Po zgledu uspešnih evropskih držav
Vajeništvo ima močno tradicijo v Nemčiji, Avstriji, Švici, na Danskem in še v nekaterih gospodarsko uspešnih državah. Po njihovem zgledu je tudi Slovenija začela uvajati vajeniško obliko srednjega poklicnega izobraževanja. V šolskem letu 2018/2019 bodo vajeniške programe izvajale
srednje poklicne in strokovne šole po vsej Sloveniji.
Pol časa v šoli, pol časa v podjetju
Vajeniški sistem je praktično zasnovan program srednjega poklicnega izobraževanja, pri katerem učenci vsaj 50 % časa preživijo v podjetju, kjer se učijo z delom in že zelo mladi pridobivajo delovne izkušnje. Vajenci imajo ob sebi mentorje, ki zanje skrbijo in jim prenašajo specifična znanja. V šolskem letu 2018/2019 bo vajence sprejemalo že
več kot 200 podjetij.
Iskani poklici
Po programu vajeništva se je mogoče izučiti za poklice, ki veljajo za deficitarne. To pomeni, da na trgu manjka izučenih delavcev in bodo mladi po izobraževanju hitro in zanesljivo našli primerno zaposlitev. V šolskem letu 2018/2019 se bo mogoče izobraževati za osem poklicev: oblikovalec kovin – orodjar, gastronom/hotelir, mizar, kamnosek, papirničar, strojni mehanik, slikopleskar in steklar.
FOTO: Shutterstock
Postopek vključitve učenca v program vajeništva
Postopek vključitve v program vajeništva je podrobno razložen na
tej povezavi, z več informacijami pa vam bodo z veseljem postregli na vseh
srednjih šolah, ki izvajajo program vajeništva (ŠC Novo mesto, ŠC Slovenj Gradec, ŠC Nova Gorica, ŠC Škofja Loka, Srednja gradbena, geodetska in okoljevarstvena šola Ljubljana, Srednja poklicna in strokovna šola Bežigrad, Tehnični šolski center Maribor, Srednja šola Izola, Srednja šola za gostinstvo in turizem Radenci, ŠC Rogaška Slatina, ŠC Kranj, ŠC Velenje, ŠC Krško-Sevnica).
Informacije dobite tudi pri svetovalki na področju poklicnega izobraževanja in vajeništva pri GZS, ge. Ana Žemva Novak, e-naslov:
ana.zemva.novak@gzs.si, telefon: 01 58 98 531.
Želite izvedeti več?