Bojan Veselinovič je po pogovorih o pogodbi o javni službi v letu 2021 z direktorjem Urada vlade za komuniciranje
Urošem Urbanijo odstopil z mesta direktorja Slovenske tiskovne agencije.
Kot je sporočil, so bili pogovori, ki so potekali po posredovanju predsednika republike Boruta Pahorja, neuspešni.
Kot je sporočil Bojan Veselinovič, so bili pogovori z Urošem Urbanijo, ki so potekali po posredovanju predsednika republike Boruta Pahorja, neuspešni. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
»Odstopam. Ne morem in nočem pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo Slovenska tiskovna agencija opravlja brezplačno zdaj že 273. dan,« je Veselinovič zapisal v odstopni izjavi. »Vrhovno sodišče je nedvoumno povedalo, da je država po zakonu dolžna mesečno plačevati za javno službo STA. To je dolžna letos storiti tudi brez pogodbe, pa smo se o njej kljub temu pogajali. Žal se je izkazalo, da gre le za novo obliko namernega zavlačevanja z vedno novimi zahtevami,« je dejal Veselinovič in dodal, da je rešitev položaja STA in spoštovanje obvez, ki jih nalaga zakon, očitno v nasprotju s političnimi interesi sedanje vlade.
Veselinovič verjame, da bodo z njegovim umikom nastale razmere, ko se bo še dodatno izbistril odnos vlade do STA. »Če bo STA vztrajala pri svojih zahtevah, bo nedvomno uspela na sodišču in bo vlada najkasneje takrat poplačala svoj dolg,« je zapisal.
Urbanija: Zdi se, da Veselinovič ni imel iskrene želje, Pahor: Obžalujem, da je odstopil
Direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom)
Uroš Urbanija je po današnjem odstopu Bojana Veselinoviča s položaja direktorja STA ocenil, da se zdi, da Veselinovič ni imel iskrene želje, da bi podpisal pogodbo in uredil situacijo na STA. »Ker ni bilo več argumentov, zakaj ne podpisati pogodbe, je raje odstopil,«
je zapisal na twitterju.
»Obžalujem, da je Veselinovič odstopil,« pa se je odzval predsednik države Borut Pahor, ki je posredoval pri pogajanjih med direktorjem Ukoma in direktorjem STA. Sam meni, da so bila pogajanja zelo blizu srečnega konca. »Želim, da vlada čim prej poišče način za financiranje STA. Je pomembna medijska institucija in opravlja edinstveno poslanstvo agencije in ta okoliščina mora dodatno vplivati na odločevalce, da strnejo vsa svoja znanja in politično voljo, da to uredijo,« je dejal Pahor.
O odstopu s funkcije direktorja STA in odpovedi pogodbe o zaposlitvi in poslovodenju je že obvestil nadzorni svet STA. Predsednik nadzornega sveta STA
Mladen Terčelj je ob tem napovedal, da bo sklical nujno sejo nadzornega sveta, kjer bodo preučili nastale razmere, saj bo treba najti rešitev za nadaljnje vodenje in obstoj družbe STA.
Veselinovič, ki bi se mu sicer mandat potekel konec leta, pa pravi, da za službo ni dogovorjen z nikomer - tudi ne z Martinom Odlazkom, ki ima v lasti mrežo radiev in tiskovin, kot so namigovali »mediji« SDS.
Zaskrbljenost so izrazili zaposleni in stanovske organizacije. »Ta najnovejši razvoj dogodkov zelo pozorno spremljamo. Že večkrat smo izrazili resno zaskrbljenost in tudi pričakovanje, da slovenska vlada zagotovi neodvisnost in ustrezno financiranje STA,« pa je za
STA poudaril govorec evropske komisije
Christian Wigand.
Odzvali so se tudi predstavniki poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levice. Zahtevali bodo sklic izredne seje v državnem zboru in predlagali sprejetje sklepa, s katerim bi od vlade zahtevali, da takoj izpolni svojo zakonsko obveznost in opravi plačilo za delo STA. »Zahtevamo, da vlada končno začne spoštovati zakone, ki jih v tej državi sprejema državni zbor, in končno spoštovati mnenje sodišč,« je bila ogorčena vodja poslanske skupine SAB
Maša Kociper. Da se soočamo že s slabim letom poskusov podreditve STA, tudi na račun finančnega terorizma in izčrpavanja zaposlenih in njihovih družin, pa je dejal vodja poslanske skupine LMŠ
Brane Golubović. »Včeraj RTV, danes STA, jutri ti,« pa je dejal poslanec SD
Franc Trček. »STA je steber vseh novic za medije. Enačba je preprosta: kdor nadzira produkcijo STA, nadzira produkcijo resnice in novic, ki se pojavljajo v slovenski medijski krajini,« pa pravi vodja poslanske skupine Levice
Matej T. Vatovec.
Poslanka SDS
Mojca Škrinjar – v drugih koalicijskih strankah se za STA za zdaj niso odzvali – pa je izpostavila, da upa, da se bo s tem dejanjem končala saga o STA. Upa tudi, da bo novi direktor začel izpolnjevati pogodbo in uredbo, ki zagotavlja financiranje STA ter da bo ta delovala v skladu z zakonom in potrebami Slovenije.
Po njenih besedah, ki jih navaja STA, v SDS tudi menijo, da je zakon o financiranju STA v redu ter da vladna uredba o opravljanju javne službe STA zagotavlja financiranje. Kot je še dodala, je bila STA ustanovljena, ko je nastala slovenska država in zato je prav, da je STA neodvisna in samostojna, čemur po njenem mnenju sledita tudi uredba STA in zakon.
Zaposleni na STA po odstopu direktorja pričakujejo spoštovanje zakonodaje in novinarske avtonomije
Zaposleni na STA po odstopu direktorja Bojana Veselinoviča pričakujejo, da bodo odgovorni urgentno rešili položaj agencije, in to na način, da bo spoštovana zakonodaja in bosta ohranjeni institucionalna avtonomija in uredniška neodvisnost STA. Vsakršnim poskusom pritiskov na novinarsko delo bodo tudi v prihodnje odločno nasprotovali, so zapisali.
Uredniški kolegij, zastopstvo uredništva, svet delavcev in Sindikat novinarjev STA so v skupnem pisnem odzivu na informacijo o odstopu direktorja Veselinoviča zapisali, da obžalujejo, da v pogajanjih med vodstvom STA in vladnim uradom za komuniciranje (Ukom) ni bil sklenjen dogovor, ki bi zagotovil zakonsko določeno financiranje javne službe na podlagi letnega poslovnega načrta STA in zagotovil tudi z zakonom zajamčeno institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost STA.
S predlagano pogodbo in potekom pogajanj je po njihovih besedah namreč postalo jasno, da bi bili ti pogoji ogroženi, s tem pa bi bilo ogroženo celovito, točno in objektivno zagotavljanje informacij o dogodkih v Sloveniji in po svetu za potrebe javnosti v Sloveniji, kot to določa zakon o STA.
»Predlog Ukomove pogodbe vsebuje pogoje, ki za novinarsko delo niso sprejemljivi, prav tako ne zagotavljajo institucionalne in s tem finančne avtonomije STA. Po eni strani bi bila namreč višina financiranja javne službe STA povsem odvisna od presoje direktorja Ukoma glede tega, kaj se bo plačalo in kaj ne, po drugi strani pa bi zaradi na novo postavljenih omejitev prišlo do velikega izpada tržnih prihodkov,« so pojasnili.
Pri tem so zapisali, da zaposleni pričakujejo izpolnjevanje zakona o STA in tudi tako imenovanega sedmega protikoronskega zakona, ki v 66. členu jasno nalaga vladi, da zagotovi sredstva STA za opravljanje javne službe za leto 2021 v skladu s sprejetim poslovnim načrtom STA, »ne glede na to, ali je z ustanoviteljem sklenila pogodbo«.
Društvo novinarjev Slovenije: Stanje na STA še ni bilo bolj alarmantno
V Društvu novinarjev Slovenije opozarjamo, da stanje na Slovenski tiskovni agenciji (STA) še ni bilo bolj alarmantno kot v tem trenutku. Po skoraj letu vladnega izsiljevanja je ostala brez direktorja, zdi pa se, da ima le še dve opciji: ali podpiše zanjo škodljivo pogodbo o državnem financiranju, ki lahko prinese padec kakovosti javne službe in odpuščanja zaposlenih, ali pa gre takoj v stečaj.
A rešitev je v resnici še ena oziroma samo ena prava: da vlada končno začne spoštovati svoje zakonske obveznosti, nadzorni svet STA pa izpelje postopke imenovanja novega direktorja ali direktorice, pri čemer mora biti vodstvo STA vseskozi branik novinarske avtonomije in profesionalnega novinarskega dela. Pozivamo vse odgovorne, da se zresnijo in ravnajo prav.
V Društvu novinarjev Slovenije vidimo STA kot enega od stebrov profesionalnega obveščanja državljanov in želimo, da se taka tudi ohrani. Ker propad STA ne pomeni »le« izgube služb novinark in novinarjev, pač pa grob poseg in pretres na širšem medijskem področju.
Nasilje, ki ga doživljajo novinarji STA zadnje leto dni s strani vlade, je nezaslišano in je nedopusten poseg v medijsko svobodo, o čemer bomo obvestili tudi mednarodno javnost. Prav zaradi spodkopavanja medijske svobode v Slovenijo prihodnji teden prihaja delegacija Pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev (MFRR). Z najnovejšim dogajanjem se želi seznaniti na terenu, zaključke bo predstavila na tiskovni konferenci v sredo, 6. oktobra.
Sindikat novinarjev napoveduje možnost stavke
V Sindikatu novinarjev Slovenije zahtevajo, da vlada nemudoma izpolni pretekle zapadle obveznosti, začne financirati javno službo Slovenske tiskovne agencije (STA) ter s tem prepreči njen stečaj in omogoči nemoteno in stabilno izpolnjevanje obveznosti do zaposlenih. »Če vlada tega ne bo storila, bomo začeli priprave na stavko,« so napovedali.
»Njegov odstop prihaja po vztrajnih prizadevanjih trenutne vlade, da simbolno in finančno zlomi informacijsko hrbtenico slovenskega medijskega prostora, njeno profesionalno, uredniško in institucionalno neodvisnost,« so v sindikatu opozorili v sporočilu za javnost.
Več kot 270 dni agencija ni prejela plačila za opravljeno javno službo, čeprav plačilo vladi nalagata dva zakona. »Presahnil je še denar, zbran v kampanji Za obSTAnek s prispevki javnosti, pogajanja, ki so med vodstvom STA in uradom vlade za komuniciranje potekala za zaprtimi vrati, pa so zaključena. Agencija je po več mesecih finančnega izčrpavanja tik pred stečajem in povsem negotovo prihodnostjo, ustavna pravica državljank in državljanov do obveščenosti pa ogrožena,« so opozorili.
EANA v trenutnih okoliščinah zaskrbljena za prihodnost STA
Evropsko združenje tiskovnih agencij (EANA) je spričo krize, s katero se še naprej sooča STA, izrazilo zaskrbljenost za prihodnost agencije, ki da se je po odstopu direktorja Bojana Veselinoviča in brez financiranja s strani vlade znašla v »skoraj tragični in nadvse zaskrbljujoči situaciji«. Kot je izjavi menil upravni odbor združenja EANA, situacijo, v kateri se je znašla STA, tako nacionalni kot mednarodni deležniki prepoznavajo kot dejansko nevarnost za zdravje demokracije v Sloveniji.
Spomnijo, da je EANA že večkrat pozvala slovenske oblasti, naj spoštujejo zakon in zagotovijo potrebno financiranje za STA, tako da bi lahko agencija izpolnjevala svoje dolžnosti do naročnikov in slovenske družbe. »Na žalost se interes nekaterih predstavnikov slovenske vlade zdi drugačen od legitimnega interesa STA, tako da se situacija slabša za medijsko institucijo in njene uslužbence,« so zapisali.
»EANA podpira kakršenkoli korak v smeri pozitivne rešitve dramatične situacije, s katero se sooča STA, saj pravo neodvisno novinarstvo ne more uspevati pod pritiski katerekoli vrste,« so dodali in še enkrat pozvali slovensko vlado, naj sprejme preproste korake za rešitev konflikta in obnovi financiranje STA. Pod izjavo so se podpisali predsednik EANA in izvršni direktor nemške tiskovne agencije dpa Peter Kropsch, člana upravnega odbora, predsednik PA Media Group Clive Marshall in generalni direktor CTK Jiri Majstr, ter generalni sekretar EANA Alexandru Giboi. STA
Komentarji