnega izražanja, vendar se zavzemajo, da komuniciranje poteka na dostojen način. »V teh mesecih so protestniki svojo voljo izražali povsem neprimerno, žalili zaposlene in goste, vdirali v poslopje RTV Slovenija ter motili delovne procese,« so dodali in izpostavili, da so v vodstvu zato uporabili že veliko uradnih poti, med drugim so podali številne prijave na policijo in Inšpektorat Mestne občine Ljubljana. »Pravega odziva pristojnih ni bilo,« so zapisali.
Petkov napad po njihovem »ni primerljiv z nobenim drugim napadom na medije v Sloveniji. Fizičen vdor in napad na RTV Slovenija je ne le napad na našo institucijo, pač pa tudi na svobodno in neodvisno novinarsko delo, ki je eden od temeljnih postulatov demokracije«. Vsaka demokratična družba mora imeti do tovrstnih incidentov ničelno stopnjo tolerance, so poudarili.
Generalni direktor RTVS
Andrej Grah Whatmough je za petkovo oddajo Odmeve dejal, da bodo na RTV Slovenija v prihodnje okrepili varovanje, stekli pa bodo tudi pogovori s pristojnimi oblastmi. Grah Whatmough je izrazil upanje, da bodo imeli pristojni po petkovem incidentu več posluha za njihove pritožbe.
Odgovorna urednica informativnega programa RTV Slovenija
Manica Janežič Ambrožič je dogodek označila za »nedopusten napad na medije, novinarstvo in demokracijo«.
Napad na RTV so obsodili v Društvu novinarjev Slovenije in Sindikatu novinarjev Slovenije. Obsodil ga je tudi minister za notranje zadeve
Aleš Hojs, ki je na Twitterju med drugim zapisal, da je zaradi takšnega dogajanja treba zaostriti kazensko zakonodajo in zakon o javnem redu in miru.
Komentarji