Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Večina v programskem svetu še enkrat zavarovala generala

Blokirali razpravo o odgovornosti Andreja Graha Whatmougha. Kdaj bo sledilo nadaljevanje, ni jasno.
Andrej Grah Whatmough ostaja skop s pojasnili na neprijetna vprašanja, večkrat pa je že zatrdil, da ne bo odstopil. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Andrej Grah Whatmough ostaja skop s pojasnili na neprijetna vprašanja, večkrat pa je že zatrdil, da ne bo odstopil. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
11. 4. 2023 | 19:46
11. 4. 2023 | 20:11
3:43

Zadnja seja programskega sveta je pokazala, da ne glede na izgubljene pravnomočne sodbe, padec gledanosti TV Slovenija in domnevne ugotovljene delovnopravne kršitve Andrej Grah Whatmough, v. d. generalnega direktorja, ki ga na Kolodvorski imenujejo tudi »general«, še vedno uživa podporo v tem upravljavskem organu, večinoma sestavljenem iz članov, ki so blizu strankam nekdanje koalicije Janeza Janše.

Na predlog Jožefa Jerovška, ki je bil imenovan na predlog SDS, je bila z enajstimi glasovi od dvajsetih navzočih namreč prekinjena razprava o njegovi odgovornosti v omenjenih zadevah, dokler ne dobijo pravnomočnih ugotovitev o nadzoru delovne inšpekcije. Dodatnih pojasnil predlagateljev predsednik programskega sveta Peter Gregorčič ni dovolil. Tako so v. d. generalnemu direktorju omogočili, da se morda povsem izogne odgovarjanju na neprijetna vprašanja. Ne le da še ni jasnega pojasnila, kdaj bo delovna inšpekcija končala postopke – odpravljanje nekaterih kršitev v tem času sicer že poteka –, temveč ob morebitnih pritožbah nato mine tudi več mesecev do njihove pravnomočnosti.

Član programskega sveta Robert Pajek, predstavnik zaposlenih v zavodu, je prekinitev seje ocenil za kršitev poslovnika sveta, saj se o postopkovnih predlogih po njegovem mnenju lahko glasuje le, če vprašanje ni urejeno s poslovnikom.

Neuradno se omenja, da je delovna inšpekcija zaznala več kršitev delovne zakonodaje: od prikritih delovnih razmerij, zaposlovanja brez razpisa in z neustreznimi pogoji, čezmernega nadurnega dela in onemogočanja tedenskega počitka, s čimer naj bi se RTV Slovenija z vidika delavskih pravic vrnil dobro desetletje nazaj.

Kot je že razsodilo višje delovno in socialno sodišče, je Andrej Grah Whatmough ravnal nezakonito tudi, ko je razrešil Natalijo Gorščak s funkcije direktorice TV Slovenija zaradi očitkov o neukrepanju ob padcu gledanosti. Ali oziroma kako bi moral ukrepati zdaj glede v. d. direktorja nacionalne televizije Uroša Urbanije ob še dodatnem padanju gledanosti, pa ni bilo slišati.

image_alt
Nezakonita razrešitev direktorice TV Slovenija

»Seveda še pričakujemo njegove odgovore, hkrati pa se je lepo pokazala sprega s predsednikom programskega sveta, ki očitno ne dovoli, da bi se opravila kakršnakoli javna razprava o odgovornosti v. d. generalnega direktorja. Takšna razprava bi jasno pokazala, zakaj ne more še naprej voditi javnega zavoda,« komentira razplet prvi podpisani pod predlogom Gregor Drnovšek iz vrst predstavnikov zaposlenih v programskem svetu.

Grah Whatmough danes sploh ni spregovoril, že večkrat do zdaj pa je zavrnil možnost odstopa, saj meni, da višje delovno in socialno sodišče ni upoštevalo vseh okoliščin – ne pri njegovi razrešitvi Natalije Gorščak ne pri ugotovitvi, da sam ob prvem imenovanju ni imel zahtevanih izkušenj z vodenjem velikih sistemov. Pred sodiščem pa je še vedno tudi njegovo drugo imenovanje, s katerim si je zagotovil mandat oziroma vedejevstvo v času, ko je zadržano izvajanje ključnega dela novele zakona o RTV Slovenija.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine