Ljubljana – V vrtcih in šolah v teh dneh manjka zelo veliko kadra. Ravnatelje je presenetila odločitev, da odločb o karanteni ne bo več, poudarjajo, da sami nimajo časa, da bi iskali stike. Poleg tega brez odločbe o karanteni, ki jo dobi otrok, starši nimajo nobenih pravic do nadomestila. Ministrstvo za izobraževanje miri, da bodo osebe, ki bodo to potrebovale, potrdila o napotitvi v karanteno dobile po uveljavitvi petega paketa ukrepov za blažitev posledic epidemije.
Da je zbolela, je ravnatelja OŠ Primoža Trubarja Laško
Marka Sajka v nedeljo obvestila učiteljica sama. Če bi čakal na obvestilo NIJZ, bi v ponedeljek vsi otroci prišli v šolo, razlaga Sajko: »Ne razumem, zakaj karanten ne odrejajo več. Sami smo obvestili starše in se odločili, da otroci dva dni ostanejo doma in se šolajo na daljavo. Vmes je zbolel še eden od učencev. V dogovoru s starši sem se odločil, da učenci ostanejo doma ves teden. To, da so nas pustili same v tem, ni odgovorno. Komaj skrbim za to, da delo poteka tako, kot mora. Nemogoče je na šolo preložiti še iskanje stikov. In če starši ne bi bili tako kooperativni in razumevajoči, bi imel velike težave. Zakonske podlage, da se ti učenci šolajo na daljavo, ni. So le priporočila NIJZ.«
Podobno zgodbo ima ravnateljica OŠ Sevnica
Mirjana Jelančič. Ko so imeli septembra prvi primer okužbe v šoli, je vse obvestil NIJZ, zdaj je morala komunikacijo z vsemi, ki so bili v stiku z okuženo učiteljico, opraviti sama: »Da NIJZ tega ne dela več, smo izvedeli iz medijev. Kdo bo mojim učencem za včeraj odredil karanteno? To ni v pristojnosti ravnatelja. Po zdravi kmečki pameti sem vedela, da moram zavarovati zdravje in življenje ljudi, zato sem poklicala vse starše in jih prosila, naj otroci ostanejo doma, ker so bili v stiku z okuženo sodelavko. Danes pa sem že dobila vprašanja staršev, kakšno opravičilo naj dajo delodajalcu, da bodo upravičeni do nadomestila.« Jelančičeva pravi, da so na ravnatelje spet prenesli pretežke odločitve. »Otroci so šli v karanteno, ker sem se jaz tako odločila. Ne vem, ali so imeli visoko ali nizko tvegane stike – jaz nisem zdravnik niti epidemiolog.«
V vrtec okuženi
Ministrstvo za izobraževanje ravnateljem v okrožnici svetuje, naj okuženega zaposlenega ali otroka napotijo iz oddelka ter izločijo vse, ki so bili z njim v tesnem stiku. O vsem naj obveščajo NIJZ, potrdila o napotitvi v karanteno bodo dobili, ko bo uveljavljen peti paket ukrepov. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije
Janja Bogataj pa je ogorčena. »Največja napaka je, da je NIJZ dvignil roke. Odločbe preprosto morajo izdajati, saj nekateri starši otrok nočejo zadržati doma. Prisotnost otrok je neverjetno visoka. Ravnateljice menimo, da prihajajo tudi okuženi. Številni starši si namreč v tej situaciji ne upajo vzeti bolniškega staža.«
V eni od enot vrtca, kjer dela Bogatajeva, delujejo štirje oddelki od desetih, v njih pa je le še devet strokovnih delavk. Zaradi preveč okuženih je pouk na daljavo za vse odredil ravnatelj OŠ Janka Modra iz Dola pri Ljubljani
Gregor Pečan: »Na razredni stopnji manjka osem učiteljic in jih v šoli ne morem zagotoviti. Veliko šol v Sloveniji, predvsem vrtcev, je tik pred tem, da se kadrovsko ustavijo. Pravijo, naj počakamo na ta peti paket ukrepov. Celoten politični sistem deluje kot tanker, ki ga poganja tomos 4. In se s temu primerno hitrostjo tudi obrača.«
Komentarji