Neomejen dostop | že od 9,99€
Po vsej Sloveniji so ob 7. uri odprli vrata več kot 3000 volišč. Po današnjem drugem krogu volitev predsednika republike bo znano, kdo bo v prihodnjem petletnem mandatu na vrhu države nasledil aktualnega predsednika Boruta Pahorja. Volivci lahko do 19. ure oddajo glas za enega od kandidatov, Anžeta Logarja ali Natašo Pirc Musar, do konca glasovanja pa velja volilni molk.
Po podatkih okrajnih volilnih komisij je na voliščih v Sloveniji do 16. ure glasovalo 622.317 volivk in volivcev oziroma 36,73 odstotka vseh volilnih upravičencev. V prvem krogu predsedniških volitev je bila volilna udeležba do 16. ure 34,78-odstotna (glasovalo je 589.261 volivcev).
Kot je v izjavi v medijskem središču dejal predsednik DVK Peter Golob, je po podatkih okrajnih volilnih komisij volilni okraj z najvišjo udeležbo Škofja Loka 2, kjer je bila volilna udeležba do 16. ure 48,03-odstotna. Najnižja pa je bila volilna udeležba v Piranu, in sicer 25,31-odstotna.
Sicer so današnje volitve na vseh voliščih potekale normalno, brez kakršnih koli posebnosti, je še dodal Golob. Delni neuradni izidi današnjih predsedniških volitev se bodo po Golobovih napovedih v sistemu DVK začeli prikazovati okoli 19.30, izid današnjega glasovanja pa bo predvidoma znan okoli 21. ure ali morda malo prej, je še dodal Golob.
Na predsedniških volitvah leta 2017 se je glasovanja do 16. ure v drugem krogu udeležilo 30,45 odstotka volivk in volivcev. Volilna udeležba v drugem krogu predsedniških volitev leta 2012 do 16. ure pa je bila 35,86-odstotna. Na predčasnem glasovanju je v drugem krogu predsedniških volitev glasovalo več kot 76.900 volivk in volivcev, v prvem krogu pa približno 67.900 volivk in volivcev.
Po podatkih Državne volilne komisije je do 11. ure glasovalo 248.333 volivk in volivcev oziroma 14,66 odstotka volilnih upravičencev. Najvišja udeležba je bila v volilni enoti Kranj, in sicer 15,9-odstotna, najnižja pa v volilni enoti Ptuj, in sicer 13,45-odstotna.
Za primerjavo: v prvem krogu predsedniških volitev je bila volilna udeležba do 11. ure 13,63-odstotna, na predsedniških volitvah leta 2017 pa se je glasovanja do 11. ure v drugem krogu udeležilo 12,31 odstotka volivk in volivcev. »Torej je volilna udeležba tokrat v drugem krogu višja kot v prvem krogu, kar mislim, da se v zgodovini Republike Slovenije še ni zgodilo,« je v izjavi za medije v Ljubljani dejal predsednik volilne komisije Peter Golob. Iz tega sklepa tudi na višjo končno udeležbo, okrog 50-odstotno ali morda še nekoliko več.
V te številke niso zajeti podatki o glasovanju na predčasnih volitvah, na katerih je glasovalo 4,8 odstotka volivcev, je dodal. Na predčasnem glasovanju je v drugem krogu predsedniških volitev glasovalo več kot 76.900 volivk in volivcev, v prvem krogu pa približno 67.900.
Volilni upravičenci, ki jih je na tokratnih volitvah nekaj manj kot 1,7 milijona, sicer lahko glas oddajo na enem od 3117 volišč. Odprtih je 2999 rednih volišč, 88 volišč za glasovanje zunaj kraja stalnega prebivališča, tako imenovanih volišč omnia, ter 30 volišč na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini.
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka, ki se je po kampanji za volitve predsednika republike začel v petek opolnoči, do danes do 19. ure prejela 97 obvestil o domnevnih kršitvah, je objavilo ministrstvo. Inšpektorat za notranje zadeve obravnava 42 zadev, za katere obstaja sum kršitve volilnega molka. Med zadevami, ki jih obravnava inšpektorat, se jih največ nanaša na domnevne kršitve volilnega molka s spornimi objavami in vsebinami na televizijah in družbenih omrežjih, sledi deljenje letakov v hišne predalčnike.
Za 55 obvestil so ugotovili, da se nanašajo na zadeve, ki so že v obravnavi ali pa niso povezane s kršitvami volilnega molka. Večina teh obvestil se je sicer nanašala na aktivnosti organizatorjev volilne kampanje, povezane z lokalnimi volitvami, za katere pa volilni molk ta vikend ni veljal.
Za kršitve volilnega molka so predvidene globe od 800 do 3000 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 300 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje, od 250 do 500 evrov za pravno osebo ali samostojnega podjetnika ter od 150 do 250 evrov za posameznika. Morebitne kršitve volilnega molka lahko državljani prijavijo operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00 oziroma med 7. in 19. uro na telefonski številki 080 21 13 dežurni služb inšpektorata za notranje zadeve.
Kandidata, ki sta se prebila v drugi krog, sta svoja glasova oddala že v dopoldanskih urah. Prvi je pohitel Anže Logar, ki je ob 9. uri obiskal volišče na Zavodu RS za zaposlovanje v Ljubljani, Nataša Pirc Musar pa je ob 11. uri glasovala na volišču v Kulturnem domu Radomlje. Oba sta izrazila željo, da bi bila volilna udeležba čim višja.
Tudi odhajajoči predsednik države Borut Pahor je že glasoval. Po oddaji svojega glasu na volišču pri Gasilskem domu Trnovo je izjavil, da se veseli sodelovanja z naslednico ali naslednikom. Ob deveti uri zvečer namerava poklicati novo predsednico ali predsednika republike in v neformalnem pogovoru začeti načrt tranzicije do 22. decembra, ko bo ta formalna.
Predsednik vlade Robert Golob je po oddaji svojega glasu v drugem krogu predsedniških volitev na volišču v Kromberku dejal, da so volivke in volivci tisti, ki bodo odločili danes, s to izbiro pa so vedno povezana tudi pričakovanja. »Vesel sem tega, da so volitve tako sproščene po dolgem času in s tega vidika bomo počakali,« je dejal Golob.
Golob je predvolilno kampanjo predsedniških kandidatov v drugem krogu, Anžeta Logarja in Nataše Pirc Musar, ocenil kot umirjeno in dobro. »Zmerno, ni bilo nekih velikih žaljivih poskusov diskreditacije in podobno, tako da je bila s tega vidika v redu. Ni bila toksična ali da bi zastrupljala ozračje, kar je zelo v redu,« je dejal.
Z novoizvoljeno predsednico ali predsednikom se bo sestal še pred njenim ali njegovim nastopom mandata, je napovedal premier in dodal, da je to odvisno predvsem od njiju. »Verjetno bosta sama rabila kakšen dan ali dva, da ugotovita, kako je. S tem ne bomo hiteli,« je dejal in dodal, da je čas do 22. decembra, saj do tedaj na položaju ostaja sedanji predsednik Borut Pahor.
Današnjo Pahorjevo izjavo, da je zadovoljen s svojim mandatom in tudi s tem, da se ni toliko oglašal ob aktualnih in perečih zadevah, je Golob komentiral: »Mene nič ne moti, da se zadnji mesec oglaša, ampak če bi se prej toliko oglašal, kot se sedaj, bi bilo pa še boljše.«
Golob, ki je na volišče prišel pozno popoldan, je povedal, da je dan preživel umirjeno z družino, prav tako ne načrtuje potovanja v Ljubljano. Vsekakor pa bo čestital novoizvoljenemu predsedniku ali predsednici države.
Na voliščih se morajo volivci izkazati z veljavnim osebnim dokumentom in se podpisati v volilni imenik. Prejeli bodo glasovnico z navodilom, da se glasuje samo za enega kandidata oz. kandidatko, in sicer tako, da se obkroži zaporedna številka pred imenom kandidata, za katerega glasuje. Kandidata sta na glasovnici navedena po naslednjem vrstnem redu: 1. Anže Logar, 2. Nataša Pirc Musar.
Drugi krog predsedniških volitev, sicer sedmih v zgodovini Slovenije, je potreben, ker v prvem krogu 23. oktobra nihče od sedmerice kandidatov ni dobil več kot 50-odstotne podpore, v drugi krog pa sta se uvrstila kandidata z največ glasovi. Volivci tako danes odločajo, kdo o njiju bo peti predsednik oziroma predsednica republike.
Po zaprtju volišč bodo prvi delni izidi glasovanja predvidoma znani po 19.30 uri, nato pa bodo rezultate sproti objavljali na posebni spletni strani Državne volilne komisije. Čeprav bo danes po vsej verjetnosti znano, koga želijo volivci videti na predsedniškem položaju v prihodnjem petletnem mandatu, današnji izidi še ne bodo dokončni. V ponedeljek bodo namreč izidom prišteli še rezultate glasovanja po pošti iz Slovenije, 21. novembra pa še glasovnice iz tujine.
Končni izidi bodo uradno znani do 29. novembra, novoizvoljeni predsednik pa bo mandat nastopil 23. decembra, ko funkcija poteče aktualnemu predsedniku Pahorju.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji