Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Tudi Belgija se počasi poslavlja od zajezitvenih ukrepov

V članku povzemamo relevantne podatke o obvladovanju bolezni covid-19.
FOTO: Hatim Kaghat/AFP
FOTO: Hatim Kaghat/AFP
M. Fe., Be. B., STA
19. 9. 2021 | 09:53
19. 9. 2021 | 15:38
7:21
15.21 V BiH smrtnost zaradi covida-19 najvišja v Evropi

Bosna in Hercegovina je po številu smrti zaradi covida-19 na milijon prebivalcev na samem vrhu lestvice evropskih držav, medtem ko jo v svetu pri tej žalostni statistiki prekaša le Peru, izhaja iz podatkov na spletnem portalu Worldometer, ki redno zbira in dnevno posodablja statistične podatke o pandemiji iz vsega sveta. V BiH od začetka pandemije beležijo 3134 smrti zaradi covida-19 na milijon prebivalcev. Sledi Madžarska s 3128 mrtvimi na milijon prebivalcev, več kot 3000 smrti na milijon pa so našteli tudi v Severni Makedoniji. V vrhu evropske lestvice sta še Črna gora in Bolgarija. Slovenija je po podatkih Worldometra na 11. mestu z 2163 mrtvimi na milijon prebivalcev.

15.12 V Italiji po obveznem covidnem potrdilu za zaposlene povečano zanimanje za cepljenje

V Italiji se je ta teden povečalo število prijav za cepljenje proti novemu koronavirusu, potem ko je vlada odločila, da bo od sredine oktobra covidno potrdilo o prebolelosti, cepljenju ali testiranju obvezno za vse zaposlene tako v javnem kot zasebnem sektorju.  Komisar Francesco Figliuolo, ki je pristojen za ukrepe proti širjenju novega koronavirusa, je v soboto zvečer sporočil, da je na nacionalni ravni prišlo do povečanja prijav za prvi odmerek cepiva za 20 do 40 odstotkov v primerjavi s prejšnjim tednom. Prijave za prvi odmerek cepiva proti covidu-19 so se v soboto povečale za 35 odstotkov v primerjavi s tednom pred tem, je še dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

V Italiji je bilo po vladnih podatkih doslej polno cepljenih skoraj 41 milijonov ljudi, kar predstavlja skoraj 76 odstotkov prebivalstva, starejšega od 12 let. V Italiji bodo morali s 15. oktobrom zaposleni tako v javnem kot tudi zasebnem sektorju predložiti t. i. zeleni potni list. Vlada se je za to odločila iz dveh razlogov: da bi naredili delovna mesta varnejša in da bi okrepili kampanjo cepljenja, je v četrtek pojasnil zdravstveni minister Roberto Speranza. V skladu z novim zakonom uslužbencem, ki ne bodo predložili potrdila, grozi globa v višini od 600 do 1500 evrov.

14.45 Tudi Belgija se počasi poslavlja od zajezitvenih ukrepov

V tistih delih Belgije, kjer je proti covidu-19 cepljen visok delež prebivalcev, od 1. oktobra naprej ne bodo več obvezne zaščitne maske v trgovinah, restavracijah in barih. Vračanje k življenju, bolj podobnemu tistemu pred pandemijo, so že napovedale Danska, Švedska in Nizozemska. Poleg odprave obvezne nošnje mask v trgovinah in lokalih se bodo v Belgiji, kjer je proti covidu-19 v celoti cepljenih 84 odstotkov odraslih, tudi ponovno odprli nočni klubi. A ta sprostitev bo verjetno veljala le za Flandrijo, ne pa tudi za Valonijo in zagotovo ne za Bruselj, kjer je precepljenost občutno nižja, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi v Flandriji bodo sicer maske ostale obvezne v javnem prometu, na železniških postajah in letališčih, v bolnišnicah in domovih za ostarele ter v zaprtih prostorih, namenjenih prostočasnim aktivnostim. Obvezne bodo tudi še naprej pri opravljanju storitev, ki vključujejo neposreden stik s strankami, kot je na primer frizer. Na Nizozemskem bodo lahko medtem vsi, ki so v celoti cepljeni proti covidu-19, nočne klube in druge zabave brez omejitev obiskovali od 25. septembra dalje, so oblasti v Amsterdamu napovedale minuli torek.

image_alt
Nezaupanje v vlado glede strategije cepljenja in evropskih milijard


Danska, kjer je v celoti cepljenih okoli 80 odstotkov odraslih, je nedavno kot prva država članica EU opustila vse omejitve, uvedene za zajezitev pandemije, in se tako po dolgem času vrnila v življenje, kakršnega smo poznali včasih. Maske niso več obvezne, celo potrdil o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu na novi koronavirus načeloma ne preverjajo več. Danska vlada namreč po besedah ministra za zdravje Magnusa Heunickeja covida-19 preprosto ne dojema več kot »družbeno kritične bolezni«. V to smer gre tudi Švedska, ki je sicer v boju s pandemijo med evropskimi državami izstopala zaradi svojega relativno milega pristopa, pretežno utemeljenega na priporočilih in ne prepovedih. Do konca septembra se bodo tam poslovili od večine omejitev, vključno s tistimi glede zasebnih in javnih zbiranj, ter priporočnega dela od doma.

Danska, kjer je v celoti cepljenih okoli 80 odstotkov odraslih, je nedavno kot prva država članica EU opustila vse omejitve, uvedene za zajezitev pandemije. FOTO: Ritzau Scanpix/Reuters
Danska, kjer je v celoti cepljenih okoli 80 odstotkov odraslih, je nedavno kot prva država članica EU opustila vse omejitve, uvedene za zajezitev pandemije. FOTO: Ritzau Scanpix/Reuters


9.48 Delež okuženih 21,1-odstoten

Včeraj so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) ob opravljenih 2579 PCR testih potrdili 545 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil 21,1 odstotka.

Po podatkih Sledilnika za covid-19 je v bolnišnici 360 ljudi, na intenzivni negi se jih zdravi 90.  V soboto so umrle štiri osebe s covidom-19, je zapisano na spletni strani vlade. V zadnjih dveh tednih so pri nas potrdili 621 okužb na 100.000 prebivalcev, to povprečje se je v primerjavi z dnevom prej povečalo za 10. Povprečje v zadnjih sedmih dneh je 1038 okužb, to je za dva manj kot dan prej.



Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je pri nas cepljenih 1.085.401 oseb, z vsemi odmerki pa 967.856 oseb, še kažejo podatki NIJZ. Kot je na Twitterju zapisala vlada, smo dosegli 60 odstotkov cepljenih odraslih oseb s prvim odmerkom. Z vsemi odmerki je cepljenih 46 odstotkov ljudi, z enim 52 odstotkov. V soboto se je cepilo nekaj več kot 6600 oseb.
Kot je v intervjuju za Siol.net povedal vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb, so trenutne razmere v državi slabe, projekcija še slabša. Konec septembra lahko namreč v bolnišnicah pričakujemo že 700 bolnikov na navadnih posteljah in 150 ali celo več bolnikov na intenzivnih oddelkih, je dejal.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine