Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Vlada strategijo nacionalne varnosti z dodatkom o nadzoru nad Sovo pošilja v DZ

Vlada je določila besedilo predloga nove resolucije o strategiji nacionalne varnosti, ki po besedah državnega sekretarja na obrambnem ministrstvu Klemna Grošlja odraža nove varnostne izzive.
Po pomislekih o širjenju pooblastil Sovi so po besedah državnega sekretarja Klemna Grošlja v strategiji predvideli tudi strokovni nadzor nad njihovo uporabo. FOTO: Blažž Samec/Delo
Po pomislekih o širjenju pooblastil Sovi so po besedah državnega sekretarja Klemna Grošlja v strategiji predvideli tudi strokovni nadzor nad njihovo uporabo. FOTO: Blažž Samec/Delo
28. 3. 2019 | 14:00
28. 3. 2019 | 15:29
2:00
Vlada pošilja strategijo nacionalne varnosti v obravnavo in sprejemanje državnemu zboru. Ambicija strategije je »posodobitev ključnih normativnih podlag nacionalnovarnostnega sistema, da bo odporen in sposoben soočanja ter morebitnega zoperstavljanja sodobnim varnostnim grožnjam in tveganjem«. Od leta 2014 po pojasnilih ministrstva za obrambo namreč zaznavamo znatne spremembe in poslabšanje varnostnih razmer mednarodnega varnostnega okolja, vključno s širšim evropskim prostorom.

Novi dokument po besedah državnega sekretarja Klemna Grošlja daje le strateški okvir, konkretne poteze, na primer dodatna pooblastila Sovi, pa bodo določene z novim predlogom zakona. So pa po njegovih besedah pri vprašanju povečanih pooblastil Sove, o čemer je potekalo največ razprave, dopolnili besedilo tako, da so še okrepili sodni nadzor. Poleg sodnega in političnega nadzora v obliki parlamentarne komisije so zdaj predvideli še strokovni nadzor. Vendar pa ta po Grošljevih besedah ne bo vplival na uporabo teh pooblastil, ampak bo to organ, ki bo retroaktivno pogledal, kako so bila ta pooblastila uporabljena. Sestavljalo ga bo verjetno več strokovnjakov s področja obveščevalne dejavnosti.

Strategija sicer opredeljuje vire ogrožanja in tveganja nacionalne varnosti. Dodane so hibridne grožnje, nekatere druge oblike groženj – na primer informacijsko-kibernetske, terorizem in nasilni ekstremizem, nezakonite migracije – pa so ustrezno dopolnjene in prilagojene.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine